reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy To Moze Byc Krzywica??????

gosiula372

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
28 Grudzień 2006
Postów
63
Witam, zauważyłam u mojego 14m. synka niepokojący duzy brzuszek wypchany do przodu!
Wiktor karmiony jest nutramigenem, od 2/3 m.je dopiero jogurty, danonki wczesniej dawała o osobie znac alergia!
Wit. d3 podaje 1 kropelke, latem duzo przebywał na spacerach.
Pediatra nic nie zauważył, a ja nie pytałam.
Przeszukałam w internecie art. o krzywicy, objawy tj.nadmierne pocenie sie głowki(latem owszem ) , duzy brzuszek, ale jest wiele objawów chociażby niezrosniete ciemie ,pózne chodzenie, krzywe nóżki co u syna nie wystepuje!
Prosze o podzielenie sie informacjami na ten temat mam, jakie badania mozna zrobic w tym zakresie, wiem ze musze udac sie do pediatry z tym podejrzeniem, ale prosze o waszą wiedz na ten temat!
 
reklama
tak wogole to ja nie rozumiem co pocenie glowki moze miec wspolnego z krzywica.moja lekarka spytala mnie ostatnio czy mala sie poci ja mowie ze tak ona sprawdzila jej glowe mowi ze dobrze jest ale juz zasiala we mnie niepokoj przyszlam do domu sprawdzilam z necie objawy krzywicy i jak zwykle w takich przypadkach stwierdzilam z emoja corka wszystko ma. macie cos takiego ze jak czytacie o chorobach to od razu wam sie wydaje ze to jest wlasnie to?
ale wracajac do krzywicy daje jej wit d krople dziennie, karmie piersia ale raz dziennie daje jej butle bo nie nadazam z produkcja taka jest zarta czy z tego powodu powinnam jej dawac wiecej witaminy?? czytalam ze niepokoj to jeden z objawow a ona spi tak niespokojnie sie wierci ostatnio miala dosc silne kolki Boze ja zwiariuje boje sie tej krzywicy.
 
Aria nie martw się na zapas, dzieciom często pocą się główki i nie musi to być objaw krzywicy, mojej małej też sie pociła jak była taka maleńka, potem jej przeszło ( zwłaszcza podczas jedzenia miała mokrą główkę )
podajesz jej witaminkę D , więc wydaje mi się, że nie ma powodów do paniki:tak:
 
Moja mała dzis była na wizycie u pediatry. Poniewaz jest wcześniakiem chodzimy co miesiąc. Do tej pory miałysmy 2 kropelki witaminy D a od dziś już 3 bo pediatra wynalazła ze głowka sie z tyły leciutko w jedym miejscu deliktanie wgniata. Nazwałą to efektem piłeczki pimpongowej. Zwiekszona dawka d3 ma zapobiec krzywicy a poza tym moja mała szybko nabiera wagi i rośnie i poprzednia dawka jej nie wystarcza. Dodatkowo zeby lepiej sie D3 wchłanianiło dostałysmy syrop Calcium.
Głowka jej sie poci ale jak je i sie zlosci a ja wcale nie mam zamiaru myślec o krzywicy....
 
Nasza córeczka zaczęła szybko chodzić.W wieku ośmiu miesięcy sama wstała na nóżki.A jak zaczęła chodzić to zmartwiły nas właśnie jej nóżki, które bardzo były wygięte.Z poceniem główki niebyło problemów pociła się owszem, ale podczas jedzenia a to podobno normalne.Więc gdy dotarłam do pediatry z córeczką na szczepienie wspomniałam lekarce o moich podejrzeniach.Dostaliśmy skierowanie do przychodni rehabilitacyjnej i do przychodni metabolicznej na badanie zawartości fosforu i wapnia we krwi.Po badaniu okazało się że badania wyszły w normie i główne zalecenie lekarza to odstawienie wit. d3.Na kontrole idziemy dopiero w lutym.Lekarka oglądała córeczki brzuszek, nóżki i nadgarstki, ale nic niepokojącego niezauważyła.Warto więc udać się z dzieckiem na takie badania to nic niekosztuje a my jesteśmy pewni że naszemu dziecku nic poważnego nie grozi.Pozdrawiam i życzę powodzenia :tak:
 
[FONT='Arial','sans-serif']Pocenie się główki dziecka[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']DEFINICJA[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Wyraźnie wzmożona potliwość skóry u niemowlaka jest zwykle najbardziej widoczna na główce dziecka. Takie zjawisko często wzbudza niepokój rodziców.[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']OBJAWY I PRZEBIEG[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']W większości przypadków zauważane przez rodziców wyraźne pocenie się główki dziecka jest zjawiskiem fizjologicznym, a nie stanem chorobowym. Jest to częste zjawisko u zdrowych, małych niemowląt, karmionych piersią oraz u starszych dzieci, zwłaszcza tych bardziej aktywnych i ruchliwych. Nadmiernemu poceniu się sprzyja zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci (nie powinna być wyższa niż 22 stopnie Celsiusza) oraz zbyt ciepłe ubieranie dziecka. Uważa się, że w temperaturze 19-22 stopnie dziecko powinno mieć tyle samo warstw odzieży co przebywający w tym samym domu dorośli. U niemowląt i małych dzieci można założyć jedną warstwę odzieży więcej. Wyraźnie cieplejszego ubierania wymagają jedynie wcześniaki oraz noworodki i najmniejsze niemowlęta. Nadmierne pocenie się dziecka karmionego piersią może świadczyć o małej ilości pokarmu lub nieprawidłowej technice karmienia. Oba te stany powodują zwiększony wysiłek dziecka przy ssaniu (pocenie się "z nadmiernego wysiłku"). Rzadsze są przyczyny chorobowe, z których na pierwszym miejscu należy wymienić krzywicę z niedoboru witaminy D. Bardzo rzadką, ale teoretycznie możliwą przyczyną wzmożonej potliwości dziecka są różne choroby neurologiczne. Oczywiście zawsze należy pamiętać o zmierzeniu temperatury ciała dziecka, bowiem poty mogą być objawem gorączki i zaczynającej się infekcji.[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']WEZWIJ LEKARZA, GDY...[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli intensywne pocenie się główki dziecka utrzymuje się pomimo wykluczenia prostych przyczyn wzmożonej potliwości takich jak zbyt wysoka temperatura w domu, zbyt ciepłe ubieranie dziecka, lub zaburzenia laktacji. Konieczne jest zweryfikowanie i skonsultowanie z lekarzem dawki i sposobu podawania witaminy D. Należy pamiętać, że niedobór witaminy D może powstać jeżeli podaje się ją z herbatką (powinno się podawać z mlekiem) oraz gdy witaminy dodaje się do butelki z mlekiem (mogą osadzać się na ściankach i w ogóle nie dochodzić do ust dziecka - witaminę D trzeba podawać łyżeczką bezpośrednio do buzi dziecka). Należy podkreślić, że sama potliwość główki nie jest wskazaniem do zwiększenia dawek witaminy D. W szczególności nie wolno robić tego samodzielnie, bez poddania dziecka badaniu lekarskiemu. Rozpoznanie ewentualnej krzywicy wymaga stwierdzenia przez lekarza innych współistniejących objawów choroby i/lub potwierdzenia niedoboru witaminy D w badaniach pomocniczych.[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']LECZENIE DOMOWE[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']W leczeniu domowym należy w pierwszej kolejności dbać o zapewnienie dziecku komfortu termicznego (temperatura 19-22 stopnie Celsiusza) oraz o ubieranie adekwatne do panującej w domu temperatury.[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']BIBLIOGRAFIA[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Hertl M. "Diagnostyka różnicowa w pediatrii"Wydawnictwo Medyczne WDM, Warszawa 1993[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Behrman R.E. (red.) "Podręcznik Pediatrii - Nelson", PWN, Warszawa 1996.[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']WIĘCEJ INFORMACJI[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']pot | pocenie się | krzywica | witamina D[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny [/FONT][FONT='Arial','sans-serif']wstęp do leczenia przez specjalistę[/FONT][FONT='Arial','sans-serif'].[/FONT]
[FONT='Arial','sans-serif']Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi. [/FONT]
 
reklama
Moja mała dzis była na wizycie u pediatry. Poniewaz jest wcześniakiem chodzimy co miesiąc. Do tej pory miałysmy 2 kropelki witaminy D a od dziś już 3 bo pediatra wynalazła ze głowka sie z tyły leciutko w jedym miejscu deliktanie wgniata. Nazwałą to efektem piłeczki pimpongowej. Zwiekszona dawka d3 ma zapobiec krzywicy a poza tym moja mała szybko nabiera wagi i rośnie i poprzednia dawka jej nie wystarcza. Dodatkowo zeby lepiej sie D3 wchłanianiło dostałysmy syrop Calcium.
Głowka jej sie poci ale jak je i sie zlosci a ja wcale nie mam zamiaru myślec o krzywicy....


czesc
chcialam zapytac ciebie jak wyglada teraz u ciebie sytuacja bo mam podobny problem. wczoraj bylam z corka na szczepieniu i u nas tez pediatra znalazla jedno miejsce ktore sie lekko wgniata. zwiekszyla nam dawke z jednej kropli raz dziennie na 2 krople 2 razy dziennie i kazala przyjsc za 2 tyg. jak co to mowila ze jeszcze zwiekszymy. przerazilam sie ta sytuacja ale pielegniarka mmnie uspokoila mowiac ze to maja prawie wszystkie dzieci w momencie odstawienia od piersi[niedawno to zrobilam] i ze tak po miesiacu to znika.
mimo to prosze napisz co u ciebie mam nadzieje uslyszec ze juz jest dobrze bo sie martwie tym.:baffled:
pozdrawiam
 
Do góry