reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dodanie nazwiska

alina_alina

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
28 Kwiecień 2010
Postów
35
Miasto
W-wa
Witam

Przy rejestracji urodzenia dziecka w USC urzędniczka poinformowała że dziecko może mieć nazwisko moje lub ojca lub łączone (nie jesteśmy małżeństwem). W momencie rejestracji byliśmy razem więc uznaliśmy że będzie miało nazwisko ojca ale w obecnej sytuacji chciałabym aby miało łączone. czy jest tak możliwość aby dopisać moje nazwisko??
 
reklama
Nalezy wystąpic o zmianę nazwiska. Wymagane dokumenty (poniżej) nalezy złożyć do USC. Na decyzję czeka się 30 dni.
1. Wniosek o zmianę nazwiska wraz z uzasadnieniem.
2. Odpis zupełny aktu urodzenia dziecka.
3. Dowód uiszczenia należnej opłaty skarbowej (37 złotych).
Do wglądu: dokument stwierdzający tożsamość składającego.
Wnisosek muszą złożyć zgodnie oboje rodzice.
 
czyli dziecko moze mieć nazwisko obojga rodziców ? Rozstalam sie z ojciem dziecka i syn ma jego nazwisko , chcialam zmienić na swoje ale z tego co wiem jesli ojciec nie chce sie zgodzić na zmiane nazwiska sadownie jest to dosc trudno zmienic? jak wyglada taka sprawa jesli chcialabym zmienic sadownie nazwisko ?

2. jesli prawda jest to ze dziecko moze miec moje jak i ojca nazwisko ? czy jesli by tak bylo słyszałam ze jesli dziecko bedzie mialo ukonczone 14 lat mozna isc do sadu za zgoda dziecka aby nazwisko zmienić ? np. tylko na matki ?
 
dziękuje za odpowiedź

a mam jeszcze pytanie czy można to w kazdym czasie zrobić czy jest jakieś ograniczenie np. do 6 m-cy od zarejestrowania urodzenia??
 
do alina_alina

Nie ma ograniczeń czasowych. Termin 6 mies dot. możliwości zmiany imienia w trybie uproszczonym. Jeśli dziecko ma ukończone 13 lat, do zmiany nazwiska potrzebna jest jego zgoda.
 
Ostatnia edycja:
do młoda_mamusia

Przepisy w tym zakresie zmieniły się w połowie 2009 roku. Jesli Pani dziecko urodziło sie przed nowelą KRiO, zasady były inne. Alina_alina pisze o nowym stanie prawnym.
 
Czyli jesli dobrze zrozumiałam dziecko moze mieć nazwisko matki i ojca? Mi pani w urzedzie nic nie powiedziała o mozliwosci nazwiska łaczonego .
Gdy w wieku 13 lat dziecko bedzie chcialo zmienić nazwisko na matki a ojciec dziecka nadal nie bedzie wyrazał zgody na zmiane , to bedzie musiał zostac przy nazwisku ojca?
 
reklama
Do góry