Dziewczyny, o czym wogóle piszecie? Czterolatek telefon komórkowy? Czy jak powiecie, że chcecie na imieniny nowe ferrari, to mąż leci do salonu po samochód? Pewnie do sklepu zabawkowego i tam najlepiej się udać po komórkę dla czterolatka.
Znam przypadek mojego znajomego, że córka dostawała co chciała kiedy chciała. Komórka "późno", bo na piąte urodziny - piękna różowa. :-)
Ale w końcu zaczęły się wojny między córką a tatą, bo córka ciągle chciała coś nie dając z siebie nic, a przynajmniej nic dobrego. Komórka zabrana za karę a tata miotał się co zrobić, żeby zapanować nad rozwydrzonym dziecięciem. Nie wiem jak się skończyło, bo kontakt mi się urwał.
Jak dla mnie dawanie małemu dziecku lapropa czy komórki to wielka krzywda. Dziecko ma prawo do zabawy na świeżym powietrzu czy zabaw ruchowych z rówieśnikami, a nie gnuśnięcia przy komputerze czy komórce. Jak dacie mu wybór, to wybierze komorkę lub komputer.
Moja koleżanka zachwycała się, że jej genialny 6-ciolatek wie dużo więcej niż ona jeśli chodzi o obsługę komputera, bo umie sobie ściągnąć grę z Internetu i zainstalować i jeszcze pograć. Po 10ciu latach to samo chłopię nadal umie tyle samo, bo tyle mu wystarcza. Dzieci są genialne jeśli chodzi o rozpracowywanie pilotów, komórek i komputerów, jeśli widzą w tym coś ciekawego.
Niestety nie trudno wpada się w uzależnienie od komórki czy komputera, jeśli rodzice na to pozwolą. Ponoć kiedyś byłam uzależniona, choć mnie się do tego ciężko przyznać; skończyło się gwałtownie, jak mi dyski powyskakiwały i nie mogłam wstać z łóżka.
Od rodziców zależy na ile się pozwoli dziecku i na ile wpoi zasady, że są jeszcze inne rzeczy w życiu niż komputer i komórka. A rodzicom jest łatwo pozbyć się kłopotu sadzając dziecko przed komputerem - nie zawraca im głowy swoją osobą.
Myślę, że w takich przypadkach jaki miała Chupseek należy porozmawiać z dzieckiem, że też mamy marzenia i że nie wszystkie da się spełnić, a niektóre można spełnić po pewnym czasie. Można też pofantazjować z dzieckiem, co by się chciało mieć a czego nie mamy, np. slonia, który zawsze będzie malutki, itp.