reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dolegliwości naszych maluszków - jak sobie z nimi radzić?

ariska

Fanka BB :)
Dołączył(a)
6 Maj 2010
Postów
5 909
Miasto
Pszczyna(Jankowice)/Lędziny
Były dolegliwości w ciąży to może pora na wątek dolegliwości naszych skarbów. Parę dziewczyn już tego doświadczyło a pewne sprawy umkną na głównym.

Więc jakie sposoby na brak kupki, kolki czy katarek ?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
KOLKA

Wydaje wam się, że to się nigdy nie skończy? Nie wiecie, jak dziecku pomóc? O kolce można powiedzieć tylko jedną pewną rzecz - z czasem minie.

Przeważnie atakuje po raz pierwszy, gdy maluch ma około dwóch, trzech tygodni. Późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem dziecko zaczyna przeraźliwie płakać, a właściwie wrzeszczeć, jakby świat się kończył. Nie możecie go uspokoić ani pocieszyć. Kiedy przestraszeni i wykończeni jego płaczem zwrócicie się do pediatry, prawdopodobnie stwierdzi, że dziecku nic nie jest, a winą za wieczorne krzyki obarczy kolkę.

Ta diagnoza niewiele zmieni w waszym życiu. Przyczyny kolki nie są bowiem zbadane do końca, nie ma też sposobu, by z niej wyleczyć. Wbrew pozorom to problem bardziej psychologiczny niż medyczny, i na tym warto się skoncentrować.

SPOKOJNIE...


Najtrudniej pogodzić się z tym, że maluchowi nie bardzo można pomóc. Niestety, napady płaczu przypadają zwykle na tę porę dnia, kiedy jesteście najbardziej zmęczeni. Dziecko krzyczy wniebogłosy, a wy wpadacie w panikę, że dzieje się z nim coś niedobrego albo że coś robicie nie tak. Widok wierzgającego, czerwonego od krzyku niemowlęcia sprawia, że nawet rodzice o silnych nerwach mogą się załamać. Życie codzienne - tak niełatwe z powodu wielu obowiązków - staje się nie do zniesienia. Posiłki je się w pośpiechu, jakby za chwilę miał odjechać pociąg, na który nie można się spóźnić. Trudno pójść do toalety, nie mówiąc już o wzięciu do ręki książki albo o obejrzeniu filmu. To, że dziecko prędzej czy później wyrośnie z kolki, jest dla was w takiej chwili niewielkim pocieszeniem.

Tymczasem wasze nastawienie psychiczne do tego problemu ma kolosalne znaczenie. Malutkie dzieci znakomicie wyczuwają stany emocjonalne rodziców i z łatwością im się one udzielają. Jeżeli jesteście zaniepokojeni - maluch wasze lęki natychmiast wyczuje. Im więcej nerwowości w waszych ruchach, w tonie głosu, tym trudniej dziecku się uspokoić.

POMYSL O SOBIE...

Jeżeli ty będziesz spokojna, twojemu dziecku również będzie łatwiej się uspokoić. Jeśli maluch często płacze, możesz chwilami mieć dość. Poproś kogoś z rodziny o pomoc choć kilka razy w miesiącu, żebyś mogła wyjść z domu w czasie, gdy dziecko właśnie ma atak kolki. Idź do fryzjera, do koleżanki, na spacer - oderwij się od tego, co dzieje się w domu. Ty również jesteś w stresie.

DLACZEGO PLACZE


Fachowcy nieustannie szukają powodów napadów płaczu u dzieci i mają na ten temat kilka hipotez. Oto niektóre z nich:

-Nadmiar wrażeń

Malutkie dziecko jak gąbka chłonie wszystkimi swoimi zmysłami to, co dzieje się dookoła. Dorosły człowiek, jeżeli ma dosyć bodźców, potrafi się wyłączyć, poprosić innych o ciszę albo po prostu wyjść. Dziecko nie umie tego zrobić.

- jest zmęczone, że miało za dużo wrażeń. Musi odreagować swoje emocje, czyli wyrzucić z siebie nadmiar bodźców. Nie potrafi zrobić tego w żaden inny sposób, jak tylko płaczem.

- temperament dziecka. Każdy z nas dziedziczy wytrzymałość na bodźce, siłę, z jaką reagujemy na to, co nam przeszkadza. Wnikliwa obserwacja dziecka, a także waszych krewnych, pozwoli wam w przybliżeniu ocenić temperament dziecka

Jak pomóc.

Weź malucha na ręce, przytul go i pozwól mu się wyżalić. Tak jak starsze dziecko czasem wypłakuje się na kolanach mamy, tak i niemowlę potrzebuje, by go wysłuchać. Wiele dzieci właśnie po takim wieczornym wykrzyczeniu się zasypia spokojnie na wiele godzin. Widać jest im to potrzebne.

Ale rodzice też muszą jakoś to przetrwać. Spróbujcie zmieniać się przy płaczącym dziecku i nosić je albo tulić na zmianę.

Alergia na krowie mleko

Być może przyczyną kolki jest nietolerancja białka występującego w krowim mleku. Jeżeli w rodzinie masz wielu alergików, ta przyczyna jest bardzo prawdopodobna.

Jak pomóc.

Jeśli karmisz dziecko piersią, spróbuj wycofać ze swojej diety mleko oraz przetwory mleczne i obserwować, czy kolka ustępuje.



Bolesne skurcze jelit, powodujące krzyk dziecka i gwałtowne podkurczanie nóżek. Na ogół trwa przez pierwsze trzy, cztery miesiące. Dopada malca zwykle wieczorem, trwa od jednej do kilku godzin.

Nie znamy przyczyn kolki. Podejrzewa się, że mogą nimi być: łykanie powietrza w czasie jedzenia, nieskoordynowana praca jelit i wrażliwość na niektóre pokarmy w diecie karmiącej piersią mamy. Nie bez znaczenia może być również nadmiar wrażeń w ciągu dnia.

JAK ZAPOBIEGAC:

-dbaj, by po karmieniu dziecku się odbiło;

-możesz spróbować wykluczyć ze swojej diety krowie mleko i jego przetwory;

-powoli staraj się wprowadzać stały rytm dnia i ograniczaj liczbę wrażeń.

ULGE MOZE PRZYNIESC

-pojenie herbatką z kopru włoskiego,

-rumianku, melisy;

-masowanie dłonią brzuszka okrężnymi ruchami;

-okład z ciepłej pieluszki;

-monotonny szum, np. odkurzacza.

Na kolkę nie wynaleziono skutecznego leku, trzeba ją po prostu przetrwać. Jeżeli nie masz już siły słuchać wieczornych płaczów, nosić i przytulać rozkrzyczanego malca, koniecznie poproś kogoś o pomoc, niech zastąpi cię choćby na kilkanaście minut.

MASAZ:
Twoje dziecko cierpi z powodu kolki? A może ma kłopoty z wypróżnieniem?
Masować możemy nawet noworodka, ale dopiero wtedy, gdy zagoi się pępek.

Rozbieramy malucha (w pokoju powinno być ciepło) i układamy na stole lub przewijaczu przykrytym kocykiem albo ręcznikiem. Pod pupę bezpieczniej jest podłożyć kawałek folii i pieluszkę. Sami też ubierzmy się tak, by nie rozpaczać, jeśli zostaniemy przypadkiem obsiusiani. Zdejmujemy pierścionek, zegarek, bransoletkę i myjemy ręce w dobrze ciepłej wodzie, by ich dotyk był dla dziecka przyjemny. Dłonie smarujemy odrobiną oliwy z oliwek lub ze słodkich migdałów (jeśli dziecko jest alergikiem, warto dzień wcześniej posmarować mu oliwą piętkę i nazajutrz sprawdzić, czy nie wystąpiło zaczerwienienie lub wysypka). Do masażu nie nadają się barwione, perfumowane oliwki.
 
GDY DZIECKO NIE ODDYCHA I NIE MA WYCZUWALNEGO PULSU

Przystepujac do ratowania NIEMOWLECIA (ponizej 1 roku zycia) 5 UCISNIEC /1 WDECH , nalezy :

1.Poloz dziecko na twardym,sztywnym podlozu(np.stole ,podlodze) i sprawdz czy nic nie ma w ustach .

2.Odchyl glowke malucha do tylu,nabierz powietrze,obejmij ustami usta i nos dziecka,wdmuchnij(DELIKATNIE!-zbyt mocne wdmuchniecie moze tylko zaszkodzic!) powietrze tak by klatka piersiowa uniosla sie do gory



3.Ustaw dwa palce ( srodkowy i wskazujacy) na srodku klatki piersiowej dziecka,2 cm ponizej linii laczacej brodawki(wyobraz sobie linie prosta ktora laczy brodawki)



4.Ucisnij zdecydowanie 5 razy(klatka piersiowa powinna sie ugiac ok.1,5-3cm).Wdmuchnij powietrze(1 raz) i znow 5 razy ucisnij klatke.Prowadz dalej reanimacje(az do przyjazdu pogotowia) w tym samym rytmie : 5 UCISNIEC na 1 WDECH (5 ucisniec w tempie 100/minute)




Przystepujac do ratowania DZIECKA (powyzej 1 roku zycia) nalezy:

1.Poloz dziecko na twardym ,sztywnym podlozu(np.stol,podloga) i sprawdz czy nie ma nic w ustach (jezli ma-koniecznie wyciagnij!)

2.Odchyl glowe dziecka do tylu,nabierz powietrza i zatykajac palcami nos malucha-wdmuchnij je do usta tak,by jego klatka uniosla sie jak przy glebszym wdechu

3.Czubkami palcow jednej dloni wyczuj w ktorym zebra lacza sie z mostkiem-poloz druga dlon(jej nasade,a palce powinny byc lekko uniesione!),wyprostuj reke w lokciu i ucisnij zdecydowanie 5 razy-klatka piersiowa powinna sie uginac 3-4,5 cm.



4.Znowu wdmuchnij powietrze i 5 razy nacisnij-prowadz reanimacje dlaej w tym samym rytmie : 5 UCISKOW na 1 WDECH (5 ucisniec w temopie 100/minute)




GDY DZIECKO NIE ODDYCHA,ALE MA PULS

Po wykonaniu 5 oddechow ( 1 co 3 sekundy)sprawdzamy czy nie ustalo krazenie krwi-uciskamy dwoma palcami jedna z tetnic szyjnych(u niemowlat latwiej wyczuc puls na tetnicy ramiennej tzn.w polowie odleglosci miedzy lokciem a barkiem).jezeli w przeciagu 5 sekund wyczujemu puls-kontynujemy(TYLKO!) akcje oddechowa az do przyjazdu karetki -chyba,ze sdziecko zacznie samodzielnie oddychac.


UWAGA!

-jezeli jestes sam w domu-natychmiast zadzwon po pogotowie lub zrob to w trakcie akcji ratunkowej

-zawsze sprawdzamy i wyciagamy (o ile cos jest)z ust dziecka ciala obce(np.cistko itp)

-nalezy pamietaz by glowke dziecka ZAWSZE przechylic do tylu

-szczelnie obejmujemy ustami usta(w przypadku niemowlecia rowniez nos)

-dowodem na dobrze przeprowadzane sztuczne oddychanie jest unoszaca sie klatka dziecka-jezli jednak tak sie nie dzieje to znak,ze wykonujemy czynnosc niepoprawnie-ponawiamy prioby ponownie,jezeli mimo tego iz jestesmy pewni,ze wszystko wykonujemy poprawnie(tzn.glowa jest ochylona do tylu,szczelnie zasloniete usta podczas wdechu itp)-to znak,ze mozliwe iz cos stanelo w przelyku-trzeba sprawdzic i o ile to mozliwe wyjac.Jezeli jednak natychmiastowo nie uda sie nam wyciagnac-nalezy powrocic do reanimacji
 
to ja bede pierwsza z zapytaniem - moj maly ma stwierdzone kolki;-( jestesmy zalamani... ciagle placze i boli go brzuszek. nie pomagaja masaze, cieple kapiele i leki... on ciagle cierpi a mi serducho peka...rycze razem z nim...

znacie jakies sposoby na kolki? dodam ze Szymus ma kolki non stop... nie tylko wieczorami... bralismy collinox, espumisan a teraz nawet sprowadzilismy sab simplex z zagranicy ale efekty jak na lekarstwo... jest mi go szkoda... ciagle nosimy go na rekach bo i tak placze to chociaz go tulimy...

prosze o rady!
dziekuje!

DZIEKI ariska!!
 
Ostatnia edycja:
skoki rozwojowe

Nie są to okresy związane z rozwojem fizycznym, ale rozwojem układu nerwowego czyli psychicznym. Rozwoj mózgu i systemu nerwowego sprawia, że dzieci poddawane są jeszcze wiekszym bodzcom, doznaniowym niz dotychczas. Stad stres, trudnosci w zasypianiu i ogolny niepokoj. Nie martw sie, to potrwa ok tygodnia. Kazdy skok poprzedzony jest bezposrednio okresem, kiedy dziecko jest marudne, ma problemy ze spaniem i wymaga wiecej uwagi od rodziców. Moze niekiedy sie wydawac, ze dzieci nawet cofnely sie w swoim rozwoju, natomiast, gdy nastepuje sam skok czesto ma sie wrazenie, ze dziecko nauczylo sie wielu nowych rzeczy doslownie przez jedna noc. Na poczatku okresy sa krótkie, moga trwac pare dni a im dziecko jest starsze, tym okresy te sa dluzsze.
(Uwaga: dzieci urodzone np. 2 tyg pozniej przechodza swoj skok 2 tyg wczesniej i odpowiednio dzieci urodzone wczesniej przechodza to pozniej. Wszystko zwiazane jest z rozwojem mozgu dziecka).

Okresy skokow:

5 tygodni (wrazenia),
7-9 tygodni (wzory),
11-12 tygodni (niuanse),
14-19 tygodni (wydarzenia),
22-26 tygodni (relacje- lek separacyjny),
33-37 tygodni (kategorie),
41-46 tygodni (sekwencje)

Jakie sa symptomy kolejnego skoku?

Przewaznie dziecko "chce z powrotem do mamy", zaczyna byc marudne, wymaga ciaglej uwagi, gorzej je, gorzej spi lub nagle przestaje robic to czego sie juz nauczylo tak jakby cofalo sie w swoim rozwoju. Taki kryzys jest dla mamy i dziecka bardzo stresujący bo z punktu widzenia dzidzi nagle wszystko się w jego światku zmienia i jest przestraszone, stąd to wiszenie na mamie i cycku- bo tam czuje się najbezpieczniej. Mamy czują się sfrustrowane ciągle płaczącym dzieckiem, i nie rozumieją co się z nim dzieje.

Skok w wieku 5 tygodni

Dziecko zaczyna byc bardziej uwazne i ”obudzone”, wszystkie zmysly sa wrazliwsze niz wczesniej. Od tej pory dziecko slyszy, widzi czuje zapach i smak zupelnie inaczej niz dotad i to moze sie mu wydawac niezrozumiale i przerazajace. Jedynym sposobem wyrazenia tego strachu jest krzyk i placz oraz szukanie bezpieczenstwa w ramionach rodziców.

Nowe umiejetnosci:

- Patrzy slucha uwazniej i dluzej
- Jest bardziej swiadome dotyku, zapachów
- Usmiecha sie po raz pierwszy lub czesciej niz przedtem
- Uklad pokarmowy moze funkcjonowac lepiej np dzecku odbija sie rzadziej,
rzadziej wymiotuje
- Moze plakac prawdziwymi lzami po raz pierwszy


8 tydzień

Dziecko zaczyna rozróżniać wzory w dźwiękach, zapachach i smaku, zauważa, ze jego dłonie należą do niego i jakie to uczucie gdy trzyma sie rece ponad glowa czy przed sobą. Dziecko zaczyna mieć kontrolę nad swoimi ruchami ale nadal są one nieskoordynowane.

Nowe umiejetnosci:

- Podnosi glowe
- Przekreca sie ze strony na brzuch i plecy
- Kopie nózkami i macha raczkami
- Chce siedziec na Twoich kolanach
- Dotyka przedmiotów
- Próbuje złapac przedmiot
- Trzyma przedmiot
- Patrzy na ludzi wokół
- Patrzy na wyraz twarzy
- Patrzy na przedmioty, które sie świecą
- Wydaje krótkie dźwieki i słucha siebie samego
- Lubi słuchać piosenek

Nie wszystkie dzieci umieja robic to wszystko – rózne dzieci preferuja rózne czynnosci i róznie intensywnie je cwiczą.


12 tydzień

Jak wcześniej możesz zauważyc, że dziecko jest bardziej krzykliwe, marudne, spi i je gorzej lub jest cichsze niz przedtem. W wieku 12 tygodni dziecko wkracza w swiat zniuansowany: dziecko uczy sie rozumiec delikatne różnice i zachowywac sie zróżnicowanie. Może np. słyszec róznice w tonie głosu, zauważac jak zmienia sie światlo w pokoju, kiedy slonce skryje sie za chmure. Zauważysz, że ruchy dziecka są bardziej miękkie kiedy wyciaga rączki, by coś schwycić lub gdy odwraca głowe śledzac jakis ruch.


Nowe umiejętnosci:

- Potrafi skoordynowac ruchy oczu i glowy sledzac ruch
- Podnosci sie do pozycji siedzacej trzymajac sie Twoich dloni
- Odpycha sie obiema nózkami lezac w foteliku lub na kocu
- Łapie przedmioty obiema raczkami
- Wklada wszystko do buzi
- Oglada i bawi sie rączkami
- Zauważa, że może piszczeć i zmienia ton glosu
- Robi bąble ze śliny
- Wyraźnie daje do zrozumienia, że jest znudzone gdy np - zbyt dlugo patrzy na
ta sama zabawke


19 tydzień

Marudne okresy zaczynaja byc coraz dluzsze, moga trwac az do 6 tygodni i zacząć sie juz w 14-tym tygodniu.

Dziecko zaczyna rozumieć zdarzenia, w sensie krótkich sekwencji przechodzących z jednego w inny wzór. Innymi słowy moze np nauczyc sie wyciagnac reke po zabawke, zlapac ja jedna reka, potrzasnac, przekrecic i wlozyc do buzi. Inny przyklad to fakt, ze dziecko moze laczyc dzwieki w sekwencje – np mamama, tatata.

Nowe umiejetnosci:

- Przekreca sie z pleców na brzuch lub odwrotnie
- Próbuje raczkowac
- Podpiera się na rękach i podnosi tulów
- Lubi ruszać ustami, wypina jezyk
- Może wziąć przedmiot do jednej reki i przelożyc go do drugiej
- Wkłada rzeczy, reke mamy, taty do buzi, zeby je zbadac, ugryzc
- Próbuje uderzać zabawkami o stól
- Zrzuca swiadomie zabawki na podloge
- Szuka rodziców
- Reaguje na własne odbicie w lustrze radością lub strachem
- Reaguje na wlasne imie
- Rozumie słowa
- Wymawia nowe dzwieki vvv,sss, zzz, rrr itd
- Używa spółgłosek
- Wyciąga rece, gdy chce by je podnieść
- Cmoka ustami, gdy jest glodne
- Odpycha butelke/piers gdy sie naje
- Moze przesadnie reagować np zakasłac jeszcze raz gdy rodzice zareagowali na
poprzednie zakasłanie
 
26 tydzień

Okres marudzenia moze zacząć się już około 23 tygodnia i trwać około 4 tygodni. Typowe dla tego okresu jest na przyklad to, ze dziecko zle spi i wydaje sie miec koszmary senne, jest nieśmiale w stosunku do obcych, nie ma apetytu, nie chce, zeby zmieniac mu pieluche czy ubranie. Dużo sie teraz dzieje – dziecko zaczyna widzieć i rozumieć różne relacje/stosunki.
Zauważa fizyczną odleglość pomiedzy przedmiotami i pomiedzy ludzmi. Pierwszą rzeczą, która dziecko zauwaza i na co reaguje jest odleglość pomiedzy nim samym a rodzicami. Świadomość, że mama i tata niebezpiecznie zwieksza ta odleglość a w dodatku samemu niemozna miec na to wpływu moga byc dla dziecka przerazajace.
Bardzo absorbujaca i interesujaca jest obecnie obserwacja położenia róznych rzeczy wobec siebie – rzeczy moga byc w sobie wzajemnie, na sobie, pod soba itd.
Dziecko zaczyna zauważać jak wpływać na rozwój wypadków, co robic żeby sie cos dzialo. Wyłącznik swiatla jest super dla tego rodzaju eksperymentów! Dziecko zaczyna zauwazac, ze niektóre rzeczy/sytuacje sa ze soba zwiazane. Np ze klucz przekrecony w dziurce w drzwiach wejsciowych oznacza, ze tata jest w domu! Dziecko zaczyna rozumiec, gdy cos jest ”nie tak” np gdy ludzie zderza sie ze soba – to moze byc zabawne – ale i przerazajace. Fizycznie dziecko zaczyna lepiej koordynowac swoje ruchy, raczkowanie idzie mu coraz lepiej. Bardzo wazne jest, by pamietac, ze dla kazdego dziecka swiat relacji bedzie innym – wlasnym- przezyciem – calkowicie opartym na tych umiejetnosciach, które dziecko zdobylo w poprzednich skokach rozwojowych.

Nowe umiejetności:

- Siada samo
- Chwyta male przedmioty za pomoca palca wskazujacego i kciuka
- Umie uderzac dwoma przedmiotami o siebie trzymajac je w oby dłoniach
- Wyjmuje zabawki ze skrzynki i wklada je do skrzynki
- Przenosi wzrok z jednego obrazka na drugi w ksiazce z obrazkami
- Obserwuje ruchy osoby, która sie dziwnie zachowuje
- Patrzy uwaznie na szczególy np na metke przyszyta do misia
- Nasladuje machanie raczka na pozegnanie
- Protestuje, gdy mama czy tata wychodzi

36 tydzień

Okolo 36-40 tygodnia Twoje dziecko zaczyna zauwazac i rozumiec, ze swiat mozna
podzielic na grupy. Dziecko zauwaza, ze rzeczy moga miec cechy wspólne np moga
brzmiec lub pachniec podobnie.


Niektózy badacze uwazaja, ze w tym wieku zaczyna rozwijac sie inteligencja. Kiedy dziecko zaczyna dzielic swiat wedlug kategorii jego sposób myslenia zaczyna być podobny do myslenia doroslych. Dlatego zaczynamy lepiej rozumiec wlasne dzieci poniewaz myślą w podobny sposób do naszego.

Nowe umiejetnosci:

- Pokazuje, ze rozpoznaje ksztalty
- Pokazuje, ze uwaza, iz cos jest zabawne – za pomoca - gestów czy odglosów
- Pociesza/przytula swoje zabawki
- Robi miny do wlasnego odbicia w lustrze
- Po raz pierwszy jest zazdrosne gdy mama lub tata przytula inne dziecko
- Bierze inicjatywe do zabawy


46 tydzień

W 46 tygodniu ( 44-48 ) dziecko zaczyna znajdowac i tworzyc sekwencje za pomoca swoich zmyslów. W poprzednim skoku dziecko czesto rozbieralo przedmioty na czesci po to, by je zbadac – obecnie zacznie je w tym celu skladac – na przyklad budowac wieze z klocków zamiast rozbierac zbudowaną wieze.
Twoje dziecko zaczyna laczyc zdarzenia – np zebranie swoich ubranek z podlogi i wlozenie ich do kosza na brudna bielizne. Zauwazysz, ze dziecko zaczyna rozumiec, ze niektóre zdarzenia zazwyczaj nastepuja po sobie i ze wie, jakie nastepne zdarzenie nastapi po poprzednim.

Nowe umiejetności:

- Wskazuje na i chce byś nazywal rzeczy
- Mówi ”nie” gdy nie chce czegoś zrobić
- Umie udawać głosy zwierząt
- Mówi ”mmm” gdy chce jescze jeść
- Wie, co pasuje do siebie i może włożyc okrągły klocek do okrągłej dziury
- Patrzy na lampę i wyciąga do niej rece, gdy naciskasz na włącznik
- Próbuje rysowac na papierze
- Próbuje uczyc sie chodzic pchajac np chodzik czy krzeslo
- Znajduje coś do wspinania jesli chce się do czegoś dostać
- Schodzi tyłem z kanapy czy schodów
- Próbuje celować gdy rzuca pilka
- Wyraźnie daje do zrozumienia, ze chce się z Tobą bawić i wyraźnie sie z Tobą bawi
- Szuka przedmiotu, który ukryłaś
- Ukrywa przedmiot samo, czeka i śmieje sie gdy go znajdziesz
- Uzywa szczoteczki do zebów
- Daje Ci posmakować, to, co samo je.
 
aura nie sprzyjająca więc mamy katarek

Wietrz i nawilżaj mieszkanie
Temperatura w pokoju, gdzie śpi dziecko, nie powinna przekraczać 20–21°C (niestety, zwykle są to 23–24°C, czasem nawet więcej!). Dlatego kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz mieszkanie. Uważaj tylko, by niemowlak nie przebywał w przeciągu, a najlepiej na czas wietrzenia wynieść go do drugiego pokoju. Gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze jest mocno wysuszone, a to jeszcze bardziej utrudnia dziecku oddychanie. Na kaloryferze zawieś więc nawilżacz (i nie zapomnij o uzupełnianiu wody) lub połóż mokry ręcznik. Możesz też rozwiesić wokół łóżeczka dziecka zmoczone pieluszki tetrowe albo użyć elektrycznego nawilżacza. Pamiętaj jednak, że zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla niemowląt uczulonych na roztocza i pleśnie (w takich warunkach najlepiej się namnażają). Włączaj więc nawilżacz najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut.

Rozgrzewaj stópki i plecy
Często pomaga posmarowanie pleców i stóp maściami zawierającymi olejki eteryczne (np. Pulmex Baby). Rozgrzejesz w ten sposób dziecko, ułatwisz mu pozbycie się kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny przy katarze. A olejki eteryczne pozwolą niemowlęciu oddychać przez nosek.

Podawaj dziecku dużo picia
Dzięki temu wydzielina w nosku będzie płynniejsza, więc łatwiej go oczyścisz. Jak najczęściej przystawiaj niemowlę do piersi. Gdy malec nie pije już twojego mleka, podawaj mu wodę czy lekkie ziołowe herbatki – z malin, czarnego bzu, owoców dzikiej róży (jeśli szkrab nie jest uczulony). Dziecku powyżej roku możesz do herbatek dodać miód (pod warunkiem że nie ma na niego alergii). Działa bakteriobójczo.

Stosuj inhalacje
Najlepsze są z soli kuchennej (masz pewność, że nie wywoła ona reakcji alergicznej). Do garnka wlej dwa litry wody, dodaj dwie łyżki soli i postaw w pobliżu łóżeczka maleństwa. Uważaj jednak, by się nie oparzyło, bo dla dziecka jest to bardzo niebezpieczne! Jeśli maluszek nie ma alergii, możesz zrobić mu inhalacje z dodatkiem ziół, np. rumianku i tymianku (mają działanie odkażające i ściągające). Skuteczne jest też smarowanie noska maścią majerankową (warto to robić kilka razy dziennie). A na poduszkę lub kołdrę możesz wlać 1–2 krople olejku eterycznego (np. miętowy, eukaliptusowy). Dziecko będzie go wdychać podczas snu, a to również udrożni mu nos i ułatwi oddychanie.

Lecz katar dietą
Dla niemowlęcia lepiej jest, gdy karmisz je piersią – dzięki przeciwciałom, które są w mleku, szybciej pokona chorobę. Nic się nie stanie, jeżeli np. ośmiomiesięczne dziecko w czasie choroby będzie pić tylko twoje mleko. Starszemu podawaj lekkostrawne dania (warzywa, owoce, chude gotowane mięso, kisiel). Ale gdy nie ma apetytu, nie zmuszaj go do jedzenia. Ważne, by dużo pił.

Czyść nosek
Przed spaniem i karmieniem. Do noska wpuść niemowlęciu 1–2 krople soli fizjologicznej lub użyj preparatu w sprayu zawierającego sól fizjologiczną czy roztwór wody morskiej. Jeżeli to nie pomaga, 2–3 razy dziennie podawaj mu krople na katar. Są takie, które można stosować u niemowląt. Ale tylko przez 2–3 dni. Długie stosowanie powoduje tzw. polekowy nieżyt nosa (jest stale zatkany).

Układaj na brzuszku
Gdy dziecko nie śpi, jak najczęściej układaj je na brzuszku. Także wtedy, gdy nosisz maluszka na rękach. Wydzielina będzie łatwiej wyciekać z noska. Kilka razy dziennie ułóż niemowlę na swoich kolanach, tak by główkę miało nieco niżej niż resztę ciała. Złóż dłoń w łódeczkę i oklepuj jego plecy od dołu do góry, po obu stronach kręgosłupa (a nie po nim!). Pomoże to pozbyć się wydzieliny, która dostała się już do dolnych dróg oddechowych.
 
monciaa - jak karmisz Szymka?

Nie wiem czy to pomoże ale u Nicole kolki były z powodu alergii pokarmowej - skaza białkowa. Miała szorstkie policzki do tego. Pani doktor kazała podawać Esputicon i do tego miałam bardzo ścisłą dietę bo chciałam pozostać przy karmieniu piersią. Jadałam głównie kaszę z kurczakiem w sosie koperkowym, rosół, chlebek z margaryną roślinną i wędlinami, owoce z kompotu domowej roboty, piłam wodę. Wytrzymałam do 4 miesiąca życia Nicole i przeszliśmy na mleko lecznicze - Nutramigen. Około roczku zaczęłam wprowadzać Bebiko i poszło dobrze. Dzisiaj Nicole jest silnie uczulona na kakao, żle wpływają na nią też sztuczne diabelstwa typu ketchup.
 
Super temat , w wolnym czasie poczytam

mam pytanie czy u Was któraś zauważyła aby jej dziecko zezowało?
czy to normalne?
czy się bać?
 
reklama
clauduś wszystkie maleństwa zezują bo po 1. nie panuja jeszcze nad koordynacją gałek ocznych a po 2. przy oczach maja fald skóry który je chroni podczas porodu a daje wrażenie zeza u dziecka z czasem ona znika więc nie ma co sie martwić :)zanika okołoo 12 - 16 tygodnia zycia
 
Do góry