reklama

"Drugie" becikowe

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Malta, 4 Listopad 2010.

1. Malta

Malta Mama Wiktorka I Tomka

Witam
    Chcialabym sie dowiedziec jak to jest z tym drugim becikowym.;-)

Wiem że przysługuje on tym rodzinom, które miały prawo do zasiłku rodzinnego. Jest to tak zwany drugi tysiąc becikowego przysługujący najbiedniejszym rodzinom.

Przeczytałam gdzies że zasiłek ten przysługuje jeżeli dochód netto rodziny z roku poprzedzającego okres zasiłkowy, w przeliczeniu na osobę, nie przekraczał kwoty 504 zł miesięcznie.

I tutaj mam dylemat :-(albowiem kobietki , które urodzą do końca tego roku przynosza zaśw z US o dochodach za rok 2009 a co jeżeli dzieciatko rodzi sie np w pierwszych dniach po Nowym Roku 2011 albo wogole w styczniu?
    Jakie wtedy zasw? Za jaki rok?
    Przeciez w styczniu, a zwlaszcza na początku, nikt jeszcze sie nie rozlicza za 2010rok. Nawet PITy z zakladow czy ZUSu nie sa nawet dostarczone.

Wobec powyzszego jakie zaswiadczenie , za 2009 czy 2010?

Proszę o porade i pozdrawiam:-)

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

To nie jest "drugi becikowe" ale dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka.

Tak. To dodatek do zasiłku rodzinnego. Przysługuje osobom pobierającym zasiłek rodzinny.

Zasiłki przyznawane są na tzw. okres zasiłkowy. W okresie zasiłkowym od listopada 2010 do października 2011 zasiłek przyznawany jest na podstawie dochodów za 2009 rok.

3. reklama
  4. Malta

Malta Mama Wiktorka I Tomka

Bardzo dziękuję za informacje, dla mnie bardzo , bardzo pocieszające:-)

Poleć forum