reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy wszystko jest w porządku?

Ewelka20

Fanka BB :)
Dołączył(a)
2 Październik 2013
Postów
248
Cześć kobietki :-D Mam do was pytanie,bo już nie wiem sama co myśleć.
Chodzi o mojego 9 mies synka.
Pytanie dotyczy "mowy",ale najpierw streszczę wszystko tak szybciutko ;-)
Jeśli chodzi o rozwój ruchowy to od 18 lipca zaczynamy rehabilitację met.babooth(nie próbuje raczkować,wstawać,siedzi,ale sam nie usiądzie,obracać z pleców na brzuch udało mu się dopiero 5 razy)

A teraz mój powód,który mnie nie pokoi:(zaznaczę,że syn urodził się bez komplikacji,dostał 10 pkt i z ciążą było wszystko super)
Mój synek mówi mama,baba,papa,gaga(czyli daj)-myślę,że świadomie,bo jak mąż trzyma go na rękach,a syn chce do mnie to krzyczy mama,a gdy mam coś w ręcę to gaga(powtarzałam mu daj,ale on na upartego gaga :-D )
Ale obserwując córkę brata,która jest starsza 1 mies i 11 dni,to widzę różnicę,ona mówi:mama,tata,daj,nie.tak( i pokazuje główką "tak"/"nie",a mojego synka musiałam męczyć,żeby chociaż robił kosi kosi łapki),a mój synek nie.Czy wszystko jest w porządku i martwię się na zapas,a synek ma jeszcze baaardzo dużo czasu?Synek bardzo dużo "mówi" po swojemu -gaworzy,buzia mu się nie zamyka
Dodam,że może panikuję,dlatego,że u starszego syna gdy miał 4 lata stwierdzono lekkie upośledzenie umysłowe:wiek emocjonalny u syna to 4-5 latek,a syn ma 8 lat,były problemy z mową(zaczął mówić mając ponad 5 lat-wcześniej mówił po swojemu i pokazywał,teraz ładnie mówi,choć jeszcze wiele,wiele wyrazów sprawia mu trudnośc i nie mówi tak wyraźnie jak dzieci w jego wieku) i jeszcze dużo tego...
 
reklama
Moja córka zupełnie jak Twój synek miała problem z rozwojem ruchowym.Rehabilitację metoda Bobath zaczelismy w 8 mies na poczatku nie było poprawy bo córa płakała i nie chciała współpracowac ale po jakims miesiącu wszystko ruszyło młoda zaczęła sama siadać i w 15 mies chodzić,z rozwojem psychicznym było wszystko okej.Później w wieku szkolnym miała problemy z integracja sensoryczną ale wszystko się wyrównało(to tak na pocieszenie)
Natomiast młodszy synek miał podobne problemy do tego rozwój psychiczny był zaburzony no i od 18 mies mamy wczesne wspomaganie rozwoju u niego terapia działa cuda synek bardzo ładnie mówi rozwojem psychicznym wyprzedza rówieśników ale niestety ma autyzm.
Rada dla Ciebie nie rezygnuj z ćwiczen jakby coś Cię dalej niepokoiło to tak ok 12-14 mies powinnaś z synkiem udać się do swojej w rejonie Poradni psychologiczno-pedagogicznej tam powinni zrobic odpowiednie badanie i pokieruja dalej jeżeli byłoby coś nie tak.Powodzenia.
 
Ewelka To ile masz w końcu tych dzieci? I wszystkie z problemami? A co stwierdzono u starszych?

I nie porównuj synka do dziecka, które jest o ponad rok starsze...
 
Nie starsze o rok,tylko o 1 miesiąc i 11 dni ;-) Mam trójkę dzieci:syn ma 8 lat,córka 5 lat i najmłodszy 9 miesięcy.
U najstarszego jest lekkie upośledzenie umysłowe,córka ma za długi język i słaba pamięć fonetyczną(diagnoza logopedy),a najmniejszy nie ma problemów,ale lekarka dała skierowanie żeby trochę poćwiczył...
 
Dalej uważam, że to dużo jak na tak małe dzieci. Każde rozwija się w swoim tempie i nie ma co porównywać. Najważniejsze, by nie było regresów.

ALE - skoro starsze rodzeństwo ma problemy, to ja bym temat podrążyła. Super, że macie rehabilitację, bo to dużo daje. Być może wszelkie Twoje wątpliwości wynikają ze złego napięcia mięśniowego. Jeśli jest tak faktycznie, to może spróbuj dostać się do neurologopedy, by sprawdził, czy wszystko jest w porządku jeśli chodzi o aparat mowy (są specjalne masaże głowy, by go usprawnić).
 
Neurologa mamy już załatwionego(załatwiłam miesiąc temu),ale niestety jak to u nas bywa z czasem to termin dopiero w drugiej połowie października :/
NIestety najstarszy syn ma poważne problemy(pani pedagog i psycholog nam wyjaśniła z kąd to się mogła wziąć),a córka na szczęście bardzo ładnie i w przyspieszonym tempie zaczęła nadrabiać z mową i jest mi o tyle lżej na sercu :-)
 
Do góry