reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czy założyć działalność???

Dołączył(a)
31 Maj 2011
Postów
8
Miasto
Gdańsk
Witam
Obecnie jestem osobą bezrobotną. Chciałabym założyć własną działalność usługową stylizacja paznokci. Mam w związku z tym 3 pytania:

1. Jeśli założę działalność i okaże się zaraz po tym, że jestem w ciąży (na razie nie jestem ale planuję zajść) to czy jeśli okaże się,że moja ciąża jest zagrożona i nie będę mogła pracować to czy normalnie mogę iść na zwolnienie L4 i będę na nim otrzymywać pieniążki?Pytam bo moja pierwsza ciąża była zagrożona i od 6mc ciąży musiałam leżeć i obawiam się,że przy następnej może być tak samo.

2. Jak długo muszę prowadzić własną działalność gospodarczą,żeby potem móc przejść na urlop macierzyński?

3. Obawiam się jak będzie z moją działalnością na początku, czy będę wstanie zarobić na opłacenie ZUS. Czy w związku z tym mogę na początku nie rejestrować firmy i czekać aż "nazbieram" klientek i zarejestrować działalność dopiero w momencie gdy moje przychody wyniosą chociażby tyle aby opłacić ZUS? Definicja działalności z
Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art. 2)

Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale jeśli w 1 miesiącu będę miała 1 lub 2 klientki zarobię może ze 100zł, a w innym miesiącu nie będę miała w ogóle zleceń i nic nie zarobię, to według mnie nie ma ciągłości działalności więc wtedy nie muszę rejestrować działalności??? Czy dobrze myślę?

Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź

Pozdrawiam
 
reklama
1.Jeśli Zasiłek macierzyński wypłacają, to zwolnienie spokojnie też powinnaś móc iść.

2. Miesiąc wystarczy, jedna składka do ZUS-u.

3.Najniższa składka dla osób dopiero co otworzyły firmę wynosi ok 415 złotych. Możesz nazbierać klientki i otworzyć firmę. Bo składki są obowiązkowe i lepiej się z nimi nie spóźniać.

Mam nadzieję ż pomogłam.
 
Dziękuję za odpowiedź. Odnośnie 3 pytania.Wiem że tyle mniej więcej kosztuje ZUS. Ale wątpię,żebym na początku tyle zarobiła. Chodziło mi o to czy mogę prowadzić działalność bez rejestracji jej aż do momentu gdy będę w stanie tyle zarobić by opłacić ZUS? Czyli do tego momentu prowadziłabym firmę "na czarno" ale co w przypadku kontroli Urzędu? Czy mogę powołać się na brak zachowania w działalności ciągłości? Skoro na początku pracowałabym może z 2 razy w miesiącu? Aby firma się rozkręciła potrzeba czasu i roznoszenia ulotek, ogłoszeń w internecie. Czy mogę w ten sposób postąpić bez obawy o płacenie kar? Nie wiem ile czasu zajmie mi pozyskanie klientek. Słyszałam kiedyś od kogoś,że wg badań rozkręcanie firmy może trwać nawet 2 lata. Nie stać mnie żeby opłacać ZUS jeśli nic nie zarobię w danym miesiącu.
 
Do góry