reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dwulatka nie rośnie

Witam mam córkę która ma dwa latka i dwa miesiące,przez całą jesień i zimę zauważyłam że nic nie urosła, tydzień temu byłam na szczepieniu z dzieckiem i okazuję się że wzrost ma na 3centylu czyli 82 cm.Waga jest ok . Lekarz narazie nie kazał się tym przejmować, miał ktoś podobną sytuację, proszę o poradę.
Ja ostatnio pytałam o wzrost dwukatki. Moja też bardzo wolno rośnie. Ma 80/81 cm, a ma dwa lata i miesiąc. Lekarz zaznaczył 3-10 centyl, ale jest 3 wg kalkulatorow. Obserwować mamy na razie. Wyniki krwi w normie
 
reklama
@aspekt Nawet nie strasz, bo mój syn do wysokich nie należy.... Jest drobniutki, ale też nie ma po kim być wysokim. W klasie wygląda jakby był od wszystkich z rok młodszy. Może jeszcze nadgoni... No ale on sukcesywnie rośnie, nie ma sytuacji, że był na 50 centylu wzrostu i nagle spadł na 3. Oscyluje cały czas koło 10 centyla.
 
Jeśli dobrze pamiętam spadek o 2 kanały na siatce jest już niepokojący i powinien być wskazaniem do dalszej diagnostyki.
Moja 2 latka (dokladnie 2 l 1 mies.)ma obecnie 86 cm i 11,5 kg Należy raczej do drobnych dzieci i nie raz lekarze wspominają że drobniak. Syn podobnie jak ona szedł wagowo, my też szczupli więc nie ma po kim być tęga, jest taka w sam raz. Wzrost zawsze szedł w górę zahamowanie wagi miała w okresie 8-12 mięs i wtedy wykonywałam wspominane tu badania, by wykluczyć podłoże chorobowe. Wychodzę zawsze z założenia że lepiej sprawdzić niż sobie luźniej wyrzucać że coś się zaniedbało.
 
Ostatnia edycja:
No nie do końca. Mój syn urodził się duży. Poznań 50 centyl. A ok roku spadł na najniższy poziom ok 3 centyla. Ma ponad 4 lata i waży 15 kg. I ma ok 106 cm. Ale ma alergię pokarmowa. Nie może żadnej formy nabiału, nie toleruje ryb, ani mięsa. Jajka sporadycznie. Zjada bardzo małe ilości, dlatego by nie było całkowicie źle jego jedzenie musi być wysokoenergetyczne. Do tego bardzo dużo się rusza. Ciągle skacze i się wspina. Lekarze się nie czepiają, bo od początku widzieli jaki był problem. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów. Lekarz zrobił podstawowe badania i jest ok. Oczywiście sprawdzasz i ty i pediatra. O tyle mówię, że nie warto się przywiązywać do siatek. Tym bardziej, że one opierają się na medialnie, a nie wiesz na ile twoje dziecko idzie statystycznie. Do tego jeszcze trzeba wziąć pod uwagę genetykę rodziców i tym podobne kwestie. Biologia to nie matematyka i niestety i na szczęście. Zależy o czym mówimy.
U swojego syna znalazłaś przyczynę takiego wzrostu 🙂 a siatki centylowe są stworzone po to, żeby mieć się z kim porównać. Przecież nie zawsze, jak ktoś przeskoczy kilka kanałów centylowych, to jest coś nie tak. Ale jest to sygnał do przyjrzenia się rozwojowi dziecka.
Ja się martwiłam, bo synek pierwszy rok rósł identycznie jak tata i jego bracia. A później się zatrzymał. Jego tatuś w tym wieku przybrał 4 kg przez rok. I szukałam przyczyny zdrowotnej. Nie znalazłam. Może nadrobi, jak mu już wszystkie zęby wyszły. Ale robi się ciepło, to na placu zabaw biega po 4-6 godzin dziennie. To spali. Ale może nie aż tyle.
 
Do góry