reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

GDZIE ZGŁOSIĆ NARODZINY DZIECKA?

musicie jechac do urzędu razem, oboje z dowodami oraz zgloszeniem ze szpitala. u mnie jest podobnie.
tylko nie wiem wlasnie, czy trzeba mieć ze sobą jeszcze jakieś dokumenty(np. akt urodzenia każdego z rodziców)
 
reklama
Sugar He,He..dobre ale chyba z serii dowcipu.Uznac prawnie dziecko przez ojca mozna dopiero po jego narodzinach....Po urodzeniu dziecka macie 14 dni ustawowo by je zarejestrowac.Dzwoncie do danego urzedu(szpital przy wypisie powinien wam dac namiar do jakiego urzedu wyslal zaswiadczenie o narodzinach dziecka ) i umawiacie sie na dana godzine.Musicie byc obydwoje z dowodami i waszymi aktami urodzenia.I ty powinnas miec zaswiadczenie o stanie cywilnym.Ojciec dziecka odpowiada na kilka pytan i podpisuje papier ze uznaje dziecko za swoje a ty ze wyrazasz na to zgode.Wczesniej musicie ustalic gdzie meldujecie dziecko.Najczescie melduje sie w miejscu meldunku matki.No i oczywiscie musicie miec wybrane imie lub imiona.Acha nie mozna dac dziecku niepochodzacemu z malzenstwa obydwu nazwisk.A i oplata za znaczek skarbowy chyba 5 zl.(tak przynajmniej jest w moim urzedzie w wawie)
Bezplatnie dostajecie 3 akty.Ale warto odrazu dokupic ze dwie kopie bo jeden zabiera zus jesli pracujesz,drugi potrzebny do uzyskania peselu dziecka no i zostaje jeden.A lepiej jest miec w zapasie jakby co ;-)
 
rany to ja juz nie iem
jestem zameldowana w lodzi
maly sie urodzi w wawie i tu bedzie mieszkal wiec zameldowac tez go chcemy w waw
moze sie jutro przejedziemy do tego urzedu i sie zobaczy
bo ja slyszalm z mozna juz pojsc i zglosic dziecko POCZETE a jeszcze nie narodzone
 
Sugar - aby zgłosić dziecko, musi się ono urodzić... i musisz mieć na to dowód, czyli świstek ze szpitala... meldunek jest tam, gdzie jest zameldowana matka...
dziecko rejestrujesz tam, gdzie się urodziło... potem tylko meldujesz dzidzię /potrzebujesz akt urodzenia dziecka, wasze dowody i wasze akty urodzenia/, twój facet uznaje dziecko przed urzędnikiem i to chyba wszystko...

Pisałyśmy o tym na naszym forum grudniowym, w poradach prawnych... :tak:
 
kate_less dokladnie,tak jest! Bo jak mozna uznac dziecko jezeli go fizycznie nie ma...???Musi byc na to papier ze szpitala ze sie urodzilo.Meldunek w przypadku dziecka pozamalzenskiego w miejscu meldunku matki lub w miejscu meldunku ojca,zalezy od urzedu.
 
Mozna uznać dziecko poczęte , ja z moim narzeczonym tak zrobiliśmy, wiec na 10000% da sie tak zrobić. A robi sie to w takim celu, ze jak pojade juz na porodówke to mam miec ten papierek ze sobą, by dziecko w dniu narodzin mialo nazwisko ojca i juz ksiązeczka zdrowia i inne papierki będą wypisywane z nazwiskiem ojca. Jesli w takim przypadku jak moj nie macie takiego papierka z usc to dziecko w szpitalu dostaje najpierw Twoje nazwisko a pozniej trzeba i tak wszystko odkręcać. A jesli chodzi o zarejestrowanie, to po urodzeniu wystarczy ze tatuś podjedzie do usc i tam juz to zalatwi sam.
 
po niewczasie
ale ostatnio w najblizszej rodzinie mialam dwa pogrzeby. Pogrzeb babci w lipcu załtawiał moj ś.p. wujek, wiec nic nie wiedzielismy na ten temat. wiec gdy dwa miesiace później przyszlo nam zalatwiac pogrzeb wujka to poruszalysmys ie po pomacku.
Zmierzam do tego, ze w obecnej chwili jesli umierasz w Łodzi, to akt zgonu wypisuje USC w Łodzi i analogicznie, jesli rodzisz sie w Łodzi, to akt urodzenia jest wystawiany w Łodzi. Miejsce zameldowania nie ma znaczenia.
 
Szpital w którym urodzi się dziecko sam przesyła dokumenty do Urzędu Stani Cywilnego w miejscowości w kórej urodziło się dziecko .Idziecie tam oboje i przed Kierownikiem Stanu Cywilnego ojciec uznaje dziecko a ty musisz podpisać czy zgadzasz się na to żeby dziecko nosiło nazwisko ojca.Dopiero wtedy wystawią akt urodzenia.Ten sam urząd przesyła dokumenty do twojego urzędu onisami meldują dziecko pod adresem matki i występują po PESEL po 6 tygodniach jak przyjdzie z arszawy bo tam nadają pesel odbierasz zaświadczenie-pracowałam w urzędzie to wiem
 
reklama
Ja miałam taka sama sytuacje jak Gosia wszystkie dokumenty w szpitalu wypisane na nazwisko moje bo nie jesteśmy małżenstwem...ale w urzędzie akt urodzenia wypisują na tatę(trzeba razem przyjść) a w książeczce zdrowia poprostu wpisać nowe nazwisko a stare skreślic...jestem zameldowana w Słupsku a rodziłam w Bydgoszczy więc do urzędu musiałam przynieść swój akt urodzenia...
 
Do góry