reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

gluten - kaszka manna - jogurt

zylcia588

Fanka BB :)
Dołączył(a)
3 Styczeń 2009
Postów
1 874
Miasto
Szczecin
Dzień dobry. Mam kilka pytań:
Moja córeczka ma już ponad 7 miesięcy. Od 5 miesiąca wprowadzałam do jej diety niewielką ilość glutenu (1/2 łyżeczki kaszki manny 2 razy w tygodniu). Muszę jednak przyznać że robiłam to dość niesystematycznie. Nie wystąpiło jednak nic co mogłoby wskazywać na nietolerancję glutenu. Niedawno Hania dostała kilka razy skórkę od chleba oraz jednorazowo słoiczek z zawartością glutenu. Reakcji niepożądanych również nie było.
Czy to znaczy ze mogę podawać córce gluten w większych ilościach - robiąc np. kaszkę manną z owocami na jeden posiłek? Jakie reakcje ze strony organizmu są swoiste dla nietolerancji glutenu?

Od kiedy mogę podawać mojemu dziecku jogurt naturalny? Córka prawdopodobnie ma lekką reakcję alergiczną występującą w postaci niewielkiej liczby suchych plam na ciele. Być może jest to związane z białkiem mleka - nie wiadomo bo zmiany są niewielkie, lekarz nie zalecał diety eliminacyjnej. Jak podałam owoce leśne z jogurtem (słoiczek) to nie było żadnej gwałtownej reakcji (tzn. kupka była czarna przez 2 dni ale pewnie od owoców a nie od jogurtu).
 
reklama
Witam,Może Pani wprowadzić kaszkę manną na początku np. 3 razy w tygodniu, albo kaszki dla dzieci wielozbożowe.
Niestety objawy nietolerancji glutenu są nieswoiste i nie występują w krótkim czasie po jego spożyciu może to być ból brzucha, biegunki, utrata apetytu, zmniejszenie parametrów atropometrycznych (chudnięcie lub zatrzymanie wzrostu), dopiero w kilka miesięcy po wprowadzeniu glutenu. Nie powinna się jednak Pani martwić na zapas, proszę rozszerzać dietę zgodnie z nowym schematem żywienia niemowląt i podawać gluten.
Jogurt oraz inne produkty mleczne wg polskich zaleceń wprowadzamy od 11 m.ż.
 
Jak to się ma do produktów dla dzieci oznaczonych do stosowania po 6 m.ż. z jogurtem np. Misiowy jogurcik (Nestle) czy wspomniane przeze mnie słoiczki z owocami i jogurtem? Rozumiem że nie zaleca Pani podawania takich rzeczy przed 11 miesiącem?
 
Ja nie jestem w ogóle zwolennikiem podawania jogurtów które Pani wymieniła (mają duży dodatek cukru), faktem jest że produkty mleczne na zachodzie Europy wprowadza się między 6-9 miesiącem życia czyli wcześniej niż u nas, sama widziałam nawet 4 miesięczne maluchy jedzące jogurciki dla dzieci, nie uważam tego za dobrą praktykę, zwłaszcza jeśli dziecko jest obciążone ryzykiem alergii, tak jak Pani wspominała, w jogurtach również jest białko mleka krowiego. Zalecenia są wskazówkami dla rodziców, opartymi na dotychczasowych wynikach badań naukowych, nie ma w nich jednak obligatoryjności, to Pani decyduje o żywieniu swojego dziecka.
 
Dziękuję za odpowiedź.Faktycznie w tych jogurcikach - jak i również w kaszkach błyskawicznych - jest mnóstwo cukru. Wstrzymam się z jogurtami i innymi takimi cudami :)
 
Witam,
chciałabym rozpocząć u swojego synka ekspozycję glutenu. Kupiłam kaszkę Nestle Zdrowy brzuszek 8 zbóż i teraz szczerze zastanwiam się czy dobrze zrobiłam, czy nie powinnam zacząć od kaszki manny? Mam w domu kaszę manną blyskawiczną, jednak jest ona "dorosła".

Chciałam się jeszcze zapytać jak to jest... czy te 2-3 gr na 100ml to do kazdej dawki mleka jaką mój syn zjada czy jednorazowo w ciągu dnia mam dać synowi 100ml mleka z 2-3 gramami kaszki mannej, lub tej kaszki z mąki zbozowej?


Poza tym dziwi mnie, że na wszystkich kaszkach, słoiczkach z glutenem(polskich) pisze że są od 4 miesiaca....:baffled:

dziś dałam mu pól kaszki manny z mlekiem ze słoiczka, na którym pisało od 4 mca- było w 100g ok 2g kaszki mannej.(5%)- czy moge mu codziennie podawać takie mieszanki?
 
Ostatnia edycja:
Witam,
chciałabym rozpocząć u swojego synka ekspozycję glutenu. Kupiłam kaszkę Nestle Zdrowy brzuszek 8 zbóż i teraz szczerze zastanwiam się czy dobrze zrobiłam, czy nie powinnam zacząć od kaszki manny? Mam w domu kaszę manną blyskawiczną, jednak jest ona "dorosła".

Chciałam się jeszcze zapytać jak to jest... czy te 2-3 gr na 100ml to do kazdej dawki mleka jaką mój syn zjada czy jednorazowo w ciągu dnia mam dać synowi 100ml mleka z 2-3 gramami kaszki mannej, lub tej kaszki z mąki zbozowej?


Poza tym dziwi mnie, że na wszystkich kaszkach, słoiczkach z glutenem(polskich) pisze że są od 4 miesiaca....:baffled:

dziś dałam mu pól kaszki manny z mlekiem ze słoiczka, na którym pisało od 4 mca- było w 100g ok 2g kaszki mannej.(5%)- czy moge mu codziennie podawać takie mieszanki?

Ja robiłam ekspozycję na gluten w ten sposób że gotowałam łyżeczkę zwykłej kaszki manny błyskawicznej w małej ilości wody. Po ostudzeniu dawałam dziecku pół łyżeczki bezpośrednio do buzi. Nie mieszałam z niczym bo karmiłam piersią i był to dla mnie problem. Pytałam i wszyscy powiedzieli że tak można. Nie ma znaczenie jaka kaszka manna. Ta jak napisałaś "dorosła" też jest dla dzieci.
 
Witam,
chciałabym rozpocząć u swojego synka ekspozycję glutenu. Kupiłam kaszkę Nestle Zdrowy brzuszek 8 zbóż i teraz szczerze zastanwiam się czy dobrze zrobiłam, czy nie powinnam zacząć od kaszki manny? Mam w domu kaszę manną blyskawiczną, jednak jest ona "dorosła".

Chciałam się jeszcze zapytać jak to jest... czy te 2-3 gr na 100ml to do kazdej dawki mleka jaką mój syn zjada czy jednorazowo w ciągu dnia mam dać synowi 100ml mleka z 2-3 gramami kaszki mannej, lub tej kaszki z mąki zbozowej?


Poza tym dziwi mnie, że na wszystkich kaszkach, słoiczkach z glutenem(polskich) pisze że są od 4 miesiaca....:baffled:

dziś dałam mu pól kaszki manny z mlekiem ze słoiczka, na którym pisało od 4 mca- było w 100g ok 2g kaszki mannej.(5%)- czy moge mu codziennie podawać takie mieszanki?

a jakie słoiczki dokładniej kupujesz ? na pewno pisze od czy po 4miesięcu ? ale spokojnie możesz dawać taki słoiczek
ja córce dawałam 2 miarki od mleka kaszki mannej bobovity w proszku i to dawałam do mleka
 
reklama
ten który ostatnio podałam był po 4 miesiącu:-) z hipp, ale Maks juz jest po 6;-)

mam jeszcze teraz obiadek z kasza jaglaną i jakiś z kluseczkami w krórych też jest gluten i zastanawiam się czy dać.. chyba w tej sposób też będę podawać gluten zamiast gotować takie śladowe ilości kaszy manny;-)
 
Do góry