reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Dziecko wielojęzyczne

Konsultowalam sie z pediatra rozwojowym, czy jak to tam sie nazywa po polsku. Nie, ze mam tlumaczyc slowo w slowo, bo tego sie nie robi, tylko np mowiac do dziecka uwazac, zeby robiac dana czynnosc kojarzylo jak sie mowi po polsku i angielsku. Robia tak tutaj wszyscy i to dziala. Ale nie wiem 🤷🏼‍♀️ Zalezy mi najbardziej na angielskim, ktory ma byc dominujacy. Po tym, co piszecie to juz nie wiem, co mam robic. Sa nawet tacy, ktorz od poczatku leca z czterema ponoc.
 
reklama
Mozg tak malego dziecka jest bowiem bardzo neuroplastyczny i to taka tabula rasa, wiec nauka jezykow przychodzi latwo i naturalnie.
Ponieważ dziecko wychowuje się w świecie anglojęzycznym i język jakim porozumiewasz się z mężem jest dla dziecka tym, co najczęściej słyszy to jego nauczy się najszybciej. Tym bardziej, że jest znacznie prostszy od polskiego. Słuchaj, nie ważne co my ci powie. Ty zrobisz jak uważasz.
Dodam tylko, że u nas takie wątpliwości rozwiązuje logopeda a nie pediatra
 
Konsultowalam sie z pediatra rozwojowym, czy jak to tam sie nazywa po polsku. Nie, ze mam tlumaczyc slowo w slowo, bo tego sie nie robi, tylko np mowiac do dziecka uwazac, zeby robiac dana czynnosc kojarzylo jak sie mowi po polsku i angielsku. Robia tak tutaj wszyscy i to dziala. Ale nie wiem 🤷🏼‍♀️ Zalezy mi najbardziej na angielskim, ktory ma byc dominujacy. Po tym, co piszecie to juz nie wiem, co mam robic. Sa nawet tacy, ktorz od poczatku leca z czterema ponoc.
Właśnie przez czynności dziecko będzie kojarzyło jak się dana rzecz nazywa, dla przykładu mówisz idziemy umyć ząbki po polsku, innym razem wraz z tatą w jego języku ta czynność i wszystkie słowa z nim związane, a kolejnym np piosenka na YT po angielsku która przedstawia mycie ząbków. To taki zwyczajny przykład gdzie dziecko z każdą inną osobą włącza myślenie i kojarzenie w innym języku nie sprawiając sobie przy tym trudności tłumaczenia w głowie. To tak jak po polsku jedna rzecz może mieć wiele nazw a zawsze chodzi o to samo:)
Zrobisz oczywiście jak uważasz bo tylko w waszych rękach pozostaje decyzja jak, kiedy i ilu języków się dziecko będzie uczyć, dopóki samo nie zdecyduje:)
 
Trzeci jest turecki. Juz skonsultowalam, bo u nas rodziny trojjezyczne to norma. Mamy rozmawiac miedzy soba po angielsku, a do malego mowic w swoim i to samo po angielsku powtarzac. Do przedszkola nie pojdzie, bo dobre przedszkole kosztuje okolo 4k miesiecznie. Z dziecmi kontakt bedzie mial w parku na play dates. A jak pojdzie do szkoly, to dochodzi jezyk obcy obowiazkowo, wiec bedzie 4. Ale to jest dosc odlegla przyszlosc, wiec sie tym nie przejmuje😉
Ja oglądam serial dokumentalny na netflix Babies i tam naukowcy robią badania na dzieciach itd do meritum okazuje się że dzieci znakomicie potrafią odróżnić od i urodzenia każdy język więc trzeba mówić do nich baaardzo dużo. One na początku każdy język odtwarzają w swoich główkach jako inna muzykę inne brzmienia stąd wiedzą że mówisz w innych językach. Dokument bardzo fajny polecam 👍 jest 2 sezony i każdy odcinek nt czegoś innego np. Dlaczego tyle śpią i dlaczego to takie ważne 😁
 
Moje dzieci tez wychowuja sie trojjezycznie. My przyjelismy zasade OPOL - one parent - one language. Ja mowie po polsku, maz po hiszpansku. Trzeciego jezyka, ktory jest dialektem, ucza sie w zlobku/szkole. Starsza ma 4 lata i rozumie 3 jezyki perfekcyjnie. Jesli chodzi o mowienie to z oczywistych względów polski jest najslabszy, ale daje rade.
 
reklama
U mnie sąsiadka jest Polką, ojciec dziecka Hiszpan. Dziecko ma 2 lata. Ona mówi do niego po polsku, on po hiszpańsku. Dziecko próbuje w dwóch mówić, póki co miesza. Ja jako dziecko mieszkałam w Niemczech, moi rodzice Polacy. W domu mówiliśmy po polsku, na podwórku i przedszkolu po niemiecku. Mówiliśmy w dwóch językach. Dzieci szybko łapią. Dla mnie super sprawa jak dziecko od początku mówi w kilku językach.
 
Do góry