reklama
Forum BabyBoom.pl

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Nacięcie krocza, czy cesarskie cięcie - oba zabiegi pozostawiają blizny. Czy ktoś ci powiedział w jaki sposób o nie zadbać, żeby po wygojeniu nie sprawiały ci dyskomfortu? Fizjoterapeutka Agata Skoworodko opowiada , czym są blizny, jak wygląda proces gojenia i jak możemy sobie pomóc, żeby je uelastycznić. Obejrzyj wywiad i podziel się swoim doświadczniem.

    A teraz coś totalnie babyboomowego. Jedna z naszych użytkowniczek pisze bardzo kobiecą książkę. Gorąco zapraszam do czytania i komentowania. Pomożesz się jej rozwinąć, podzielisz uwagami, słowami wsparcia? Przeczytaj

reklama

Formalności po urodzeniu malucha

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

Joaśka

Jagodowa mama Polki
Dołączył(a)
16 Wrzesień 2005
Postów
5 899
Miasto
O...
Rozwiązania
0
No drogie Kwietniówki, wiecie co trzeba zrobić?

Szczerze mówiąc ja nie mam pojęcia.
Wiem tylko, że dziecko trzeba zarejestrować (chyba w USC w miejscu urodzenia dziecka) no i teraz jeszcze zgłosić się po becikowe (zazwyczaj do MOPSu)
Bardzo Was proszę o uzupełnienie mojej żenującej niewiedzy i to od momentu porodu (czyli od tego, co dostaje się wychodząc ze szpitala), a skończywszy na formalnościach w pracy.
 
reklama

kosmi

Fanka BB :)
Dołączył(a)
25 Sierpień 2005
Postów
1 138
Miasto
Piaseczno
Rozwiązania
0
to chyba asia i idzia będą najlepiej wiedziały, dzidzi w USC chyba się powinno zarejestrować do 10dni po urodzeniu... i mnie zastanawia właśnie jeszcze jedno, czy dzidzi trzeba zameldować ??? a i książeczke zdrowia dla dzidzi to się dostaje odrazu czy tez trzeba gdzieś załatwiać ?? przyznam szczerze ze ja swojej nawet nie mam ale z dzidzia trzeba na kontrole chodzić... chyba
 

idzia

mama: X 2000; IV 2006
Dołączył(a)
6 Maj 2005
Postów
5 714
Miasto
Gdańsk
Rozwiązania
0
wszystkie formalnosci zalatwial moj maz jak ja bylam jeszcze w szpitalu;
podpytam sie go co trzeba - o ile jeszcze pamieta :)

jedno jest pewne - idzie sie do usc zgodnego z miejscem urodzenia dziecka a nie zameldowania;
my mieszkamy w gansku a rodzilismy w wejherowie - i tam maz musial pojechac;
do spoldzielni nie chodzilismy - zostali chyba poinformowania z UM ???
osobiscie jak juz bylam na chodzie to bylam w ZUS zlozyc papiery o macierzynski
reszte napisze pozniej - pedze na zebranie :(

 

Anek@

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Listopad 2005
Postów
1 004
Rozwiązania
0
Rejestracja urodzenia dziecka pochodzącego z małżeństwa

Podstawa prawna: Art. 40 ust. i Art. 41 ust.1 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa, jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
- dowody osobiste obojga rodziców
- obecność ojca lub matki
2. Opłata skarbowa
- podanie o wydanie odpisu - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – matka rozwiedziona
(nie minęło 300 dni od rozwodu lub separacji)

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa
- dowód osobisty matki
- obecność matki
Dziecko rejestruje się tak jak pochodzące z małżeństwa.
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – matka rozwiedziona
(minęło 300 dni od rozwodu lub separacji)

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencja prawomocnego wyroku
- dowód osobisty matki
- obecność matki
W przypadku uznania przez biologicznego ojca – obecność ojca z dowodem osobistym.
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
- podanie przyjęcia do protokołu oświadczenia o uznaniu dziecka - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – dziecko panieńskie
(bez uznania przez biologicznego ojca)

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu urodzenia matki dziecka jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
- dowód osobisty matki
- obecność matki przy rejestracji
2. Opłata skarbowa
- poodanie - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
Niezwłocznie.



Rejestracja urodzenia – dziecko panieńskie
(z uznaniem przez biologicznego ojca)

Podstawa prawna: Art. 43 ust.1 i 2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- obecność obojga rodziców
- dowody osobiste rodziców
- odpis aktu urodzenia matki dziecka jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
Niezwłocznie.






To w takim duzym skrocie  ;D, nie rozumiem tylko dlaczego samotna matka musi natychmiast rejestrowac dziecko... Poza tym najlepiej dopytac sie o wszystko u siebie w USC zwlaszcza o oplate skarbowa, generalnie jest podane 5 zl ale u nas w urzedach wszystko jest mozliwe wiec lepiej wiedziec wczesniej. Poza tym przez to ze wykryli zly zapis w ustawie o tzn. becikowym pewnie beda potrzebne jakies dodatkowe dokumenty swiadczce o tym ze matka i ojciec dwukrotnie nie pobrali zasilku ze wzglegu na miejsce zamieszkania i zameldowania, ale kopie bedzie sie skladac w MOPS-ach ciekawe tylko jakie dokumenty beda wymagane.
 

Irlandia

Mama Kwietniowa 2006
Dołączył(a)
11 Październik 2005
Postów
2 467
Miasto
Aleksandrów Łódzki
Rozwiązania
0
A u nas w Łodzi formalności są darmo! przynajmniej takie mam informacje ze szpitala. W łodzkich szpitalach połżniczych wiszą w widocznych miejscach wszystkie potrzebne informacje dotyczące rejestracji dziecka. A w moim to nawet dostaje się taką info na karteczce do ręki przy wypisie. Ja już mam. ;D Dla Adama na wszelki wypadek. Jeszcze nadanie numeru PESEL i chyba? NIP. Nie dowiadywałam sie o macierzyński jeszcze, ale przed porodem pójdę do znajomej kadrowej to mi wszystko powie. Becikowe już mniej więcej wiem co i jak. A w mojej spóldzielni w ciągu miesiąca trzeba zgłosić nowego lokatora bo opłaty pozmieniają.
A tak przy okazji czy któraś wie jak załatwiać zasiłek rehabilitacyjny bo kończy mi sie chorobowy w marcu (182 dni) i nie wiem za bardzo co i jak. Ważne jest chhyba to, że pracuję w firmie zatrudniającej mniej niż 20 osób.
 

Anek@

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Listopad 2005
Postów
1 004
Rozwiązania
0
Irlandia peselek faktycznie nadawany jest ale po NIP to dopiero nasze malce same sie zglosza do skarbowek. Ola jak to wyglada z ZUS-em-(nie wiem dlaczego ale nie lubie tej instytucji..)z tego co sie orientuje to musisz wczesniej zglosic sie do przyznania Ci swiadczenia rehabilitacyjnego, od zeszlego roku zaszly zmiany w zapisach ustawy, podobno powolywana jest komisja, ktora ma ocenic czy taki zasilek sie nalezy (jakos sobie nie wyobrazam jak oni to robia u kobiet z zaawansowana ciaza) ale w Twoim przypadku watpie zeby cos takiego mialo miejsce, podejrzewam ze zlozysz wniosek, dolaczysz dokumentacje medyczne po okolo 4 tygodniach dostaniesz odpowiedz przyznajaca Ci to swiadczenie. Jednak najlepiej to zadzwon do oddzialu ZUS-u gdyz ja mam naprawde bardzo skapa wiedze w zakresie Ubezpieczenien Spolecznych i nie chcialabym Cie w blad wprowadzic, pewna jestem tylko ze jest termin przed koncem 180 dni kiedy trzeba te wnioski skladac dlatego lepiej sie upewnij.
 

idzia

mama: X 2000; IV 2006
Dołączył(a)
6 Maj 2005
Postów
5 714
Miasto
Gdańsk
Rozwiązania
0
anek@ - tz chcialm czegos na necie poszukac ale mnie wyprzedilas :)
irlandia - tylko pesel przyznaje sie dziecku, nip dopiero wtedy gdy dziecko zacznie sie rozliczac z US, a niesttey nic nie wiem ozasilku rehabilitacyjnym
 

Joaśka

Jagodowa mama Polki
Dołączył(a)
16 Wrzesień 2005
Postów
5 899
Miasto
O...
Rozwiązania
0
Czyli do ZUSu musze się po coś przejść?
Tylko po co i do którego, z miejsca zameldowania mojego, czy tam, gdzie się dziecko urodziło?
A czy zakład pracy tego nie powinien przesłać?
Masakra!
 

Anek@

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Listopad 2005
Postów
1 004
Rozwiązania
0
Joasia co do becikowego to do najblizszego MOPS-u a do ZUS-u to tylko zwolnienia ale to przez zaklad pracy...
 
reklama

Rena2

Mama kwietniowa 2006
Dołączył(a)
21 Listopad 2005
Postów
466
Rozwiązania
0
Irlandio aby Zus przyznał świadczenie rechabilitacyjne musisz złożyć wniosek do zusu na 6 nie póżniej niz 4 tygodnie przed upływem 182 dni chorobowego. Do wniosku musi być dołączony wywiad zawodowy z zakładu pracy, wywiad o stanie zdrowia od lekarza prowadzącego ciąże i ksero karty ciąży. W przypadku kobiet w ciązy komisja odbywa się zazwyczaj zaocznie i o decyzji powiadamiają pocztą. Ja już złożyłam i czekam na odpowiedz, mam nadzieję ze i w moim przypadku decyzja będzie podjęta zaocznie i nie będe musiała się stawić na komisji.
Irlandio radzę jak najszybciej złożyć  wniosek bo do marca niedaleko
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

Polecamy

null

Nowe wątki

reklama

Konkursy i testy

Test

Brzuszek dziecka potrzebuje pomocy? Sprawdź Eva/Qu Bambini

Zgłoszenia przyjmujemy do 27/10/2019

Konkurs

Wygraj zestawy od Pampers! Konkurs fotograficzny - To już umiem!

Zgłoszenia przyjmujemy do 24/09/2019

Konkurs

Konkurs: Mój czas na sok, moja chwila na sok

Zgłoszenia przyjmujemy do 23/09/2019

Nowe pytania

Do góry