reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dieta Majowych mam

reklama
Tak więc słowo się rzekło obiecała więc piszę.

Kilka moich rad dla początkujących dietowiczek ,dieta nie jest na chwile czyli schudnę i zacznę znów żreć dieta tzn zdrowe odżywianie musi stać się elementem życia ,czymś oczywistym ,że wybieram to co lepsze dla mojego organizmu a nie jakieś świństwa które zatruwają mi ciało .

Już na zawsze zmieniam złe nawyki na te dobre !!!


strzala_dol.gif

1. Jedz małe, ale częste posiłki,
najlepiej o stałych porach
Ustalenie i przestrzeganie stałych godzin spożywania posiłków pomaga zachować właściwe tempo metabolizmu i równowagę organizmu. Zamiast
2 - 3 dużych posiłków w ciągu dnia lepiej zjeść 4 - 5, ale mniejszych, tj. 3 główne (śniadanie, obiad, kolacja) i 1 - 2 przekąski (drugie śniadanie i podwieczorek
Często w naszym przypadku tzn mam ciężko jest znaleźć czas by jeść posiłki co do minuty bo zawsze coś jest do zrobienia przy dziecku ,najlepiej przygotować sobie posiłki na 2 dni i tylko podgrzać wtedy jest wiele łatwiej .

Nie zapominaj o zjedzeniu śniadania – po nocnym głodzie organizm potrzebuje energii, by rozpocząć aktywny dzień. Rano świetnie sprawdzają się produkty bogate w węglowodany złożone, np. kanapki albo musli z jogurtem. Po ok. 3 godzinach zjedz małą przekąskę na drugie śniadanie, np. jogurt lub owoce.

Natomiast obiad, jako największy w ciągu dnia posiłek, może stanowić aż 1/3 wszystkich zjadanych w ciągu dnia kalorii. Zawsze powinien zawierać porcję produktu bogatego w białko (najlepiej chude mięso albo rybę), dużo warzyw (surowych lub gotowanych) i trochę produktów bogatych w skrobię (kasze, ryż brązowy ,ziemniaki bardzo rzadko )

2. Dbaj, by Twoja dieta była urozmaicona

Urozmaicona dieta pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie na długie lata. Dlaczego? Ponieważ nasz organizm codziennie potrzebuje kilkudziesięciu różnych składników pokarmowych – zwłaszcza aminokwasów, węglowodanów, kwasów tłuszczowych, witamin, składników mineralnych. Niestety nie ma żadnego produktu spożywczego, który wszystkie te niezbędne organizmowi składniki zawierałby w odpowiednich ilościach i proporcjach. Niektóre produkty są bogatsze w jeden składnik, w innych tego składnika brakuje, ale za to innego składnika jest aż nadto.
Jeśli więc w Twojej diecie codziennie są różne produkty, to wówczas jest naprawdę bardzo mała szansa, że któregoś składnika Ci zabraknie. Im bardziej monotonna jest dieta, tym większa szansa, że w przyszłości w Twoim organizmie pojawią się jakieś niedobory lub nadmiary. W codziennej diecie powinny zatem znaleźć się produkty ze wszystkich grup żywieniowych – produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, mięso i wędliny(najlepiej samemu piec mięsa są o wiele bardziej zdrowsze i zdecydowanie smaczniejsze o tych kupowanych ), a nawet dobre tłuszcze.

Codziennie jedz produkty mleczne
– jogurty, kefiry, serki


Mleko i produkty mleczne (jogurty, kefiry, serki homogenizowane, twarogi) powinny być niezbędnym elementem codziennej diety każdego człowieka. Są szczególnie dobrym źródłem pełnowartościowego białka oraz wapnia.
Wapń pomaga spalać tkankę tłuszczowa :),no i przede wszystkim jest bardzo potrzebny mamą które karmią piersią .
Kolejnym plusem nabiałów jest to ,że sycą na długoi po zjedzeniu ich długo nie czujemy się głodne.


4. Wybieraj produkty zbożowe o niskim indeksie glikemicznym
Produkty zbożowe, które stanowią podstawę Piramidy Żywienia, a tym samym także podstawę zdrowej diety, są dobrym źródłem witamin z grupy B i wielu składników mineralnych, ale przede wszystkim dostarczają dużych ilości węglowodanów złożonych, zapewniających energię Twoim mięśniom i mózgowi.
Mówiąc o węglowodanach warto wspomnieć także o indeksie glikemicznym. Jest to wskaźnik, który określa, jak szybko po spożyciu danego produktu zawierającego węglowodany wzrasta poziom glukozy we krwi. Im szybszy jest ten wzrost, tym mniej korzystnie. Gdy cukier we krwi wzrasta zbyt szybko, organizm wydziela dużo insuliny, a ta obniżając poziom cukru we krwi nasila głód, zwłaszcza na słodycze. W ten sposób łatwo zyskać kilka nadprogramowych kilogramów.


Do produktów o wysokim indeksie glikemicznym, oprócz wszelkiego rodzaju słodyczy, zaliczają się także wysoko przetworzone produkty zbożowe, a więc jasne pieczywo, ryż i drobne kasze, np. manna.
Z kolei produkty o niskim indeksie glikemicznym, czyli grube kasze, ciemne pieczywo albo musli, powodują znacznie wolniejszy wzrost glukozy we krwi, co zapewnia sprawne funkcjonowanie całego organizmu, zwłaszcza mózgu i układu nerwowego.



strzala_dol.gif

5. Codziennie jedz warzywa i owoce
Większość warzyw i owoców ma mało kalorii, a dużo błonnika pokarmowego. Błonnik wchłaniając wodę powiększa w żołądku swoją objętość, szybko zmniejszając uczucie głodu, co sprawia, że warzywa i owoce bardzo polecane są w czasie odchudzania. Błonnik pokarmowy ma także wiele innych korzystnych właściwości m.in. reguluje pracę jelit, zapobiega zaparciom, pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cholesterolu i glukozy we krwi, zmniejsza też wchłanianie przez organizm wielu szkodliwych substancji (np. metali ciężkich).
Ważne, by warzywa i owoce jeść codziennie i we właściwej ilości, tj. ok. 500 g warzyw i 200-300 g owoców dziennie.



strzala_dol.gif

6. Ograniczaj spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych

Konsekwencją zbyt dużej ilości tłuszczu w diecie najczęściej jest po prostu nadwaga, ale nie tylko. Nadmierna ilość tłuszczu w diecie przyczynia się też do rozwoju niektórych chorób, np. chorób układu
sercowo-naczyniowego czy chorób nowotworowych. Najmniej korzystne są dla nas nasycone kwasy tłuszczowe, które występują przede wszystkim w tłuszczach pochodzenia zwierzęcego takich jak: masło, smalec czy tłuszcz zawarty w mięsie.


7. Unikaj słodyczy, a zamiast soli dodawaj do potraw ziołowe przyprawySłodycze nie dostarczają organizmowi żadnych niezbędnych składników odżywczych, są natomiast źródłem ogromnej ilości cukrów i tłuszczów, a tym samym "pustych" kalorii. Zbyt duże spożycie cukrów prostych może nie tylko prowadzić do otyłości, ale także wielu innych chorób, np. cukrzycy typu drugiego (miała próbkę cukrzyca ciążowa )

Także sól w nadmiarze nie jest korzystna dla zdrowia. Jej nadmiar może prowadzić m.in. do rozwoju nadciśnienia tętniczego i zwiększyć ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Do przyprawiania potraw znacznie korzystniej więc zamiast soli stosować zioła i mieszanki ziołowo-przyprawowe. Warto też pamiętać, że liczy się nie tylko ta sól, którą sami dodamy do potraw, ale także ta zawarta w produktach. Dużo soli jest w gotowych daniach z puszki oraz instant, w pieczywie, wędlinach, słonych przekąskach, a także w żółtych serach. Dlatego zamiast żółtych serów lepiej jeść więcej jogurtów, kefirów i twarogów.

8. Stosuj zdrowe techniki przygotowywania posiłków

Dobrą metodą jest gotowanie, ale warto pamiętać, że w trakcie gotowania cenne witaminy i składniki mineralne znajdujące się w produktach przenikają do wody, którą potem zwykle wylewamy. W im większej ilości wody gotujemy produkt, tym większe ilości witamin tracimy, dlatego warto gotować w jak najmniejszej ilości wody. Posiłki ciepłe najlepiej jednak gotować na parze. Ten sposób obróbki cieplnej pozwala zarówno na zachowanie wartości odżywczych (mniejsze straty witamin niż przy gotowaniu w wodzie), jak i naturalnego smaku, barwy oraz konsystencji gotowanych produktów.


Potrawy przygotowywane na parze nie wymagają też tak dużego dodatku soli jak przy gotowaniu tradycyjnym, co niewątpliwie jest korzystne dla zdrowia.
Warto wykluczyć z diety smażenie, zwłaszcza smażenie potraw w panierce. W trakcie takiego smażenia nawet 60% tłuszczu z patelni przechodzi do smażonego produktu. Tym samym znacznie zwiększa się kaloryczność gotowej potrawy, a to może prowadzić do otyłości


. Codziennie pij nie mniej niż 1,5-2 litry wody


Pić należy przez cały dzień, małymi porcjami, w niewielkich odstępach czasu. Warto wiedzieć, że wodę powinno się pić nawet nie czując pragnienia, bo pragnienie jest jednym z pierwszych objawów odwodnienia, którego powinniśmy unikać. W czasie nawet lekkiego odwodnienia pojawia się zmęczenie, zwiększona podatność na stres, większa nerwowość, pogorszenie koncentracji, bóle głowy. Gdy pijemy za mało, organizm zaczyna „oszczędzać” wodę, więc wydalany mocz staje się bardziej skoncentrowany. To oczywiście nie służy naszemu zdrowiu i znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń dróg moczowych czy kamieni nerkowych.
Warto pamiętać, że picie odpowiedniej ilości wody pomaga utrzymać szczupłą figurę. Woda wypita przed lub między posiłkami hamuje nadmierny apetyt, a ponieważ nie ma kalorii, można ją pić bez ograniczeń w czasie każdej diety.






10 Ruch ,aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu
 
Ostatnia edycja:
Co zrobić gdy dopada mnie straszny głód:) miedzy posiłkami :
  • pije wodę
  • jem surowa marchewkę
  • żuje miętową gumę
  • zjadam gotowane jajko bez popicia (to zatka każdego)
 
Składniki diety z nich tworzymy jadłospis


  • siemię lniane
  • olej lniany(pomaga w redukcji tkanki tłuszczowej)
  • oliwa z oliwek
  • jogurt naturalny 1,5%
  • chleb razowy
  • otręby owsiane
  • płatki owsiane
  • bakalie(morele , orzechy ,migdały ,morele, śliwki ,rodzynki, żurawina)
  • cynamon
  • zioła
  • przyprawy
  • filet z łososia
  • kasze (gryczana ,jęczmienna ,kuskus, )
  • ryż brązowy
  • mix sałat (gotowa mieszanka)
  • warzywa(sałata ,cebula , papryka ,szczypiorek , rzodkiewka ,marchewka ,pietruszka, seler)
  • mieszanka chińska mrożona
  • mozzarella
  • feta
  • tuńczyk w sosie własnym
  • twaróg półtłusty
  • mleko 1.5% tłuszczu
  • serek wiejski
  • jajka
  • musli nie słodzone może być z suszonymi owocami
  • cytryna
  • herbata ,zielona ,owocowa i z pokrzywy (bardzo dobra na produkcje pokarmu)
  • brokuły
  • woda mineralna
  • ziarna słonecznika
  • makaron razowy
  • pomidory w puszcze
  • kukurydza w puszcze
  • owoce (jabłka ,banany, pomarańcza ,kiwi)
  • maślanka
  • serek naturalny 1,5% tłuszczu (zastępuje nam masło czy margarynę)
 
Ostatnia edycja:
mnie po miętowej gumie ssie bardziej..żucie gumy powoduje zwiekszenie ilosci soków trawiennych a tym samym szybciej czujemy głód...mi absolutnie nie pomaga..wrecz odwrotnie.....
 
Ja żuje gumę jak gotuje obiad i w tedy nie podjadam bo nie ma jak ,guma nie zaspokaja głodu tylko nas ogranicza by nie podjadać z garnków .

[h=3]Wpływ gumy do żucia na odchudzanie[/h]Guma do żucia zawiera bardzo mało kalorii. Według przeprowadzonych badań żucie gumy wieczorem zmniejsza apetyt na słodycze. W konsekwencji łatwiej jest zrezygnować ze słodkości lub zjeść ich mniejszą ilość. Okazuje się, że osoby, które żują gumę przed posiłkiem, odczuwają mniejszy apetyt. Gumy do żucia (nawet bezcukrowe) są słodkie, dlatego też, oszukując naszą psychikę, zaspokajają potrzebę na słodkości. Podczas żucia gumy znika odruch sięgania po niezdrowe przekąski. Dlatego też, jeżeli wybierasz się na imprezę, miej pod ręką gumę do żucia. W ten sposób nie sięgniesz po słone paluszki lub kaloryczne chipsy. Żucie gumy zwiększa poczucie odprężenia i pomaga zapanować nad stresem.
 
A ja dodam swoje trzy grosze i powiem ze mnie kiedys pomagało mycie zebow. Oczywiście jak bylam w domu. Chcialo mi się cos-szlam myć zęby :) myślę ze mentol z pasty co nieco zmienia odczucia smakowe. Wiadomo. To na zachcianke nie na głód.

I chcialabym prosić żebyśmy tu nie komentowany diety, czy dań proponowanych przez Evi. Kobieta sie napracowuje i nie mamy co wybrzydzac. Niech to będzie mirjsce do pytań czy mozna cos zastąpić czy zrezygnować itp. Mozemy przecież tego i owego nie tolerować. Ja np pytam czy olej lniany to mus czy mozna zastąpić oliwą?
 
no moze rzeczywiscie lepiej nie komentowac bo sie evi obrazi...kazdy ma inny organizm i na kazdego działa co innego...jak np z gumą....ja mam po niej niesamowite ssanie...ale fakt...jak sie ma ja w buzi nie chce sie podjadac bo by sie wszystko pozaklejalo...
 
Ewcia olej lniany nie jest koniecznością ja dodaje go do sałatek jedna łyżeczkę i jest nie wyczuwalny nie którzy nie lubią go za specyficzny smak podobny do tranu ,mój m potrafi go zjeść bez popicia a mnie naciąga .
 
reklama
olej lniany jest mega zdrowy , Evi dzieki za takie perełki , a to z tą vegetą toż dla mnie diamencik , wielkie dzięki
 
Do góry