reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności i sprawy urzędowe

pelasiak

styczniowa'08 i lutowa'10
Dołączył(a)
19 Styczeń 2008
Postów
14
Miasto
Szczecin
Dziewczynki :) mam nadzieję, że wiecie, że od 1.listopada są nowe zasady wypłacania becikowego!! Aby dostać becikowe, matka musi pokazać dokument potwierdzający korzystanie z opieki lekarskiej od 10. tygodnia ciąży! " W myśl ustawy od 1 listopada przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedstawienie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10. tygodnia ciąży do porodu. Tak więc - jak wyjaśnia resort pracy - kobieta, której 10. tydzień ciąży będzie przypadał po dniu 31 października 2009 r. będzie musiała przedstawić zaświadczenia lekarskie, natomiast kobieta, która po 31 października 2009 r. będzie w ciąży dłużej niż 10 tygodni, nie będzie miała takiego obowiązku...." żródło; Gazeta.pl Czyli jeśli kobieta zgłosi się do lekarza po 10 tygodniu ciąży, nie dostanie becikowego!!!! Paranoja! Mam nadzieję, że wszystkie mamusie zdązyły dostać się do swoich lekarzy przed 10 tygodniem ciąży i dostaną ten cenny dokument bez którego 1.000zł zasili konto państwa. Szkoda, że nie wzieli pod uwagę daty rejestracji do lekarza, a samą wizytę... ( średnio kobieta czeka na wizyte 2-3 tyg)Masakra, brak słów!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
Dzień dobry :-) życzę wszystkim słonecznego i radosnego dzionka :-D

Pelasiak mam pytanko, wg tego co napisałaś, rozumiem,że nas nie dotyczy ten termin 10 tygodni tylko późniejszych mam,,, po my po 31 października 2009 będziemy w bardziej zaawansowanej ciąży,,, proszę rozwiej moje wątpliwości??
dziękuje :))
 
My jeszcze nie będziemy musiały mieć takiego zaświadczenia, bo "Nie będzie ona mogła bowiem dokumentować pozostawania pod określoną formą opieki medycznej od 10. tygodnia ciąży, skoro dopiero od 1 listopada 2009 r. wejdą w życie przepisy określające te formy opieki medycznej, a przepisy ustawy wymagają pozostawania pod taką opieką od 10. tygodnia ciąży.".
 
:) dziękuje, wiem,ze to niby banalne, ale ja ostatnio tyle rzeczy przekręcam, jakaś rozkojarzona jestem :) i dlatego wole sie upewnic, dziekuje Shingle :)
 
a ja ostatnio dzwoniłam do OPS-u gdzie wypłacają to becikowe i powiedzieli mi,że kobieta która URODZI dziecko po 31 października, będzie musiała przedstawić takie zaświadczenie
 
Ja znalazłam jeszcze takie rzeczy :

Zmieniają się zasady przyznawania becikowego. To bardzo ważna informacja zarówno dla przyszłych mam, jak i dla lekarzy. Jeszcze do niedawna becikowe mogły pobrać wszystkie kobiety, które urodziły dziecko i złożyły wniosek w urzędzie miasta lub wypełniły go w miejskim szpitalu.
Teraz sam wniosek nie wystarczy, ponieważ becikowe będą mogły otrzymać tylko te kobiety, które zostały objęte opieką lekarską do 10. tygodnia ciąży i są w posiadaniu stosownego zaświadczenia na tę okoliczność. U podstaw zmian leży ponoć zmotywowanie ciężarnych do regularnych badań profilaktycznych.
Sam pomysł, zdaniem Reginy Politowicz, dyrektor Wydziału Świadczeń Społecznych w Bydgoszczy, której wypowiedź cytuje "Rzeczpospolita", „wydaje się nadmiernym formalizmem. Najgorsze jest jednak to, że w ustawie brakuje przepisów przejściowych. Jednoznacznie z niej nie wynika, w jakich sytuacjach trzeba będzie żądać zaświadczeń. Znów trzeba będzie się opierać na interpretacjach”.
Zgodnie z zapisem w artykule 18. ustawy, obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 roku, a to oznacza, że kobieta będzie musiała udokumentować pozostawanie pod opieką lekarską po 1 listopada 2009 roku, bez względu na stopień zaawansowania ciąży. W związku z tym, gmina będzie mogła żądać potwierdzenia tej opieki dopiero od wyżej wymienionego terminu.
O jaką formę opieki medycznej chodzi oraz jak miałoby wyglądać tego rodzaju zaświadczenie, nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że prace nad projektem są w toku i zaświadczenia będą bezpłatne. Lekarze będą je wydawać ciężarnym dopiero od 1 listopada.
Niestety, ustawodawcy zapomnieli, że wiele kobiet trafia do lekarza już po dziesiątym tygodniu ciąży, co jest efektem specyficznego działania ich organizmu, a nie zaniedbań. Czy z tego powodu stracą one prawo do becikowego? Miejmy nadzieję, że do listopada nasze wątpliwości zostaną rozwiane.
O tej jakże istotnej zmianie nie wie wiele matek. Na szczęście, niektóre gabinety lekarskie i przychodnie już zaczęły wywieszać na tablicach ogłoszeń informacje na ten temat. Mimo wszystko, to stanowczo zbyt mało...

I dziwnie brzmiące wytłumaczenie :
Obowiązek potwierdzenia opieki medycznej nad kobietą w ciąży będzie stosowany dopiero od 1 listopada 2009 roku. Dopiero od tego terminu lekarze będą wystawiali ciężarnym zaświadczenia o opiece zdrowotnej.

Ja wnioskuję, że my dostaniemy w listopadzie takie zaświadczenie od naszych lekarzy że byłyśmy pod opieką lekarską przed 10 tc.
Trzeba zaczekać do listopada, gdy ruszą te nowe przepisy. Będziemy miały jeszcze trochę czasu na "wyrwanie" odpowiedniego zaświadczenia :-)
 
lekarz na badaniu w 8 tygodniu nie założył mi karty ciąży , nie jestem z zadowolona . Jeśli go zmienie to nastepny lekarz nie wystawi mi zaswiadczenia ze przed 10 tyg byłam już pod opieka ginka . jak rozwiązać ten problem ?
 
Kochana nie ma znaczenia czy lekarz założył kartę czy nie. Mamy dostać "zaświadczenie". Wg mnie powinnaś szybko zmienić lekarza. Powiedzieć że byłaś u innego, pokazać zdjęcie USG (jak masz). Będzie wiedział że na prawdę byłaś u lekarza, więc w listopadzie jak Ci będzie wypisywał to zaświadczenie poświadczy że byłaś pod opieką lekarską. Z resztą myślę, że jak wejdą w życie te przepisy to będzie łatwo wziąć od L takie zaświadczenia...
 
lekarz na badaniu w 8 tygodniu nie założył mi karty ciąży ,

Mi facet też nie założył karty (miał dużo pacjentek i się spieszył), powiedział mi, że na następnej wizycie mi założy i wystawi zaświadczenie do becikowego, na którym wpisze datę tej pierwszej wizyty. Ufam mu, a poza tym mam wszystko w karcie, która jest u niego. Czy jak byłaś na wizycie, to facet zapisywał coś w karcie? Zakładał Ci takową? Jeśli tak, to cokolwiek by się działo, możesz iść do lekarza i poprosić o kopię tych papierów, a powinien Ci ją wydać. Więc ja bym radziła spokojnie, iść do tego faceta jeszcze raz, powiedzieć o tym durnym przepisie i bałaganie z okresem przejściowym i spokojnie sprawę załatwić. Nerwy szkodzą nam i naszym maluchom, więc :-)
An
 
reklama
no tak cos tam bazgrolił zrozumialym tylko dla siebie pismem , na karcie pacjentki . wiem ze nerwy szkodzą ... ale nie potrafie sie przed nimi bronic , jestem choleryczką ...:(
 
Do góry