reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności po porodzie

oczekująca89

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
7 Październik 2016
Postów
52
Dziewczyny czytam ale w necie znajduje sprzeczne informacje. Jak załatwić urlop macierzyński? Będę rodzić poza miejscem pracy przez CC więc wiem mniej więcej kiedy. Wystarczy że zadzwonie poinformować wtedy że urodziłam i od tego dnia dostanę urlop a wypis ze szpitala (?? czy akt urodzenia?) dostarcze później?
 
reklama
Dziewczyny czytam ale w necie znajduje sprzeczne informacje. Jak załatwić urlop macierzyński? Będę rodzić poza miejscem pracy przez CC więc wiem mniej więcej kiedy. Wystarczy że zadzwonie poinformować wtedy że urodziłam i od tego dnia dostanę urlop a wypis ze szpitala (?? czy akt urodzenia?) dostarcze później?
Po urodzeniu dziecka masz 21 dni na dostarczenie dokumentów ze szpitala do pracy. Dostaniesz chyba zaświadczenie o porodzie i wypis. U pracodawcy składasz ten dokument (zaświadczenie), pokazujesz akt urodzenia (powinni Ci go oddać) i składasz wniosek o macierzyński/rodzicielski wraz z wnioskiem drugiego rodzica, że nie będzie on korzystał z macierzyńskiego (wnioski do pobrania z internetu, chyba, że w Twojej firmie wymagają konkretnego wzoru). Najlepiej zadzwonić do kadr swojej firmy i zapytać. Najbezpieczniej też od razu po wyjściu ze szpitala zeskanować wypis/zaświadczenie i zawieźć do firmy lub złożyć tam komplet dokumentów (np. partner to zrobi, jeżeli Ty nie będziesz miała jeszcze sił) :)

Zapomniałam jeszcze dodać, że im szybciej złożysz papiery tym szybciej dostaniesz zasiłek ;)
 
Ostatnia edycja:
Akt urodzenia jest dokumentem wymaganym przez ZUS, więc nie wystarczy go tylko pokazać.
Trzeba kopię dostarczyć.
 
Do góry