reklama

formalności

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez tosia1, 20 Sierpień 2010.

1. tosia1

tosia1 zakochana mama

Witam i bardzo proszę o pomoc i informację. Obecnie zaczynam 9 miesiąc ciąży. Umowę o pracę mam przedłużoną do dnia porodu. Obecnie jestem zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Pod koniec sierpnia miałam planowany urlop, czy formalnie na nim będę i czy mogę się starać po nim o "wczasy pod gruszą"? Chciałabym również wiedzieć jakich formalności muszę dopełnić i gdzie, aby otrzymać zasiłek macierzyński. Na jaki okres zostanie on przyznany?
    z góry dziękuję i pozdrawiam

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Tak, będzie Pani na urlopie. Co do wczasów pod gruszą odpowiedzi należy szukać w regulaminie ZFŚS, ale nie bardzo widze powód, dla którego świadczenia miałoby Pani nie przysługiwać.

Pracodawca zobowiązany jest sporządzić druk Z-3 , a Pani dostarcza oryginał aktu urodzenia. Dokumenty te pracodawca lub Pani przekazujecie do ZUS właściwego dla Pani miejsca zamieszkania.

3. reklama
  4. ivette73

ivette73 Fanka BB :)

Witam ,

mam podobne pytanie:

Czy w takim razie jak mój Zus mieści się w innym mieście niż Zus Pracodawcy/Firmy , moge sobie sama złożyć te dokumenty?
    I ile czasu ma pracodawca na dostarczenie mi druku Z-3 , czy może to zrobić już wcześniej przed porodem?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

To kto dostarcza dokumenty jest do ustalenia. Dokumentów nie można wystawić przed porodem bo:
    1. data porodu, a zatem data rozpoczęcia macierzyńskiego nie jest znana,
    2. nie wiadomo czy urodzenie będzie żywe, a to przekłada się na wymiar urlopu,
    3. nie wiadomo (pracodawca nie wie) czy będzie to urodzenie jedego dziecka czy bliźniakó itp.

Poleć forum