reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

DIETA karmiącej mamusi

maryś, mam najlepszą przyjaciółkę w Paryżu, siedzi tam już 10 lat, urodziła w sierpniu drugą córcię (swoją drogą zazdroszczę Wam obligatoryjnego ZZO) to tez mówiła, że skakali nad nią i dziwili się jakie poświęcenie. Opowiadał mi że jej teściowa (no to musiało być 35 lat temu) też nie karmiła cycusiem.
Druga bliska koleżanka mieszka w Belgii to to samo mówi, że patrzą na nią jak na dziwoląga, a w szpitalu bacznie obserwowali i wcale nie namawiali na karmienie naturalne:confused:- szkoda, bo to i lepiej dla maluszka i jaka taniocha, a jaka wygoda!:-D Nigdy nie zapomnę jak wylądowaliśmy z Jakubkiem w szpitalu jak miał 4 mce, koleżanki z sali tańcowały noca z butelkami a ja nawet nie musiałam się dobrze wybudzać tylko chyc cyc i mały nakarmiony:-)
 
reklama
Ja do doświadczonych mam to nie należę no chyba że kocich ;-) ale kiedyś na bb znalazłam coś takiego
(nie jestem zaa ani przeciw ale myślę że sporo tu prawdy) :

NAPOJE
Pij bez obaw:
– wodę mineralną niegazowaną,
– słabą herbatę lub bawarkę,
– herbaty owocowe i ziołowe,
– kawę bezkofeinową albo słabą, normalną,
– soki owocowo-warzywne,
– kompoty,
– jogurty naturalne, kefiry, maślanki

Unikaj: napojów gazowanych (zawierają dużo cukru a bąbelki w nich zawarte mogą powodować kolki)

MLEKO i PRZETWORY MLECZNE
Jedz ostrożnie:
jogurty naturalne, kefiry, maślanki, mleko zsiadłe, sery białe (mogą wywoływać reakcje alergiczne)

OWOCE
Jedz bez obaw:

– banany,
– brzoskwinie,
– jabłka,
– maliny ,
– jeżyny,
– porzeczki,
– agrest,
– soki, dżemy, jogurty, galaretki z tych owoców

Uważaj na:
– truskawki, poziomki, cytrusy (uczulają)
– gruszki i pestkowce, np. śliwki, morele, czereśnie, wiśnie (niekiedy mogą powodować bóle brzucha i kolki)
– owoce suszone (konserwowane chemicznie)
– soki, dżemy, jogurty i galaretki z tych owoców

WARZYWA
Jedz bez obaw:

– ogórki,
– buraki,
– marchewkę,
– ziemniaki,
– kapustę pekińską
– kukurydzę,
– pietruszkę,
– koperek,
– soję,
– szpinak,
– młodą fasolkę szparagową,
– dynię,
– kabaczek,
– cukinię,
– wszystkie rodzaje sałat

Uważaj na:
– cebulę i czosnek - mogą zmieniać smak mleka; cebula powoduje wzdęcia
– kapusta, kalafior, groch, fasola, brokuły, bób - mają właściwości wzdymające i mogą powodować kolki u dziecka
– pomidory i seler - zawierają silne alergeny
– paprykę, chrzan, pory, grzyby

PIECZYWO
– jedz zwłaszcza ciemne i pełnoziarniste
Uważaj na: pieczywo z konserwantami

KASZA, RYŻ, MAKARON– wybieraj zwłaszcza te pełnoziarniste – jedz kilka razy w tygodniu

JAJKA
– ugotowane, zarówno na miękko jak i twardo – 2-3 razy w tygodniu

Uważaj na białko – jest bardziej alergogenne niż żółtko

RYBY – jedz najlepiej morskie (ugotowane lub pieczone) – dwa razy w tygodniu

Unikaj:– surowych ryb, np. sushi
– konserw rybnych i ryb marynowanych
 
położna na szkole rodzenie powiedziała że My jako mamy możemy pić herbatkę z koperkiem bo wtedy maluch będzie ja pił razem z naszym mleczkiem i będzie mu lżej, ja w prawdzie zapytałam czy dopajać malucha taka herbatka to powiedziała że jak karmimy piersią to dziecko wraz z mlekiem wyssie ta herbatkę.
 
ja jadłam na potegę już w szpitalu
biszkopty
kompot z jabłek oj tego szlo tyle:tak:
ryz z indykiem z sosikiem jak na potrawke buraczki, marchewka gotowana
kanapki z dzemem, chuda wedlinką, czsem z twarozkiem lub plasterkiem zoltego sera
rosól delikatny z lanymi kluskami
pieczony łosoś i piersiczka z kury
poledwiczke gotowaną z kaszą jęczmienna:tak:
 
ewelina herbatke z koperkiem spokojnie mozesz sobie juz kupić, ale tak sie zastawiam czy "warto" ją pić od razu po porodzie czy nie dac naturze kilka dni na zrobienie swojego- żeby potem nie mieć w drugą stronę nawału pokarmu- to juz dziewczyny które to przechodziły muszą się wypowiedzieć. Napewno po cc te 2-3 dni jest problem z pokarmem, ale moje doświadczone koleżanki, uparte dały mi radę żeby bardzo dużo pić wtedy (woda) i jak najczęściej przystawiać choćby nie wiem co i nie dokarmiać sztucznym (to pewnie trudne), no i wspomagać się laktatorem.

co do kopru to też raczej nie szaleć z tymi herbatkami, bo to tez rozwalnia stolec i nasz i maluszka (na zdrowy rozsądek- myslę 2 dziennie to wystarczy. Moze podpytać położna a najlepiej dwie;-)

Makaron myślę że tak, spokojnie (wyjątkiem chyba jest jak maluszek ma(tfutfu) uczulenie na gluten, ale to chyba stwierdza się po jakimś czasie?. Chyba najlepsza rada jak dziewczyny piszą-wszystko ino po mału i obserwowac maleństwo
 
Ostatnia edycja:
bo herbatka z koperkiem to zeby kolek nie było? jak patrzyłam na herbatkę z hippa napisałane było, ze po 1 tygodniu czyli w mleczku chyba też po 1 tygodniu
 
ja tam jestem wogóle przeciwna tym "herbatkom" Hippa- mimo że je sprzedaje jak mamy chcą.
generalnie koper jest i na wzdęcia (kolki) i na pobudzenie laktacji :-)
 
reklama
Do góry