reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy wykorzystać urlop płatny

A jak wylicza się L4 ciążowe z 12 ostatnich miesięcy? Czy jeśli dostawałam mniejsze wynagrodzenie z powodu L4 zwykłego to wtedy będę miała niższe L4 ciążowe niż gdybym pracowała całe miesiące bez l4?
 
reklama
To zależy kiedy byłaś na L4. Jeśli w ciągu ostatnich 3 m-cy - to podstawa będzie taka jak na poprzednim L4.
Jeśli zwolnienie było wcześniej, to wówczas wylicza się średnią z wyrównaniem jakbyś w danym miesiącu nie była na L4 (i może wyjść albo więcej albo mniej). 🤷‍♀️
 
To zależy kiedy byłaś na L4. Jeśli w ciągu ostatnich 3 m-cy - to podstawa będzie taka jak na poprzednim L4.
Jeśli zwolnienie było wcześniej, to wówczas wylicza się średnią z wyrównaniem jakbyś w danym miesiącu nie była na L4 (i może wyjść albo więcej albo mniej). 🤷‍♀️
No niestety na zwolnieniu byłam w październiku, w związku z punkcją po in vitro. Myślałam że L4 dla kodu B wylicza się inaczej
 
Może zapytam inaczej bo nie wiem czy dobrze rozumiem:

"Zasiłek chorobowy przypadający w okresie ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku, co w przypadku pracowników zasadniczo odpowiada kwocie 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Stanowi on odsetek średniego wynagrodzenia naliczony z ostatnich 12 miesięcy pracy. "

Czy jak byłam na l4 w październiku, sierpniu i lipcu i marcu - po kilka dni to czy podstawa do L4 z kodem B obniżona jest o te dni które byłam chora w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a więc otrzymywałam niższe wynagrodzenie?
 
NIe - będziesz miała taką podstawę jak miałaś w lipcu, wyrównaniem w marcu (tj. tyle ile byś wówczas zarobiła nie będąc na L4).
 
To zależy kiedy byłaś na L4. Jeśli w ciągu ostatnich 3 m-cy - to podstawa będzie taka jak na poprzednim L4.
Jeśli zwolnienie było wcześniej, to wówczas wylicza się średnią z wyrównaniem jakbyś w danym miesiącu nie była na L4 (i może wyjść albo więcej albo mniej). 🤷‍♀️
Ten przepis od 2022 się zmienił. Wcześniej rekalkulacja podstawy zasiłku była po 3 mc przepracowanych, teraz już po 1 mc.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Do góry