reklama

dziecko z obcokrajowcem

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez sandrahaha, 19 Maj 2014.

1. sandrahaha

sandrahaha Nasz Kochany Sean :)

Ojciec mojego dziecka jest Portugalczykiem. Od dłuższego czasu nie układa nam się. W tej chwili mieszkamy w Polsce. Mały jest zameldowany w Polsce. Tutaj też chodzi do przedszkola. Chłopak straszy mnie że gdy sie rozjedziemy to on mi zabierze dziecko. Mówi że wróci do Portugalii i że będzie kupował dziecku bilety w jedną stronę, a jak ja będę chciała dziecko spowrotem to będę musiała kupić bilet... Boję się tego wszystkiego. Jakby to miało wyglądać w przyszłości np. widzenia dziecka przez ojca??? czy muszę godzić się na opuszczanie Polski przez dziecka?? Bardzo proszę o poradę

2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

By zmienić miejsce zamieszkania dziecka potrzeba zgody obojga rodziców. Można też, w razie sporu, zwrócić się o rozstrzygnięcie sporu przez sąd.
    Nie wiem, to powinni Państwo ustalić lub zwrócić się o rozstrzygnięcie przez sąd. Nie ma tutaj jednego właściwego rozwiązania.

Co do zasady - tak. Chociaż na takie zwykłe, krótkotrwałe wyjazdy (przekroczenie granicy) być może już się Pani zgodziła podpisując wniosek o paszport. Taka zgoda nie obejmuje jednak wyjazdów na dłużej tj. zmiany miejsca zamieszkania dziecka.

Poleć forum