reklama

gdy adres biologicznego ojca jest nieznany

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez elle00, 15 Wrzesień 2010.

1. elle00

elle00 Początkująca w BB

chciałabym wystąpić do Sadu z wnioskiem o ustalenie ojcostwa, przyznaniem alimentów i odebraniem praw rodzicielskich ojcu biologicznemu mojego dziecka.
    Ale co zrobić w sytuacji gdy nie znam jego adresu zamieszkania?
    Czy taki wniosek będzie odrzucony przez Sąd, czy jest możliwość ustalenia kuratora?
    Znam adres firmy, w której pracował. Czy można podać to we wniosku aby kurator(?) czy inna osoba uzyskała potrzebny adres?
    Co mi Pani radzi w takiej sytuacji?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Co do zasady, w sytuacjach, w których nie da się ustalić adresu pozwanego wyznacza się kuratora dla nieznanego z miejsca pobytu. W sytuacji, gdy postępowanie dotyczy ustalenia ojcostwa jest to również możliwe, choć w takim układzie dowiedzenie ojcostwa pozwanego może być trudne (a cięża dowodu spoczywa na Pani). Lepiej by było jakos tego Pana znaleźć. Podanie informacji o miejscu zatrdnienia byłoby wskazane.

3. reklama
  4. elle00

elle00 Początkująca w BB

dziękuję za powyższą odpowiedź
    mam jeszcze w związku z tym pytania
    Czyli mogę wystąpić o badanie DNA, za które to ja będę musiała zapłacić?-aby dowieść ojcostwa

Jeśli udałoby mi się skontaktować i dojść do porozumienia w sprawie alimentów i władzy rodzicielskiej, to czy istnieje możliwość aby taką ugodę spisać u notariusza? Jeśli tak, to jakie są tego korzyści a jakie minusy?

Czy po ustaleniu ojcostwa i odebraniu władzy rodzicielskiej, po śmierci długi dziedziczy dziecko?

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Może Pani wnioskować o badania, ale występuje o nie sąd.

Nie. Władzy rodzicielskiej nie można si9ę zrzec, może ją odebrac jedynie sąd. Co do alimentów, nie ma przeszkód.

Dziecko dziedziczy. Zawsze można jednak odrzucić spadek.

6. elle00

elle00 Początkująca w BB

bardzo dziękuję Pani za odpowiedź
    mam jeszcze kilka pytań, które pozwolę sobie zadać w wolnej chwili
    przygotowując się do złożenia pozwu, co chwile mam ( i pewnie nie tylko ja ) dodatkowe pytania

Poleć forum