reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dieta Bezglutenowa

mamaEmilki2005

Justyna,potrójna mama...
Dołączył(a)
16 Czerwiec 2006
Postów
1 394
Miasto
Legionowo
Mamusie i Tatusiowie może znacie przepisy na bezglutenowe ciasteczka, bułeczki, chlebek? Będę wdzięczna za wszelkie przepisy i ewentualne namiary gdzie mogę ich szukać. A kiedy Wasze maluchy zaczęły dostawać jedzonko zawierające gluten?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Przepisow nie stety nie znam zadnych a gluten moje dziecko w sumie tak na codzien to dostaje codziennie od 10 miesiaca w postaci chlebka czy bulki i ciasteczka Miskopty tez zajadala ale ze sie czasami krztusila daje jej zwykle biszkopty i jak na razie nic sie nie dzieje na szczescie.
 
U mojego synka lekarze stwierdzili chwilową (mam nadzieję) nietolerancję glutenu. Od dwóch miesięcy jest na diecie. Początkowo byłam przerażona, bo trudno początkowo znaleźć stuprocentowo bezglutenowe przepisy - teraz trochę ich mam i mam też różne pomysły, więc chętnie się nimi podzielę :)
W sklepach bądź w internecie można kupić nie tylko mąkę bezglutenową, ale też gotowe makarony, ciastka, pieczywo.
 
Podstawa obiadu - ziemniaki i ryż. Jedzone na okrągło mogą się znudzić. Polecam kluseczki. Ugotowane ziemniaki ugnieść lub przekręcić przez maszynkę, dodać jajko i tyle mąki ziemniaczanej co 1/4 ziemniaków (jak za rzadkie, dosypać trochę mąki). Formować kulki, lekko spłaszczyć i zrobić lekkie wgłębienie w środku (nie przebijać dziury na wylot
oczko.gif
). Wrzucać na gotującą wodę. Dobre z jakimś sosem i mięskiem.
 
Placuszki meksykańskie Żużaczka
mąka kukurydziana, jajko, kukurydza z puszki, sól, odrobina papryki - wymieszać ciasto (musi być dość gęste), smażyć na patelni. Kiedyś zrobiłam też z dodatkiem ugotowanych poduszonych ziemniaków. W wersji dla starszych doskonałe z pokrojoną w kostkę czerwoną papryką i przyprawione dodatkowo pieprzem.
 
Ten przepis dostałam na innym forum

ciasteczka ryżowe
:
1 paczka kleiku ryżowego (200 gr - nie wiem czy jeszcze są takie, czy wszystkie już mają 180) - może byc też kaszka ryżowa (Nestle ma taka 200gr)
250 gr margaryny bezmlecznej (ja używam Ramy Oliwio)
0,5 szklanki cukru (z tym cukrem to sobie spróbuj masę i ewentualnie daj więcej, bo ja lubie niesłodkie słodycze, więc dla innych może być za mało) - ja używam cukru trzcinowego Demerara
cukier waniliowy (jeśli możesz, ja robiłam bez i też były smaczne)
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (jeśli możesz, ja nie mogłam i nie dawałam)

Wyrób to ręką albo łyżką, strasznie się klei i masa jest mało przyjemna w klejeniu, ale to nic, nie przejmuj sie tym. Uformuj niewielkie kuleczki, ułóż raczej rzadko na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w nagrzanym piekarniku tak z 15-20 min (aż sie lekko! zezłocą). Na ciepło takie sobie, ale na zimno pyszne. Jeśli możesz jeść jakiś dżem, to zrób w tych kulkach wgłębienia i połóż po trochu przed pieczeniem.

Ciastaka pychota - sprawdzałam - jak się jedne kończą robię sobie następną partię
 
Mam jeszcze jeden przepis, ale nie probowałam go, bo są w nim jajka (zabronione dla nas)

Perskie ciasteczka z kardamonem
Wychodzi ok. 25 ciasteczek
100 g miękkiego masła (można zastąpić margaryną)
1/2 szklanki cukru pudru
1 małe żółtko
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1 szklanka mąki ryżowej
szczypta soli

Masło utrzeć z cukrem na gładką masę, dodać żółtko i kardamon, następnie po trochu dodawać mąkę i sól.
Wyrobić ręcznie na oprószonej mąką stolnicy.
Schłodzić.
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, nabierać ciasto, formować z niego kulki, które lekko spłaszczyć. Układać zostawiając odstępy.
Widelcem nacisnąć wierzch ciasteczek tak, by powstał wzorek.
Piec 15 - 18 minut, aż będą złociste od spodu w temp. 180 stopni.
Po upieczeniu pozwolić im ostygnąć. Na początku sa miękkie, a kiedy ostygną, będą kruche.
Podobno można dodać do nich rodzynek, jakiś płatków, orzechów.
 
Dziewczyny fajne macie te przepisy ale sa cale ksiazki kucharskie w ksiegarnaich w sklepach ze zrowa zywnoscia z przepisami na bezglutenowa bez jajek bezmleka ja teraz jetsem na takiej diecie bo moje malenstwo ma uczulenie na wszytko i boje sie mu co kolwiek podac...!!! ale ciasteczka z kleiku ryzowego wyprubuje teraz wlasnie wyrasta ciasto na "pizze" maka bezglutenowa 0,5kg 0,1l oliwy 0,25l wody 20gram drozdzy i albo na slodko i wtedy 4lyzki cukru i robire z tego buleczki z dzemem w srodku albo pol lyzeczki soli i robimy pizze... smaczego a jeszcze
ciasto marchewkowe
2szklanki stratej marchewki ja czasem wykozystuje miazsz od robienia soku
1,25 szklanki maki kukurydzianej
1szklanka cukru
1szklanka oliwy
2lyzeczki cynamonu
1lyzeczka proszku do pieczenia
1lyzeczka galki muszkatulowej
1/2 szkalnki rodzynek dla urozmajcenia mozna bez albo spotkalam sie z owocami kandyzowanymi moga byc tez wkrojone czastki banana... tu dowolnosc ciasto nie jest ladne ale slodkie i smaczne chyba rowniez nie takie niezdrowe
milego kuchcenia
 
reklama
cześć, mój synek tez jest na diecie bezglutenowej i na początku byłam przerażona, teraz po ponad półrocznej wprawce, uważam, że dieta bezglutenowa nie jest straszna. Bartek je wszystko to co reszta rodziny, po prostu w zwykłych przepisach zmieniam mąkę na tę bezglutenową i piekę, smażę, gotuję.... jest pysznie. Znalazłam tez świetny sklep internetowy, gdzie kupuje rewelacyjne makarony i słodkie bułeczki dla Bartka. Fakt nie są może najtańsze, ale przepyszne. Ta stronka jeśli jej jeszcze nie odkryłyście to Bezgluten -
mają szereg makaronów, mąk, słodkich pychotek, a nawet gotowe spody do pizzy.
Teraz szykuję się do drugich urodzin i wiem, że będzie tort malinowo-cytrynowy (budyń z mąki qqrydzianej) i inne smakołyki. Wiem, że na diecie też można być smakoszem. Pozdrawiam
 
Do góry