reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Duza roznica wieku między rodzeństwem

zanka200389

Fanka BB :)
Dołączył(a)
18 Styczeń 2018
Postów
2 144
Miasto
Poznań
Witam mamusie. Interesuje mnie jakie są relacje między rodzeństwem gdy ta różnica wieku jest dość duża. .. a więc mój syn ma 10 lat ( rocznikowo ) niedługo urodzi się jego siostra. Późno zdecydowaliśmy się na drugie dziecko. Wiadomo inne są relacje gdy starsza jest siostra a inaczej jest gdy starszy jest brat ( tak jak w naszym przypadku będzie )
 
reklama
Jak urodzilam córkę starszy syn miał 11 (w środku jeszcze 6- letnia siostra ). Uwielbia małą , bardzo jest pomocny , bez przerwy skrada caluski i przytulasy. Teraz córka ma prawie 2 lata i relacje syna lepsze są z nią niż z 8-letnia siostrą. A w przyszłości. ..? Nigdy nic nie wiadomo nawet u rodzeństwa z mała różnica wieku
 
Dzięki za info... wiadomo są plusy i minusy. Młody cieszy się na rodzeństwo choć liczył na brata, teraz się przyzwyczaił z myślą o siostrze... na początku to myślę że będzie jakaś fascynacja a ciekawi mnie np jak syn będzie miał np 20 lat a siostra 10
 
Hm... wszystko zależy od relacji jaka panuje w rodzinie. Ciężko to opisać, sama mam młodsze rodzeństwo (2, 9 i 18 lat młodsze ode mnie) i nasze relacje są różne, tak samo jak oni są różni. Najlepiej dogaduję się z tym najmniej młodszym ode mnie, bo to praktycznie mój rówieśnik. Ale patrząc na moją reakcję, jak najmłodszy brat się urodził, to mogłabym go nosić na rękach wtedy non stop, na spacery z nim wychodziłam, robiłam smakołyki. Teraz między moimi dziećmi będzie podobna różnica wieku, bo mam szesnastolatka, pięciolatka i teraz urodzą się dwie dziewczynki. Relacje między moimi synami? No typowe rodzeństwo, żrą się jak dwa psy, ale jak przyjdzie co do czego to starszy młodszemu pomoże, tylko na dwór z nim nie idzie, bo uważa że to siara. Także rodzice kształtują relacje między rodzeństwem, z własnego doświadczenia wiem, że najgorsze co można zrobić to stanąć po stronie jednego. Moja mama tak robiła, wtrącając się między mojego brata, a mojego syna (między nimi jest niespełna 2 lata różnicy) przez co chłopaki bardzo długo nie potrafili się dogadać, a też zachowują się raczej jak bracia czy kuzyni.
 
U mnie będzie prawie 9 lat i też na chwilę obecną dla Syna większym problemem wydaje się to, że będzie siostra niż to, że tyle lat młodsza ;)
A z perspektywy starszej siostry: mój brat jest ode mnie młodszy o 7 lat i zawsze dogadywaliśmy się super - oczywiście żarliśmy się czasem jak to rodzeństwo, ale jedno za drugie by w ogień wskoczyło :) Także popieram, że nie wiek ma tu znaczenie, a charaktery :) Ja mam teraz 33 lata, brat 27 i bardzo lubimy spędzać czas w swoim (i swoich rodzin) towarzystwie - minimum raz w roku jedziemy na dłuższe wczasy razem, plus oczywiście różne uroczystości rodzinne, także odległa perspektywa też może być dobra :)
 
Ja mam właśnie siostrę o rok starsza i od dziecka do teraz mamy dobry kontakt... ja mam właśnie nadzieje ze moje dzieciaki mimo dużej różnicy wieku będą się dogadywali. Może nie od razu od dzieciaka ale jak już nas rodziców zabraknie będą ze sobą wspólnie grali
 
Patrząc na rodziny moich sąsiadów wszystko zależy od relacji w rodzinie. Obie rodziny mają dzieci w podobnym wieku, rodzeństwo z 10 letnią różnicą, w obu przypadkach starszy brat, młodsza siostra. W jednej rodzinie brat jest najlepszym przyjacielem siostry, zawsze jej pomaga. W drugiej stosunki są napięte, ten chłopak jakoś źle znosi młodzieńczy bunt, wiecznie awanturuje się z rodzicami i siostrą. A rodzice zamiast sytuację załagodzić to mu grożą, że wyleci z domu. Wydaje mi się, że od małego trzeba uczyć dzieci, że rodzina to team, że rodzeństwo to nie wrogowie.
 
Można kogoś lubić lub nie. Bez względu na to jaka różnica wieku i jakie pokrewieństwo. Mam dwóch synów różnica rocznikami 2 lata a wiecznie się sprzeczają czy biją. Teraz czekamy na 3 dziecko. Różnica będzie 10 i 8 lat. Mój brat 3 lata młodszy i w sumie nie mamy w ogóle kontaktu poza zdawkowym co słychać raz na jakiś czas...
 
reklama
Ja mam brata stsrszest 11lat;) początki są w miarę mile z tego co słyszałam;) zajmował się mną pilnował, później trochę gorzej (dla niego) bo on chodził grać w piłkę z kolegami a taki mały wypoerdek biegł za nim więc on pod pachę i do domu;) później trochę podroslismy to dostałam kilka kopów ale i ja nie byłam dłużna;) później już było coraz lepiej aktualnie mam 32 lata i z bratem jestem jak z kumplem i zawsze mogę na niego liczyć, mam 8msc córkę i jest on nią zauroczony a dodam że nie jest jakimś fanem dzieci więc w każdym wieku wraz z rozwojem będą różne fazy podejrzewam tak było u nas;)
 
Do góry