reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Dużo niższe chorobowe z zusu (ciąża)

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Tygrysek1985, 29 Marzec 2012.

 1. Tygrysek1985

  Tygrysek1985 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam. Bardzo proszę o pomoc. Od 1.11.2011r. jetem zatrudniona jako niania na zasadzie umowy uaktywniającej, mam opłaconą na bieżąco składkę na ubezpieczenie chorobowe przez pracodawce. Do tej pory mój dochód, który otrzymywałam od pracodawcy wynosił 700zł płatne na konto. Z podatku rozliczyłam sie z US w zeznaniu rocznym. Składki na ubezpieczenie społeczne opłacało mi Panstwo od kwoty 700zł.
  Od 27 lutego 2012r. przebywam na zwolnieniu chorobowym z powodu ciąży. Za okres od 27 lutego do 2012r do 22 marca 2012r. otrzymałam zasiłek chorobowy w wysokości 412zł. Pani w ZUSie stwierdziła, ze od kwoty 700 zł będzie mi odejmowany podatek w wysokości 18% tak jak w przypadku umowy zlecenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne w wyniku czego zasiłek chorobowy będzie dużo niższy niż 700zł. Paniw ZUSie stwierdziła, że inaczej się nie da i już.
  W związku z zaistniałą sytuacją mam pytanie czy ZUS musi pobierać mi podatek dochodowy czy nie mogę rozliczyć się z podatku sama w zeznaniu rocznym?
  Oraz czy ZUS zgodnie z prawem odejmuje mi od dotychczasowego mojego wynagrodznia od pracodawcy- 700zł składki na ubezpiecznie społeczne, przecież do tej pory płaciło mi je Państwo, a na zwolnieniu lekarskim są mi one odliczane?
  Jezeli ZUS postępuje niewłaściwie to co ja mogę zrobić w tej sytuacji?
   
 2. reklama
 3. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Rozliczy sie Pani sama, ale ZUS ma obowiązek pobrać zaliczki.

  Prawo precyzuje jedynie, ze skladki na ubezp społeczne niań finansowane są przez Skarb Państwa. Zasiłek chorobowy nie jest wynagrodzeniem, więc sprawa nie jest jednoznaczna. Umowy są swoistym novum i trzeba w tym zakresie poczekac na jakieś orzecznictwo lu rozporządzenie.

  Zawsze moze Pani odwołać się do sądu.
   

Poleć forum