reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

formalności

tosia1

zakochana mama
Dołączył(a)
16 Marzec 2010
Postów
1 155
Witam i bardzo proszę o pomoc i informację. Obecnie zaczynam 9 miesiąc ciąży. Umowę o pracę mam przedłużoną do dnia porodu. Obecnie jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Pod koniec sierpnia miałam planowany urlop, czy formalnie na nim będę i czy mogę się starać po nim o "wczasy pod gruszą"? Chciałabym również wiedzieć jakich formalności muszę dopełnić i gdzie, aby otrzymać zasiłek macierzyński. Na jaki okres zostanie on przyznany?
z góry dziękuję i pozdrawiam
 
reklama
Pod koniec sierpnia miałam planowany urlop, czy formalnie na nim będę i czy mogę się starać po nim o "wczasy pod gruszą"?
Tak, będzie Pani na urlopie. Co do wczasów pod gruszą odpowiedzi należy szukać w regulaminie ZFŚS, ale nie bardzo widze powód, dla którego świadczenia miałoby Pani nie przysługiwać.

Chciałabym również wiedzieć jakich formalności muszę dopełnić i gdzie, aby otrzymać zasiłek macierzyński. Na jaki okres zostanie on przyznany?
Pracodawca zobowiązany jest sporządzić druk Z-3 , a Pani dostarcza oryginał aktu urodzenia. Dokumenty te pracodawca lub Pani przekazujecie do ZUS właściwego dla Pani miejsca zamieszkania.
 
Pracodawca zobowiązany jest sporządzić druk Z-3 , a Pani dostarcza oryginał aktu urodzenia. Dokumenty te pracodawca lub Pani przekazujecie do ZUS właściwego dla Pani miejsca zamieszkania.


Witam ,

mam podobne pytanie:

Czy w takim razie jak mój Zus mieści się w innym mieście niż Zus Pracodawcy/Firmy , moge sobie sama złożyć te dokumenty?
I ile czasu ma pracodawca na dostarczenie mi druku Z-3 , czy może to zrobić już wcześniej przed porodem?
 
To kto dostarcza dokumenty jest do ustalenia. Dokumentów nie można wystawić przed porodem bo:
1. data porodu, a zatem data rozpoczęcia macierzyńskiego nie jest znana,
2. nie wiadomo czy urodzenie będzie żywe, a to przekłada się na wymiar urlopu,
3. nie wiadomo (pracodawca nie wie) czy będzie to urodzenie jedego dziecka czy bliźniakó itp.
 
Do góry