reklama

Dwa pytania z serii konsumenckie

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez joanna_makaronik, 12 Styczeń 2013.

  1. joanna_makaronik

    joanna_makaronik Zaciekawiona BB

    Chodzi mi o podstawy prawne, paragrafy do takich sytuacji
    1. Od jakiego wieku dzieci mogą samodzielnie robić zakupy i do jakiej kwoty bez zgody rodzicow?

    2. Na jakiej podstawie praw konsumenckiego sprzedawca nie ma obowiązku przyjać zakupionego towaru. towar zostal zakupiony dziś i dziś po kilkunastu minutach chciano go zwrócic.
     
  2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego (4 § 1 ) dziecko, które nie ukończyło 13 lat nie ma zdolności do czynności prawnych. Zaś małoletni, którzy ukończyli 13 lat, ale nie ukończyli lat 18 mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Ten sam artykuł dopuszcza możliwość zawierania umów przez osoby, które nie mają zdolności do czynności prawnych (dzieci poniżej 13 roku życia). Może to jednak nastąpić pod pewnymi warunkami. Istotne jest, aby była to umowa należąca do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Dzieci w wieku 13-18 lat mogą zawierać umowy powszechnie zawierane w drobnych bieżących sprawach życia codziennego rozporządzać przedmiotami (w tym pieniedzmi), które opiekunowie oddali im do swobodnego użytku.

    Nie ma przepisu nakazującego sprzedawcy przyjęcie zwrotu niezaleznie czy minute, czy miesiąc po zakupie.
     

Poleć forum