reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dieta Montignac - może kogoś zainteresuje?

A

Agnexx

Gość
Dieta Montignac


Założenia:
Według jej twórcy, francuskiego lekarza Michaela Montignaca, tyjemy nie dlatego, że jemy zbyt dużo, lecz dlatego, że źle komponujemy jadłospis. Montignac uważa, że nie musimy liczyć kalorii czy przestrzegać wielkości porcji, a jedynie zwracać uwagę na zawartość węglowodanów w produktach. Na użytek tej teorii Montignac stworzył nowe pojęcie tzw. Indeks Glikemiczny (IG). Jest to możliwość podwyższania poziomu glukozy we krwi przez określone pokarmy. Indeks glikemiczny jest tym większy, im wyższy jest poziom cukru wywołany przez dany produkt. W diecie Montignaca węglowodany dzieli się na "dobre" (o niskim IG) i złe (o wysokim IG). Dobre to te, które nie podnoszą poziomu cukru we krwi, czyli zboża nieoczyszczone, ryż pełnoziarnisty, warzywa strączkowe oraz większość warzyw i owoców. Złe to te, których przyswajanie powoduje silny wzrost poziomu glukozy we krwi, np. cukier, mąka, biały ryż, ziemniaki, kukurydza. Jedzenie węglowodanów o małym IG hamuje tycie (a wręcz powoduje chudnięcie), więc menu powinno bazować właśnie na nich. Montignac zaleca jadanie 3 posiłków dziennie i ewentualnie podwieczorku. Śniadanie ma być sute, obiad normalny, a kolacja lekka. Śniadanie powinno opierać się na "dobrych" węglowodanach z małą ilością produktów białkowych lub w ogóle bez nich (węglowodany IG=35 lub poniżej). Obiad, według Montignaca, ma składać się z potraw bogatych w białko i tłuszcz, a kolacja powinna być albo węglowodanowo-białkowa, albo białkowo-tłuszczowa, np. chleb i jogurt lub jajecznica na szynce. Podczas stosowania tej diety chudnie się powoli, ok. kilograma tygodniowo, ale za to trwale. Stopień trudności diety - marchew surowa ma 35 IG, a ta sama marchew ugotowana, ma już 85 IG. Planując tę dietę, trzeba korzystać ze szczegółowych tabel produktów z wyliczonym indeksem glikemicznym. Dietę może spróbować każdy, zwłaszcza osoby, które chcą się odzwyczaić od słodyczy i te ze skłonnością do cukrzycy.

Dieta Montignac
Aby stosować się do wytycznych diety należy stosować nastepujące zasady:
• Nigdy nie łączyć produktów o wysokim IG z tłuszczami w jednym posiłku,
• Unikać jedzenia produktów węglowodanowo-tłuszczowych (pełne mleko, czekolada, awokado, wątróbka, orzechy laskowe, herbatniki),
• Wyeliminowanie z diety cukru (sacharozę),
• Jeść chleb tylko pełnoziarnisty i tylko na śniadanie,
• Wyeliminowanie z diety ziemniaków pod każdą postacią,
• Wyeliminowanie z diety białego ryżu,
• Makaron powinien być gotowany tylko na póltwardo (aldente) lub razowy,
• Owoce jeść oddzielnie, najlepiej na czczo i ze skórką,
• Rezygnacja z alkoholu (w szczególności z piwa),
• Unikanie mocnej kawy i herbaty,
• Jeść co najmniej trzy razy dziennie, nie omijać posiłków,
• Ograniczenie spożywania "złych" tłuszczów nasyconych, na korzyść "dobrych" nienasyconych,
• W czasie posiłku nie pić wody, nie pić też bezpośrednio przed posiłkiem,
• Nie spieszyć się jedząc, przeżuwać dokładnie każdy kęs,
• Przygotowywać soki owocowe w domu, bezpośrednio przed spożyciem,
• Całkowicie wyeliminować słodzone napoje gazowane,
• Po posiłku składającym się z węglowodanów poczekać 3 godziny, zanim zje się coś zawierającego tłuszcze,
• Po posiłku składającym się z produktów tłuszczowych poczekać 4 godziny, zanim zje się coś zawierającego węglowodany,
• Jeść warzywa bogate w błonnik: sałatę, pory, bakłażany itp,
• Między posiłkami pić wodę mineralną niegazowaną - od 1,5 do 2 litrów.



--------------------------------------------------------------------------------
źródło:www.montignac.miniportal.pl
 
reklama
hej!

nie no taka dieta jest na max trudna :( ja to nie mam szans... uwielbiam pieczywo, czekolade... zreszta po ciąży i karmieniu piersią mam troche dosć takiego wybierania tego co mozna i tego czego nie mozna :p
wyjezdzam teraz z mama i siostra na dzialke... moze bysmy sprobowaly ??? same baby - wszystkie chca schudnac - kto wie. fajnie byloby nauczyc sie robic smaczne posilki mniej wiecej wg zalecen montignaca :D
 
Ja też nie stosuję jej restrykcyjnie, ale staram się. Tablic też nie studiuję, ale ostatnio nie jem chleba i czuję się dobrze.
 
Ja mam zamiar od jutra zacząć.....nie mam zamiaru studiować tablic itd., chyba będę zrzynała z gotowców. Dziewczyny na wspomnianym wcześniej forum codzinnie piszą co jadły a ekspertki poprawiają je jak coś jest nie tak - czyli wpadek powinno byłć nie wiele.
 
hej babeczki, odswiezam ten watek bo zaczynam dzisiaj dietke MM.
Juz raz mi pomogła bardzo, schudłam 12 kg. Oczywiscie nie tylko dieta mi pomogła, cwiczyłam duzo.........
ruch fizyczny i dietka musza isc razem w parze!!!!tak uwazam........
:-p:-p


jesli ktoras z Was chciałaby sie podzielis spostrzezeniami na temat diety MM to zapraszam, mozemy sie powymieniac tez przepisami na rozne pysznosci!!!
 
hej,jestem na diecie montignac tydzien i tylko 2kg mniej,czy ktos ma lepszy wynik troche mnie to zniecheca,slyszalam ze chudnie sie na tej diecie dosc szybko
 
Super, tylko jakoś nie wydaje mi się, że jak się ma zapełniony cały dzień to trzymanie się tego może być możlwie
 
Witajcie ,jestem tu nowa chociaż zarejestrowana w 2006 roku ,tak sobie przeglądałam dzisiaj to forum i wpadło mi w oko że co nie które z was chcą schudnąc metodą Montignaca. Bardzo sie ciesze z tego , bo to świetna i wbrew pozorom łatwa dieta :tak:
Podam wam adres forum , które na pewno wam pomoże zrozumiec ta dietę,są tam wspaniałe dziewczyny ( takie jak wy) które będą na każde wasze zawołanie .Panuje tam rodzinna atmosfera , jest miło i przyjemnie a co najważniejsze razem chudnie się lepiej. Zapraszam serdecznie :-)
http://montignac.webd.pl/...f5ed12596cbfcf0

Strona G
 
reklama
Kobietki! A może podacie jakieś przykładowe przepisy z zastosowaniem tej diety:tak:.
Zaczyna mnie temat intrygować, muszę dodać, że potrzebuję stracić pięć kilo, to dużo i mało..
Czekam;-)
 
Do góry