reklama

Działalność gospodarcza a macierzyński

Temat na forum 'Mamy pracujące' rozpoczęty przez klussiak, 30 Maj 2013.

 1. klussiak

  klussiak Początkująca w BB

  Kochane mamusie jestem pewna że któraś z was pomoże mi odnaleźć się w tej zupełnie nowej i skomplikowanej dla mnie sytuacji.

  Otóż od kilku miesięcy jestem na stażu, po którego zakończeniu mieliśmy wraz z narzeczonym (a w przyłym roku w czerwcu mężem :)) otworzyć działalność gospodarczą, a właściwie przenieść bo do tej pory była prowadzona w Austrii. Kilka tygodni temu okazalo się że jestem w ciąży, jestem szczęśliwa jak jeszcze nigdy dotąd ale mam mnóstwo rozterek natury ekonomicznej :) Otworzenie działalności gospodarczej nie stanowi problemu, chciałabym jednak otrzymać zasiłkek macierzyński już będąc na działalności, tylko czy składki z odbywane stażu będą się liczyły? Czy musze zrobić przerwe od płacenia skłądek zus i dopiero np. po miesiącu zacząć z działalnością? Nie mam pojęcia co zrobić a sami wiecie jakie mogą być składki z urzędu pracy z wypłaty 900 zł... Niechciałabym by były brane pod uwagę dlatego nie wiem czy przerwa wystarczy... Bardzo prosze o pomoc!
   
 2. klussiak

  klussiak Początkująca w BB

  nikt mi nie pomoze :( ?
   
 3. reklama
 4. Dulce

  Dulce Fanka BB :)

  No ja bym Ci chętnie pomogła, ale się na tym zupełnie nie znam. Sama mam problem natury ekonomicznej, bo jestem zatrudniona w oparciu o umowę o pracę, a chcę jednocześnie prowadzić dg i zastanawiam się, czy jak będę w ciąży to składki będą liczone od pracy na etacie, czy od działalności, a jeśli od etatu, to czy będę mogła dalej zarabiać prowadząc dg i czy mi nie cofną zasiłku... To wszystko jest takie skomplikowane :-/
   
 5. Dulce

  Dulce Fanka BB :)

  Wiesz co, tak sobie myślałam o Twoim problemie, może warto wybrać się do jakiegoś biura rachunkowego po poradę? Zapłacisz za taką wizytę (nie wiem ile, strzelam, że około 50 zł) i Ci wytłumaczą co i jak :) Ja chyba właśnie tak bym zrobiła, bo na stronie ZUS-u to nic się dowiedzieć nie idzie, takie to wszystko tam zagmatwane :-/
   
 6. Polluks

  Polluks Początkująca w BB

  biuro rachunkowe to będzie najlepsza opcja ewentualnie postudiuj kodeks pracy
   
 7. luna89

  luna89 Fanka BB :)

  Ja też myślę, że biuro rachunkowe jest w tym momencie dobrym rozwiązaniem. Kwota do 50zł jest do przeżycia, a dowiesz się wszystkiego z dobrego, wiarygodnego źródła. Podpytaj przy okazji, jak wygląda kwestia prowadzenia działalności w Polsce, żeby niczego nie przeoczyć i nie narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności i kary. Dowiedz się chociażby, jakie są Twoje obowiązki względem środowiska, bo z tego co wiem każdy przedsiębiorca musi prowadzić np. sprawozdania ekologiczne, a niestety nie wszyscy są tego świadomi.
   
 8. Sygin

  Sygin Zaciekawiona BB

  Hej dziewczyny, pamiętajcie że już niedługo pora rozliczeń przychodzi :) jeśli potrzebujecie program pit to podobno podatnik.info ma spoko program a w szczególności świetne porady ekspertów.
   
 9. luna89

  luna89 Fanka BB :)

  Rozliczanie się przez internet to rzeczywiście bardzo wygodna sprawa i sama korzystam co roku z tej opcji, a takich programów zdeycydowanie nie brakuje.
   
 10. reklama
 11. maximum

  maximum Fanka BB :)

  W przypadku zwykłego rozliczenia rocznego też tak robię, czasami jednak korzystam z biura rachunkowego Jaworzno, ponieważ boję się, że popełnię błędy robiąc to sama. A chyba jak każdy nie lubię być wzywana do urzędu skarbowego.
   
 12. kusmir

  kusmir Fanka BB :)

  W przypadku prowadzenia dg najlepiej postarać się o dobrego księgowego, a jeszcze lepiej o dobre biuro rachunkowe, zwłaszcza, gdy wynikają takie kłopoty i niejasności. Moja firma korzystała przez wiele lat ze sprawdzonego biura Tax Expert Wrocław i nie mieliśmy żadnych kłopotów. Nie zawsze o wszystkim się wie, szczególnie w tak zawiłych kwestiach jak ZUS, podatki czy urlopy, ale dobry księgowy powinien rozwiać wszystkie wątpliwości.
   

Poleć forum