reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Duphaston czy brac

Dołączył(a)
14 Lipiec 2018
Postów
3
Cześć Dziewczyny!
Jestem tu nowa. Opiszę swoją historię w skrócie. Od wielu lat brałam pigułki antykoncepcyjne. Przed nimi moje miesiączki były zawsze nieregularne - potrafiły nie występować nawet po 6 miesięcy lub więcej. Wtedy ginekolog przebąknął coś o PCOS, ale się tym zbytnio nie przejmowałam, bo byłam zbyt młoda. Teraz chcę zajść w ciążę. Odstawiłam pigułki w marcu, 7 marca miałam pierwszą miesiączkę po odstawieniu, potem następna nie nadchodziła, ginekolog przepisała mi duphaston na wywołanie, więc kolejną miałam 6 maja, zrobiłam badania hormonalne w trzecim dniu cyklu, które wyszły w sumie dobrze (oprócz za wysokiego AMH). Potem znowu brak miesiączki i znowu wywolanie duphastonem, 28 czerwca miesiączka. Ginekolog mowi, że powinnam regularnie od 16. do 25. dnia cyklu przez 6 miesięcy brać duphaston, aby przyzwyczaić organizm do regularnych miesiączek. Potem znowu zrobiłam badania hormonalne w 3. dniu cyklu i już nie wyszły takie dobre. LH za wysokie, stosunek LH do FSH 2.5, androgeny za wysokie. Poza tym reszta w porządku.
Zdecydowałam się pójść do innego lekarza, ten powiedział (bez żadnego badania i oglądania wyników), że powinnam odstawic duphaston, bo on mi psuje cykle. Pytanie, czy rzeczywiście duphaston mi pomoże? Czy drugi lekarz ma racje? Czy jest tu jakaś dziewczyna, która ma rzadko miesiączki? Jeśli tak, jak byłyście leczone?
Z góry dziękuję za pomoc.
 
Ostatnia edycja:
reklama
A tarczyce badalas ?
TSH, FT3 i FT4 .
Przy niedoczynnosci tarczycy miesiaczki potrafia byc bardzo nieregularne i rzadkie , no i trudniej zajsc w ciaze i ja donosic, a dziecko moze sie urodzic np opoznione w rozwoju.
 
Zbadałabym prolaktyne ona czesto zaburza cykl miesiączkowy. Ja raczej skłaniam się ku braniu dupastonu ale jeśli staracie się o dziecko to wypadałoby zrobić monitoring cyklu żeby sprawdzić czy jest owulacja. Bez dupastonu raczej twoje cykle będą długie i będziesz się denerwować i będziesz sfrustrowana że nie zachodzisz w ciążę. Wysokie androgeny mogą świadczyć o PCO właśnie warto sprawdzić obraz jajników w usg. Skąd jesteś potrzebny ci dobry lekarz żeby Cię pokierował
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z ostatnich badań:
FSH 9.1 (norma 2.5-10.2)
Androgeny 4.1 (0.3-3.3) wzrost z 2.6 po 2 miesiacach
LH 22.8 (1.9-12.5)
Estradiol 63 (19.5-144.2)
Prolaktyna 14.1 (2.8-29.2)
Testosteron 50.22 (12.09-59.46)
DHEA 6.72 (0.70-12.49)
AMH 13.06 (0.07-7.35)
TSH 0.828 (0.550-4.780)
Na USG wyszło po 6 pęcherzyków na każdym jajniku. Lekarz mówił, że to nie tak źle. Jajniki po ok. 31 mm.

Czy duphaston może wyregulować hormony, czy tylko daje sztucznie regularne miesiączki jak pigułki antykoncepcyjne?

Mieszkam we Francji i tu chyba monitoring nie jest zbyt popularny. Żaden lekarz mi go nie zaproponował. Jedni lekarze są za braniem duphastonu, inni za czekaniem rok na jakąkolwiek owulację i potem dopiero działanie. Ale boję się, że to strata czasu.
Na razie robię testy owulacyjne, LH wzrasta, ale nie umiem wyciągnąć wniosków jeszcze, czy to w kierunku owulacji, czy przez PCOS.
 
Ostatnia edycja:
Do góry