reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalności

Baśka_28

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Luty 2010
Postów
2 341
Miasto
Skarbimierz okolice Brzeg
Ja z moim ukochanym nie jesteśmy małżenstwem ale dzidziś bedzie nosił jego nazwisko i jakie dokumenty są potrzebne do zarejstrowania dziecka w USC?no i do tego ja mam zameldowanie tymczasowei nie wiem czy związku z tym też powinnam zameldować osobiście dziecko czy oni jakoś już meldują?i pesel ile sie czeka bo ja niewiem czy najpierw meldować dzidzi czy czekać na pesel..troche sie pogubiłam w tym.
Bede wdzięczna z a pomoc.Dziękuję.
 
reklama
Ja też jestem zielona w tych sprawach, chyba nawet bardziej niż Ty. Ale w przyszły wtorek mamy mieć taki temat na szkole rodzenia,więc napiszę Ci wszystko czego się dowiem :)
 
Zaczynając od początku :-)

Do zgłoszenia urodzenia dziecka obowiązani są:
1. ojciec dziecka lub matka (jeśli stan na to pozwala)
2. lekarz, położna lub inna osoba obecna przy porodzie
3. szpital w którym dziecko się urodziło ( obecnie robi to szpital - bo tam najczęściej rodzimy:-) ).
Wcześniejsze dwa punkty tyczyły się porodu domowego :-)

Szpital zgłasza w ciągu 14 dni fakt przyjścia na świat dziecka dla właściwego dla szpitala Urzędu Stanu Cywilnego.

Do Urzędu Stanu Cywilnego (tego do którego zgłosił szpital) zgłasza się tata bądź mama z dwoma dowodami osobistymi i skróconym odpisem aktu małżeństwa, jeśli się nie jest w związku małżeńskim trzeba iść (mama musi osobiście) - do USC ze swoim odpisem aktu urodzenia. ( Te czynności trzeba także wykonać w przeciągu 14 dni)

Jeśli ojciec chce uznać dziecko, może to zrobić za zgodą matki przed kierownikiem USC lub sądem opiekuńczym, a za granicą – przed polskim konsulem. Muszą być przy tym obecni oboje rodzice. Podczas rejestracji dziecka podaje się urzędnikowi jego imiona (nie więcej niż dwa). Urzędnik wydaje bezpłatnie trzy skrócone odpisy aktu urodzenia, każdy kolejny kosztuje 5 zł.

PESEL

Otrzymuje się go zgłaszając się (na kilka tygodni po rejestracji w USC) do biura meldunkowego w urzędzie dzielnicy lub gminy gdzie zamieszka dziecko. Wybierając się tam trzeba zabrać akt urodzenia dziecka. Opłata wynosi 5 zł.

Zameldowanie

Nie wymaga żadnych opłat, trzeba mieć przy sobie to oryginał skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka. Wystarczy zgłosić fakt że pojawił się nowy lokator meldunkowym właściwym dla miejsca stałego pobytu jednego z rodziców. Regułą jest że dziecko melduje się tam gdzie jest zameldowana matka. Jeśli jest to miejsce zamieszkania ojca, przy meldowaniu muszą być obecni oboje rodzice.


Mam nadzieje że trochę pomogłam :-)
 
Jesli nie jestesmy malzenstewm to razem trzeba byc, bo jest uznanie ojcostwa. My ni ejestesmy malzenstwem i swojego aktu urodzenia nie bralam, tylko dowod, natomiast dostalam 3 odbitki aktu urodzenia corci

Co do zameldowania, to pani sie pyta czy meldowac tam gdzie mamusia jest zameldowana czy tatus???

Aha i jesli urodzisz dziecko w innym miescie np mieszkasz w szczecinie a urodzilas w krakowie, to wszytskie formalnosci z USC beda zalatwiane w krakowie i na akcie urodzenia dziecka bedzie krakow
 
Te formalności są straszne ;-). Ja będę rodziła w Wołominie ale Zuzia musi być zameldowana tam gdzie ja czyli w Warszawie (mój M. mam nadzieje to zaakceptuje- on jest zameldowany pod Wołominem). Jeszcze nie rozmawiałam z nim na ten temat.
 
A ja znalazłam na stronie szkoły rodzenia gdzie się wybieram krok po kroku jak to załatwić, ale dotyczy to tylko mojej miejscowości. Popatrzcie może też gdzieś piszą co i jak. U mnie akurat nie ma problemu bo my małżeństwem jesteśmy.

I takie info znalazłam:
Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz. U. z 2004r. Nr 161, poz. 1688),
  • Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59, ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 26 października 1998 r. w sprawie zasad sporządzania aktów stanu cywilnego, sposobu prowadzenia ksiąg stanu cywilnego, ich odpisów, zaświadczeń i protokołów (Dz. U. Nr 136, poz. 884, ze zm.),
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm.).
Wymagane dokumenty:

  1. Dowody osobiste rodziców dziecka.
  2. Odpis skrócony aktu małżeństwa (gdy matka dziecka jest mężatką).
  3. Odpis skrócony aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub orzeczeniu separacji (gdy matka dziecka jest rozwiedziona lub pozostaje w separacji),
  4. Odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka (gdy matka dziecka jest wdową).
Odpisów aktów stanu cywilnego nie przedkłada się jeśli sporządzone zostały w USC w Pile. Opłaty:

Sporządzenie aktu urodzenia oraz trzy odpisy aktu urodzenia wydane bezpośrednio po sporządzeniu aktu zwolnione są od opłaty skarbowej.
Dodatkowe odpisy podlegają opłacie skarbowej (wpłata na konto Urzędu Miasta Piły
Nr konta 37 1320 1351 2222 0000 2000 0002):

  • odpis skrócony - 22,00 zł
  • odpis zupełny - 33,00 zł.
Miejsce złożenia dokumentów:

Urząd Stanu Cywilnego, parter, pok. 17.
Godziny pracy:

poniedziałek 800 - 1600
wtorek - piątek 730 - 1530
Miejsce załatwienia sprawy:

Urząd Stanu Cywilnego, parter, pok. 17.
Kontakt:

tel. (067) 210 42 03, faks: (067) 212 35 66, e-mail: usc@um.pila.pl
Termin załatwienia sprawy:

Na miejscu przy zgłoszeniu - procedura trwa ok. 20 min.
Tryb odwoławczy:

Nie przysługuje.
Inne informacje:

Urodzenie dziecka należy zgłosić w ciągu 14 dni od dnia urodzenia.
Do zgłoszenia urodzenia dziecka zobowiązani są w kolejności:

  • ojciec,
  • lekarz lub położna albo osoba obecna przy porodzie,
  • matka,
  • inne osoby posiadające pisemne upoważnienie.






A takie coś znalazłam jeszcze:

Rejestracja urodzenia dziecka w USC​








Rejestracja urodzenia dziecka pochodzącego z małżeństwa

Podstawa prawna: Art. 40 ust. i Art. 41 ust.1 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa, jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
- dowody osobiste obojga rodziców
- obecność ojca lub matki
2. Opłata skarbowa
- podanie o wydanie odpisu - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – matka rozwiedziona
(nie minęło 300 dni od rozwodu lub separacji)

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa
- dowód osobisty matki
- obecność matki
Dziecko rejestruje się tak jak pochodzące z małżeństwa.
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
3.
9609
lg.php

Termin załatwienia

14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – matka rozwiedziona
(minęło 300 dni od rozwodu lub separacji)

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa z adnotacją o rozwodzie lub sentencja prawomocnego wyroku
- dowód osobisty matki
- obecność matki
W przypadku uznania przez biologicznego ojca – obecność ojca z dowodem osobistym.
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
- podanie przyjęcia do protokołu oświadczenia o uznaniu dziecka - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia – dziecko panieńskie
(bez uznania przez biologicznego ojca)

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu urodzenia matki dziecka jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
- dowód osobisty matki
- obecność matki przy rejestracji
2. Opłata skarbowa
- poodanie - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
Niezwłocznie.



Rejestracja urodzenia – dziecko panieńskie
(z uznaniem przez biologicznego ojca)

Podstawa prawna: Art. 43 ust.1 i 2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- obecność obojga rodziców
- dowody osobiste rodziców
- odpis aktu urodzenia matki dziecka jeżeli był sporządzony w innym Urzędzie Stanu Cywilnego
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
Niezwłocznie.



Rejestracja urodzenia – matka wdowa
(nie minęlo 300 dni od zgonu męża)

Podstawa prawna: Art. 40 ust.1 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa
- odpis aktu zgonu
- dowód osobisty matki
- obecność matki przy rejestracji
Dziecko rejestruje się jak pochodzące z małżeństwa.
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.



Rejestracja urodzenia - matka wdowa
(minęło 300 dni od zgonu męża)

Podstawa prawna: Art. 42 ust.2 prawa aktu stanu cywilnego /Dz. U. z 1986r. Nr 36 poz. 180 z późniejszymi zmianami/.

1. Wymagane
- odpis aktu małżeństwa
- odpis aktu zgonu męża
- dowód osobisty matki
- obecność matki przy rejestracji
W przypadku uznania przez biologicznego ojca – obecność ojca z dowodem osobistym.
2. Opłata skarbowa
- podanie - 5,00 PLN
- podanie przyjęcia do protokołu oświadczenia o uznaniu dziecka - 5,00 PLN
3. Termin załatwienia
14 dni od chwili urodzenia dziecka.


I jeszcze ten link może się przydać: https://www.babyboom.pl/niemowleta/noworodek/rejestracja_urodzen.html
 
Ostatnia edycja:
Dziewczyny to tylko sie wydaje takie jakies straszne

w rzeczywistosci szpital zglasza dziecko, my dostajemy zaswiadczenie o porodzie (bedzie potrzebne do pracy lub do Zusu chyba, ale co smi swita ze w zusie to akt urodzenia juz), potem dostajemy pismo z USC z data i godzina na ktora sie mamy stawic i co mamy miec ze soba i tyle. Pani na miejscu sporzadza akt urodzenia dziecka, drukuje, jesli nie jestscie malzenstwem to przychodzi druga pani (jako swiadek) i sie pytaja mamusi czy uzanje za ojca dziecka tego i tego pana, mamusia mowi tak i po krzyku. wszytsko trwa moze jakies 15 minut max

jesli chodzi o macierzysnki to chyba wszytsko zalatwia firma, ja musialam sama sie zakrecic bo mialam umowe tylko do dnia porodu, wiec firma sie juz mna nie zajmowala, ale tez jakiejs wielkiej papierkologi tam nie bylo z tego co pamietam, psozlam raz zlozylam za pierwszym razem i tyle
 
Te formalności są straszne ;-). Ja będę rodziła w Wołominie ale Zuzia musi być zameldowana tam gdzie ja czyli w Warszawie (mój M. mam nadzieje to zaakceptuje- on jest zameldowany pod Wołominem). Jeszcze nie rozmawiałam z nim na ten temat.

Najczęściej melduje się maleństwo tam gdzie adres mamusi :)

Chciałam jeszcze dodać, że u nas w szkole rodzenia mówiła pani położna, że można załatwić takie pisemko o nadaniu nazwiska dziecku tatusia. To trochę ułatwia sprawę i nie ma później (przy opaskach na rączki i przy wypisie) problemów z tym związanych.

Idzie się przed porodem do USC i mówi, że dzidziuś, który ma przyjść na świat np 16.10 ma mieć nazwisko tatusia. Dotyczy to oczywiście związków pozamałżeńskich.

Ja załatwię to jeszcze przed porodem, żeby właśnie zaoszczędzić sobie tej roboty papierkowej później.
 
Ostatnia edycja:
reklama
ladygab a pamiętasz może jak to się z Zusem załatwiało? bo ja mam właśnie umowę do dnia porodu i myślałam, że pracodawca to z Zusem załatwi, bo pani kadrowa coś mówiła, żeby jak najszybciej po porodzie dostarczyć akt urodzenia dziecka, bo będzie potrzebny do zasiłku macierzyńskiego
 
Do góry