reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Formalości i takie tam oficjalne sprawy

Monia-Tez mi sie zdaje ze sama klinika wyglada duzo lepiej i wszystko jest takie zapiete na ostatni guzik, kazdy wie co ma robic i kazdy jest niezwykle uprzejmy (co jest dla mnie szokiem, pielegniarki wchodza w d...za przeproszeniem). Mam nadzieje ze przy porodzie tez bedzie tak. Kazda jedna drobnostka jest jasna i na glos wypowiedziana, takze informacja jest super.
Jesli chodzi o obywatelstwo-jest przyznawane automatycznie, w szpitalu wypelnia sie 2 kwitki-jeden to certyfikat urodzenia, a drugi to SS#. Wszytskimi formalnosciami zajmuje sie szpital. Ty jedziesz do domu i przysylaja Ci certyfikat do domu. Z tym certyfikatem idziesz na poczte i robisz paszport dla dziecka, musza sie pojawic i mama i tata (potrzebne sa podpisy). Po 5 tyg przysylaja Ci poczta paszport dziecka i to koniec. Takze nie wyglada to na nic trudnego. Podobno gorzej jest z obywatelstwem polskim, konsulaty pracuja wolno i uprawiaja swistkologie. Wiec chyba sobie podaruje czesc polska. Obywatelstwo polskie zrobie w Polsce, bede miala pol roku, to chyba dadza rade ;-)
 
reklama
Izka a to wiesz na sto procent??? Ciekawe jak takiego maluszka bierze sie do zdjecia paszportowego? hihi:-D
Ja tez chce zalatwic obywatelstwo polskie dziecku ale wysle stad papiery do ambasady bo mnie nie chodzi o czas. Wazne ze juz amerykanski paszport bedzie mialo i podrozowac pojdzie!
 
ja robilam zdjecie do paszportu Cyrylce jak miala 7 tygodni i musiala usiasc normalnie na krzesle tzn ja ja trzymalam z tylu i podpieralam glowke. oczywiscie ucho musialo byc widoczne profilem i biale tlo tak jak do paszportu doroslemu sie robi. mielismy 5 podejsc i fotografka wybrala najlepsze hehe a potem patrze a Ciri na tym zdjeciu do paszportu pokazuje palec srodkowy hihi

bilet trzeba miec dla dziecka. do 2 lat 10% ceny biletu doroslego ale oplaty i podatki takie same. w samolocie trzeba dziecko trzymac na kolanach. przydzielaja tez miejsce gdzie jest wiszace lozeczko dla dziecka ale Ciri nie chciala w tym spac tylko u mnie na rekach. 27 godzin..... ufff. lecialam British Airways ale nie wiem czy inne linie maja takie same zasady. pozdro!!!
 
Asylan no wlasnie z ta cena biletu to chyba jest wszedzie inaczej i zalezy gdzie i skad lecisz...
 
Asylan-27 godzin na rekach!!! Wow, jestes dzielna. Wlasnie dlatego nie wyobrazam sobie ze lece sama, dziecko, walizki, dokumenty...o nie, nie, to troche za duzo. Ja slyszalam ze niemowlak leci za darmo, ale nie wiem z wlasnego doswiadczenia. :-)
 
Jolka, pytałam mojej księgowej o te wypłaty. Nie jest pewna, ale chyba miałaś rację że nadgodziny liczą się do średniej.
Natomiast co do płatnika, to w małych firmach do iluś osób (20?), macierzyński płaci ZUS, a powyżej pracodawca.
 
Jolka, pytałam mojej księgowej o te wypłaty. Nie jest pewna, ale chyba miałaś rację że nadgodziny liczą się do średniej.
Natomiast co do płatnika, to w małych firmach do iluś osób (20?), macierzyński płaci ZUS, a powyżej pracodawca.

Opowiem Wam o moich zmaganiach z ustaleniem wysokości zasiłku macierzyńskiego i chorobowego:

Jakiś czas temu zagłębiłam się w temat wysokości świadczenia na macierzyńskim z ciekawości bo mam wynagrodzenie złożone ze stałej podstawy i z dodatkowych premii. Jeszcze wówczas pracowałam, ale od niedawna jestem na L4 i kwestia wysokości zasiłku chorobowego stała się również ważna. W moich kadrach kobiety obstawały przy wersji że niestety ale tylko stała podstawa jest podstawą do naliczania zasiłku i pewnie bym się pogodziła z tą myślą gdby nie koleżanka która niedawno jeszcze pracowała w ZUS i nie zgadzała się z tą informacją. Zaczęłam dociekać, szperać w najnowszej noweli ustawy, kodeksie pracy, regulaminie wynagradzania, układzie zbiorowym i gdzię się da.. Ustaliłam że kadry się mylą (choć podawały mi przykłady osób którym ostatnio w taki sposób naliczały zasiłki), po tym jak podałam im solidne argumenty i nadmieniłam że w razie wątpliwości mogę poprosić o wykładnię dla mojego przypadku PIP (Państwową Inspekcję Pracy- na infolinii można bezpłatnie i anonimowo uzyskać poradę) zaproponowały mi że wystąpią o oficjalną interpretację do ZUS bo to w końcu on jest płatnikiem zasiłku.
Dziś dostałam wypłatę zasiłku chorobowego i .. dostałam średnią z ostatnich 12 miesięcy i wyrównanie za poprzedni źle naliczony miesiąc :)

Dziewczyny radzę Wam nie ufajcie zbytnio swoim ksiegowym i kadrowym bo często się mylą - niestety najczęściej na naszą niekorzyść.

Trochę info które mogą Wam się przydać:
- zasiłki wypłaca: bezpośrednio ZUS jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników, u pracodawcy zatrudniającego powyżej 20 pracowników wypłaca ZUS przez pracodawcę

- podstawą wymiaru zasiłku jest przeciętne miesieczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (uwaga! nie wszystkie dodatki są wliczane do średniej - nie uwzględnia się składników wynagrodzenia jeśli układ zbiorowy, regulamin wynagradzania czy inne obowiązujące u waszego pracodawcy przepisy o wynagradzaniu nie przewidują znniejszenia ich za okres pobierania zasiłku - logiczne jest więc że wszelkie nadgodziny, premie i prowizje których wysokość i wypłata odbywa się wtedy kiedy faktycznie pracujecie i osiągacie wyniki muszą zostać wliczone do średniej :)

- wysokość zasiłku dla kobiet w ciąży wynosi 100% podstawy jego wymiaru

Dla zainteresowanych tematem wklejam linki z większą ilością informacji:
1. zasiłek chorobowy: Serwis ZUS - Zasi�ek chorobowy
2. zasiłek macierzyński: Serwis ZUS - Zasi�ek macierzy�ski
3. Ustawa z dn. 25.06.1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wersja obowiązująca od 19.12.2006r. INFOR.pl Ustawa o �wiadczeniach pieni�nych z ubezpieczenia spo�ecznego w razie choroby i macierzy�stwa
4. Porady PIP: pip.gov.pl - Bezp�atne porady prawne
 
Szopka ja chyba zadzwonię do PIP...
Dzisiaj mi tłumaczono, że na L4 dostaję tak mało, gdyż do podstawy zasiłku nie wlicza mi się premii (nie są cykliczne). I że w ogóle nie ma u nas (budżetówka, powyżej 20 osób) regulaminu wynagradzania ani żadnych układów zbiorowych.
I że nową wysokość podstawy nalicza się dopiero po pełnych 3 m-cach kalendarzowych przerwy w L4.
Coś mi tu śmierdzi... :baffled:
 
reklama
Do góry