reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Formalności i sprawy urzędowe

pelasiak

styczniowa'08 i lutowa'10
Dołączył(a)
19 Styczeń 2008
Postów
14
Miasto
Szczecin
Rozwiązania
0
Dziewczynki :) mam nadzieję, że wiecie, że od 1.listopada są nowe zasady wypłacania becikowego!! Aby dostać becikowe, matka musi pokazać dokument potwierdzający korzystanie z opieki lekarskiej od 10. tygodnia ciąży! " W myśl ustawy od 1 listopada przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Tak więc - jak wyjaśnia resort pracy - kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po dniu 31 października 2009 r. będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października 2009 r. będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku...." żródło; Gazeta.pl Czyli jeśli kobieta zgłosi się do lekarza po 10 tygodniu ciąży, nie dostanie becikowego!!!! Paranoja! Mam nadzieję, że wszystkie mamusie zdązyły dostać się do swoich lekarzy przed 10 tygodniem ciąży i dostaną ten cenny dokument bez którego 1.000zł zasili konto państwa. Szkoda, że nie wzieli pod uwagę daty rejestracji do lekarza, a samą wizytę... ( średnio kobieta czeka na wizyte 2-3 tyg)Masakra, brak słów!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama

agaB

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Czerwiec 2009
Postów
753
Rozwiązania
0
Dzień dobry :-) życzę wszystkim słonecznego i radosnego dzionka :-D

Pelasiak mam pytanko, wg tego co napisałaś, rozumiem,że nas nie dotyczy ten termin 10 tygodni tylko późniejszych mam,,, po my po 31 października 2009 będziemy w bardziej zaawansowanej ciąży,,, proszę rozwiej moje wątpliwości??
dziękuje :))
 

shingle

I.2004 / II.2010
Dołączył(a)
6 Styczeń 2009
Postów
2 305
Miasto
Warszawa
Rozwiązania
0
My jeszcze nie będziemy musiały mieć takiego zaświadczenia, bo "Nie będzie ona mogła bowiem dokumentować pozostawania pod określoną formą opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży, skoro dopiero od 1 listopada 2009 r. wejdą w życie przepisy określające te formy opieki medycznej, a przepisy ustawy wymagają pozostawania pod taką opieką od 10. tygodnia ciąży.".
 

agaB

Fanka BB :)
Dołączył(a)
9 Czerwiec 2009
Postów
753
Rozwiązania
0
:) dziękuje, wiem,ze to niby banalne, ale ja ostatnio tyle rzeczy przekręcam, jakaś rozkojarzona jestem :) i dlatego wole sie upewnic, dziekuje Shingle :)
 

pscolamaja1

Aktywna w BB
Dołączył(a)
21 Czerwiec 2009
Postów
78
Rozwiązania
0
a ja ostatnio dzwoniłam do OPS-u gdzie wypłacają to becikowe i powiedzieli mi,że kobieta która URODZI dziecko po 31 października, będzie musiała przedstawić takie zaświadczenie
 

shingle

I.2004 / II.2010
Dołączył(a)
6 Styczeń 2009
Postów
2 305
Miasto
Warszawa
Rozwiązania
0
Ja znalazłam jeszcze takie rzeczy :

Zmieniają się zasady przyznawania becikowego. To bardzo ważna informacja zarówno dla przyszłych mam, jak i dla lekarzy. Jeszcze do niedawna becikowe mogły pobrać wszystkie kobiety, które urodziły dziecko i złożyły wniosek w urzędzie miasta lub wypełniły go w miejskim szpitalu.
Teraz sam wniosek nie wystarczy, ponieważ becikowe będą mogły otrzymać tylko te kobiety, które zostały objęte opieką lekarską do 10. tygodnia ciąży i są w posiadaniu stosownego zaświadczenia na tę okoliczność. U podstaw zmian leży ponoć zmotywowanie ciężarnych do regularnych badań profilaktycznych.
Sam pomysł, zdaniem Reginy Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych w Bydgoszczy, której wypowiedź cytuje "Rzeczpospolita", „wydaje się nadmiernym formalizmem. Najgorsze jest jednak to, że w ustawie brakuje przepisów przejściowych. Jednoznacznie z niej nie wynika, w jakich sytuacjach trzeba będzie żądać zaświadczeń. Znów trzeba będzie się opierać na interpretacjach”.
Zgodnie z zapisem w artykule 18. ustawy, obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 roku, a to oznacza, że kobieta będzie musiała udokumentować pozostawanie pod opieką lekarską po 1 listopada 2009 roku, bez względu na stopień zaawansowania ciąży. W związku z tym, gmina będzie mogła żądać potwierdzenia tej opieki dopiero od wyżej wymienionego terminu.
O jaką formę opieki medycznej chodzi oraz jak miałoby wyglądać tego rodzaju zaświadczenie, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że prace nad projektem są w toku i zaświadczenia będą bezpłatne. Lekarze będą je wydawać ciężarnym dopiero od 1 listopada.
Niestety, ustawodawcy zapomnieli, że wiele kobiet trafia do lekarza już po dziesiątym tygodniu ciąży, co jest efektem specyficznego działania ich organizmu, a nie zaniedbań. Czy z tego powodu stracą one prawo do becikowego? Miejmy nadzieję, że do listopada nasze wątpliwości zostaną rozwiane.
O tej jakże istotnej zmianie nie wie wiele matek. Na szczęście, niektóre gabinety lekarskie i przychodnie już zaczęły wywieszać na tablicach ogłoszeń informacje na ten temat. Mimo wszystko, to stanowczo zbyt mało...

I dziwnie brzmiące wytłumaczenie :
Obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 roku. Dopiero od tego terminu lekarze będą wystawiali ciężarnym zaświadczenia o opiece zdrowotnej.

Ja wnioskuję, że my dostaniemy w listopadzie takie zaświadczenie od naszych lekarzy że byłyśmy pod opieką lekarską przed 10 tc.
Trzeba zaczekać do listopada, gdy ruszą te nowe przepisy. Będziemy miały jeszcze trochę czasu na "wyrwanie" odpowiedniego zaświadczenia :-)
 

Znachorka

Na 3 zdrowaśki do pieca
Dołączył(a)
25 Czerwiec 2009
Postów
2 268
Miasto
Opole
Rozwiązania
0
lekarz na badaniu w 8 tygodniu nie założył mi karty ciąży , nie jestem z zadowolona . Jeśli go zmienie to nastepny lekarz nie wystawi mi zaswiadczenia ze przed 10 tyg byłam już pod opieka ginka . jak rozwiązać ten problem ?
 

shingle

I.2004 / II.2010
Dołączył(a)
6 Styczeń 2009
Postów
2 305
Miasto
Warszawa
Rozwiązania
0
Kochana nie ma znaczenia czy lekarz założył kartę czy nie. Mamy dostać "zaświadczenie". Wg mnie powinnaś szybko zmienić lekarza. Powiedzieć że byłaś u innego, pokazać zdjęcie USG (jak masz). Będzie wiedział że na prawdę byłaś u lekarza, więc w listopadzie jak Ci będzie wypisywał to zaświadczenie poświadczy że byłaś pod opieką lekarską. Z resztą myślę, że jak wejdą w życie te przepisy to będzie łatwo wziąć od L takie zaświadczenia...
 

Anyolki

Fanka BB :)
Dołączył(a)
17 Czerwiec 2009
Postów
674
Rozwiązania
0
lekarz na badaniu w 8 tygodniu nie założył mi karty ciąży ,
Mi facet też nie założył karty (miał dużo pacjentek i się spieszył), powiedział mi, że na następnej wizycie mi założy i wystawi zaświadczenie do becikowego, na którym wpisze datę tej pierwszej wizyty. Ufam mu, a poza tym mam wszystko w karcie, która jest u niego. Czy jak byłaś na wizycie, to facet zapisywał coś w karcie? Zakładał Ci takową? Jeśli tak, to cokolwiek by się działo, możesz iść do lekarza i poprosić o kopię tych papierów, a powinien Ci ją wydać. Więc ja bym radziła spokojnie, iść do tego faceta jeszcze raz, powiedzieć o tym durnym przepisie i bałaganie z okresem przejściowym i spokojnie sprawę załatwić. Nerwy szkodzą nam i naszym maluchom, więc :-)
An
 
reklama

Znachorka

Na 3 zdrowaśki do pieca
Dołączył(a)
25 Czerwiec 2009
Postów
2 268
Miasto
Opole
Rozwiązania
0
no tak cos tam bazgrolił zrozumialym tylko dla siebie pismem , na karcie pacjentki . wiem ze nerwy szkodzą ... ale nie potrafie sie przed nimi bronic , jestem choleryczką ...:(
 
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
O Formalności po porodzie Dzieci urodzone w styczniu 2017 3
G Formalności po porodzie:/ Potrzebuję porady 7
emotion_sickness Becikowe, Macierzyńskie i inne formalności Dzieci urodzone w czerwcu 2014 110
monia~ Formalności po porodzie Dzieci urodzone we wrześniu 2013 26
Silva zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym - formalności, wymiar i wysokość zasiłku Porady prawnika 2
Echo Narodziny dziecka-formalności (ambasada, komuna itp.) Mamy z Danii 17
konwalianka Formalności po urodzeniu dzieciaczków Dzieci urodzone w lipcu 2011 0
ironia Formalności po urodzeniu Maluszka Czerwcowe archiwum 32
tosia1 formalności Porady prawnika 3
C Zasiłki, urlopy, becikowe i inne formalności w CIĄŻY Kraków 40
elspeth Formalności do załatwienia po urodzeniu dziecka:) Dzieci urodzone w lipcu 2010 42
Baśka_28 Formalności Dzieci urodzone w październiku 2010 202
masebi Przedszkolne formalności i opłaty Kraków 42
J Formalności. Archiwum mam wrześniowych'10 110
deli80 Formalności po narodzinach dziecka dzieci urodzone w sierpniu' 09 441
agatulka25 Chrzest, chrzciny, urodziny - formalności, lokale, torty Kraków 93
Antylopka formalności Dzieci urodzone w sierpniu 2007 15
E Formalności i badania po porodzie Dzieci urodzone w czerwcu 2007 33
A Poporodowe formalności, czyli bieganina po urzędach... Dzieci urodzone w marcu 2007 23
Joaśka Formalności po urodzeniu malucha Dzieci urodzone w kwietniu 2006 37
paulinkag Łamanie warunków ugody, opieka i inne sprawy Potrzebuję porady 5
Kahaa Sprawy papierkowe/urzędowe związane z narodzinami dziecka Potrzebuję porady 10
W Jak przestała wierzyć w Boga - trudne życie, trudne sprawy Potrzebuję porady 2
I Sprawy świeżo upieczone mamy : ) Dzieci urodzone w marcu 2016 191
Nulini Sprawy techniczne Dzieci urodzone w styczniu 2015 36
makota89 Sprawy urzędowe - co należy zrobić po porodzie, aby żyć z biurokracją w zgodzie? Dzieci urodzone w lipcu 2014 142
emotion_sickness sprawy techniczne, moderownie, porady, forum Dzieci urodzone w czerwcu 2014 41
K Wniosek o przyspieszenie sprawy Porady prawnika 0
lkasia ZUS, KRUS, BECIKOWE etc....wszystkie sprawy prawne styczniówek:)) Dzieci urodzone w styczniu 2014 278
W jak załatwić sprawy urzędowe po porodzie Porady prawnika 2
betiks Mleczne sprawy Dzieci urodzone w grudniu 2012 162
Felidae Sprawy urzędowe Dzieci urodzone w kwietniu 2013 280
A *** Sprawy techniczne... *** Dzieci urodzone w lutym 2013 4
anisiaj Nasze sprawy... Zwierzenia 51669
katjusza77 Forum - sprawy techniczne (propozycje zmian, problemy z działaniem) Dzieci urodzone w sierpniu 2012 171
Kasiurek1983 Sprawy socjalne-becikowe i inne co w tym dziale miescic sie moga ;] Dzieci urodzone w marcu 2012 103
klariss1 Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp. Dzieci urodzone w grudniu 2011 477
Z Sprawy urzedowe dotyczace naszej ciazy i narodzin dziecka Mamy z Włoch 38
eZOJA sprawy organizacyjne forum Dzieci urodzone w czerwcu 2011 466
A akta sprawy Porady prawnika 1
mary-beth Sprawy socjalno-urzędowe - poradnik dla przyszłych rodziców Mamy z Norwegii 9
angola kiedy i od czego zacząć ustalenie ojcostwa i sprawy alimentacyjne Porady prawnika 1
Dominika81 Sprawy techniczne Dzieci urodzone w styczniu 2011 141
A Uprawnienia i sprawy urzędowe lutowych mam Dzieci urodzone w lutym 2011 139
futrzakowa Formalne sprawy i papierkologia Dzieci urodzone w marcu 2011 235
A Odbiór dziecka i pierwsze tygodnie-sprawy ciuszkowe Dzieci urodzone w czerwcu 2010 115
K Sprawy formalne Dzieci urodzone w listopadzie 2010 158
maniulka Sprawy techniczne Dzieci urodzone w marcu 2009 23
NeSSi Sprawy ''ten teges'' POŁOGOWE. Archiwum mam grudniowych 343
anusiak-białystok porady prawne i sprawy urzędowe Archiwum maj 2010 1140
Podobne tematy


Do góry