reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności do załatwienia po urodzeniu dziecka:)

niewiem dziewczynki jak to jest z tym zaswiadczeniem bo ja akurat po slubie juz jestem ale zaczełam tentemat bo byłam w takiej sytyacji i wtedy własnie latałam z bolącym tyłkiem po urzedach,ciekawi mnie tylko czy to musi byc na jakims druku czy normalnie ,a i jeszcze jedno o ile wiem to trzeba miec do becikowego zaswiadczenie od gina ze od conajmniej 10 tyg ciązy było sie pod jego opieka
 
reklama
Z tego co się orientuje to do wniosku o becikowe dołączamy następujące dokumenty:
-dokument stwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o becikowe
-skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument urzędowy potwierdzający datę
urodzenia dziecka;
- pisemne oświadczenie, że na dziecko nie zostało wcześniej pobrane becikowe np. przez drugiego
z rodziców).
-zaświadczenie lekarskie o opiece medycznej od 10 tygodnia ciąży
 
Zmieniły sie nie dawno zasady i przez najbliższe 2 lata przejściowe nie trzeba dziewczyny miec zaświadczenia ze jest sie pod opieką lekarza od 10 tyg tylko ze chociaz jedna wizyta przypadła w ciąży. Pisali o Tym w gazetach.
A Pisalam wam juz kiedys ze jak złożyćie wniosek przed 10-tym danego mies. To kasa przyjdzie na konto na koniec tego mies a jak po 10-tym to na koniec nastepnego mies. Tak mi powiedziala kobita jak odbierałam dow os . Tylko ze nie wiem czy w lodzi tylko tak jest czy w całej polsce.
 
Czyli czy ja dobrze kumam, jak M uzna teraz dziecko to będzie chyba jakiś dokument i będzie mógł sam dziecko zarejestrować w USC i od razu w akcie urodzenia będzie miało jego nazwisko a jeśli po porodzie to będę musiała z nim mała i obolałym tyłkiem do 14 dni się dotelepać do USC do miasta gdzie urodzę zarejestrować małą a potem do USC w miejscu zamieszkania załatwić uznanie i potem co, znów do USC gdzie wydali akt urodzenia zmienić w nim nazwisko czy jak?:confused: czy bedzie miało dziecko naszmącone od małego że akt urodzenia na inne nazwisko a potem dokument o uznaniu?
 
Jedyneczko- w skrócie-do urzedu stanu cywilnego nie musisz brac dziecka. Wszystko trwa ok 30 min. Idziesz razem z m i tam m uznaje dziecko ty decydujesz o nazwisku i od ręki dostajesz akt urodzenia. Podczas jednej wizyty.
 
Tak, ale w szpitalu, jeżeli nie masz męża, to dziecko automatycznie dostaje Twoje nazwisko. Zmienia się je dopiero w USC.

A co do becikowego, to zasady sprawdźcie każda w swoim mieście. U mnie np trzeba przedstawić dowody osobiste obojga rodziców. Czas na złożenie dokumentów - 12 miesięcy. No i trzeba złożyć dwa różne podania - jedno na becikowe dla każdego, a drugie - z gminy.
 
tetina ja wiem że nie muszę brać dziecka ale nie będzie wyjścia :-) czyli chyba kumam, w USC gdzie się mała urodzi od razu przy zgłoszeniu narodzin idziemy oboje,M uznaje małą i dokument jest jeden? bo my w innym mieście mieszkamy niż rodzę i tu babka w USC pytała czy oboje jesteśmy tu zameldowani ale może myślała że też w tym mieście będę rodziła. Zobaczymy jak to będzie, jak się nie rozpakuję do wizyty w czwartek to wezmę zaświadeczenie od gina i załatwimy uznanie przed narodzinami a jak urodzę do czwartku to trudno, załatwimy po jakimś tygodniu choć mi się nie uśmiecha:-p

bety no własnie, bez uznania przed narodzinami akt ze szpitala będzie na moje nazwisko i to samo książeczka, no trudno, mogłam wczesniej się tym zainteresować to bysmy dawno załatwili:-p
 
Mruczka ja jednak nie będę musiała tego wypełniać, a le byłam w ZUS się pytać i jak dobrze kojarzę, to ten świstek akurat pracodawca wypełnia i przesyła do ZUS-jeśli duży zakład, jeśli mały, to chyba samemu się zanosi-wysyła do wypełnienia i samemu zanosi się wypełnione do ZUS, ale musisz to sprawdzić, może zadzwoń do kadrowej swojej albo na infolinię ZUS???
 
reklama
Dziewczyny z końcem lipca kończy mi się umowa o pracę i muszę wypełnić druk do zusu,żeby mi wyplacał zasiłek macierzyński. Tylko,że ja nic z tego druku nie kumam, które rubryki mam wypełnić itp. Czy któraś z was też to będzie wypełniać??
http://www.zus.pl/pliki/formularze/fill&print/z_3a.pdf

Ja bede wypelniac taki druk bo prowadze dzialalnosc gospodarcza tylko dopiero jak bede w PL czyli we wrzesniu ale najlepiej wypelnij to co wiesz czyli swoje dane reszte skladek powinien zus za ciebie wypelnic badz popros pracodawce powinien ci pomoc. Ja zapewne bede korzystac z pomocy swojej ksiegowej.
 
Do góry