reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności i badania po porodzie

E

efilo

Gość
Kochane

Ciąża ciąża i po ciąży. Tyle czasu przygotowywałam się na ten wielki dzień i oto on nastąpił. Nasz Szkrabik jest już z nami. Ja szczęśliwa i niestety zmęczona skupiam się na opiece, karmieniu i odsypianiu.

Czas zaczyna przeciekać przez palce i jestem przerażona że uciekają jakieś terminy o których nie mam bladego pojęcia bo jestem kompletnie nieprzygotowana.

Czy jest ktoś zorientowany, kto mógłby doradzić co powinnam pozałatwiać z formalności? Na razie nie mam nawet wypisu ze szpitala. Nie wiem też co powinnam mieć żeby zgłosić niunie do USC.

Martwi mnie też że dziecko powinno mieć jakieś badania, które przegapię bo o nich nie wiem.
Słyszałam że dziewczynki w pierwszym miesiącu muszą mieć usg stawów biodrowych. Czy ktoś wie kto wystawia skierowanie na takie badanie? Myślałam że pediatra ale powiedzieli mi że do pediatry pierwszy raz się idzie na szczepienie - czyli w 6 tyg.
 
reklama
Efilo nie wiem jak jest u Was ale tu badania byly dopiero wlasnie po 6 tyg...co trzeba bylo zbadac to zbadali w szpitalu...usg bioderek mielismy u pediatry wlasnie po tych 6 tygodniach kiedy byl czas na szczepienie,mierzenie i wazenie....A dostalas ze szpitala ksiazeczke z ktora chodzi sie do lekarza i wpisuje sie jakie szczepienie,waga itd...?bo tam jest wszystko wyszczegolnione...przynajmiej ja tak mam...A jesli chodzi o wypis i USC to u nas w szpitalu przychodzla pani ktora wszystkie formalnosci zalatwiala zaraz na miejscu...
 
co do zgloszenia do usc to u mnie w szpitalu dostalam kartke z wyznaczona juz wizyta w usc oraz z kartka jakie dokumenty mamy zabrac

co do usg to nie wiem,ale w poniedzialek najprawdopodobniej bedzie u nas polozna z wizyta patronazowa to podpytam kiedy,bo w szpitalu kazali sie zglosic za 6 tyg
 
Dzięki Patyrycjo za info.
Książeczkę oczywiście mam, jest też książeczka szczepień.
USC niestety nie załatwiali na miejscu, a po wypis trzeba jechać po kilku dniach od faktycznego wyjścia ze szpitala. Bioderka tak jak napisałam muszą być przebadane w 1 miesiącu czyli do ukończenia 4 tygodnia.
Do tego zapewne trzeba gdzieś udać się po kasę - w końcu becikowe się należy. No i z ubezpieczenia. Nie wiem niestety czym się wylegitymować.
A co z pracą? Skąd oni mają wiedzieć że zaczął mi się macierzyński?

Ależ ja jestem sierotka nierozeznana... :-(
 
Efilo ja zadzwonilam do zakladu i poinformowalam ze urodzilam a akt urodzenia dostarczylam jak mialam (bo jest on potrzebny )
 
Efilo, ja jestem zorientowana z racji drugiego dziecka więc spieszę z odpowiedzią:
- wypis ze szpitala dają rzeczywiście po kilku dniach
- w Urzędzie też już w ciągu kilku dni powinien być gotowy akt urodzenia, po który należy się zgłosić z dowodami osobistymi rodziców i odpisem aktu małżeństwa (dla małżonków) - może zadzwoń do Urzędu i spytaj czy już możesz po akt przyjechać (musi to być Urząd właściwy dla szpitala w którym rodziłaś, a nie dla Ciebie!, bo to szpital przesyła dokumenty do swojgeo Urzędu),
- akt i wypis ze szpitala (musisz w szpitalu dostać takie zaświadczenie o porodzie, gdzie podane są wszystkie informacje dotyczące urodzenia Dziecka, oraz które to dziecko i ile i od kiedy należy się urlop macierzyński), oraz podanie o urlop macierzyński musisz dostarczyć do pracy - im szybciej tym lepiej. Chodzi o to, że praca musi zawieźć te dokumenty (plus jakieś swoje formularze) do ZUSu, a oni mają 30 dni na obrobienie dokumentów i wypłatę świadczenia. Więc może się zdarzyć, że jak dostaną dokumenty np. 25/06, to Ty swoją pensję (pierwszą!) dostaniesz dopiero 25/07.I niestety takie ich prawo.:no:
- jeśli chodzi o becikowe, to w ciągu 3 miesięcy musisz złożyć albo w Urzędzie Gminy albo w Ośrodku Pomocy Społecznej dokumenty: ksero aktu urodzenia i ksero dowodów osobistych rodziców, oraz wypełniony formularz (wniosek) wraz z oświadczeniem, że tylko jedeno z rodziców pobiera becikowe a drugie nie będzie się upominać o becikowe w innym miejscu
- jeśli jesteś ubezpieczona w PZU takim grupowym ubezpieczeniem to należy Ci się 10% kwoty ubezpieczenia za urodzenie dziecka - musisz to zgłosić w ciągu 3 miesięcy od daty urodzenia też z aktem
 
efilo jeśli pracujesz i chcesz aby mieć macierzyński to musisz dostarczyć zaświadczenie ze szpitala o urodzeniu dziecka i w ten sposób oni zaczną naliczać macierzyński.Co do bioderek powinnaś się zapytać właśnie położnej jak przyjdzie do Ciebie na wizyte patronażową.Ja np.dostałam od razu w szpitalu skierowanie na badania bioderek.
Do USC potrzebny jest wypis ze szpitala i obojga rodziców dowód osobisty.Może to zgłosić np. tylko tata dziecka bez obecności mamy.
Do becikowego jest wam potrzebne zaświadczenie o zarobkach z Urzędu skarbowego za 2006r. do tego pesel i akt urodzenia dziecka i już jeden dowód osobisty rodzica który zgłasza takie zaświadczenie.
Jeśli będziecie miały jakieś pytania to pytajcie chętnie wam młode mamusie pomogę
Pozdrawiam Rybcia_21 z Dominiczką
 
Efilo Dzagud ma racje z tymi formalnosciami,a jesli chodzi o mala i bioderka to polozna powinna przyjs i jej sie zapytaj ,u nas samemu trzeba sie bylo rejastrowac u lekarza w drugim misiacu ale ja mam chlopca,pozdrawiam
 
reklama
właśnie zgłupiałam. pierwsze słyszę o zaśw z US do becikowego:szok: (może chodzi tu o świdczenie z ZUS z tyt urodzenia dziecka, a nie becikowe?)
do USC mąż zaniósł tylko akt małżeństwa i nasze dowody osobiste
my do lekarza idziemy, zgodnie z zaleceniem położnej środowiskowej, w przyszłym tyg - czyli po ukończeniu 3 tyg (ale może ze wzgl na dłuższy pobyt w szpitalu, nie wiem)
 
Do góry