reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Gwiazdka-potrawy,prezenty ... rok po roku ;-)

to ja wam przedstawię górnośląskie świąteczne menu
- zupa rybna z grzaneczkami
- kompot z suszu (suszone jabłka, gruszki, śliwki, morele, figi, rodzynki)
- karp pieczony na maśle klarowanym
- kapusta z grzybami (suszone borowiki)
- ziemniaki z wody
- makówki (są to słodkie bułeczki pokrojone w plastry układane warstwami, przelewane wywarem mlecznym z mielonego maku i miodu, posypywane bakaliami - rodzynki, kokos, migdały) - jemy to na zimno a makówki robimy zaraz po śniadaniu w wigilię
- moczka (jest to piernik namoczony w ciemnym piwie, przetarty przez sito by nie było w nim żadnych grudek, dodaje się do tego tabliczkę mlecznej czekolady zagotowuje, później sporą garść rodzynek i migdałów - tak jak makówki przygotowuje się je rano i je na zimno, konsystencją przypomina budyń
 
reklama
Jej, ja już jak widzę te wszystkie reklamy świąteczne to aż się rozpływam. Uwielbiam święta :) A w tym roku po raz pierwszy spędzę je z mężem u moich rodziców.
- karp - obowiązkowo
- śledzie z octu w śmietanie
- barszcz z suszonymi grzybami i śliwkami
- kapusta z grzybami
- pierniki
- makowiec
- piegus z niemielonego maku
- bigos, bigos i jeszcze ciutkę bigosu

To takie niezbędne na święta łakocie, zagryzane orzechami i mandarynkami :)
 
Mmmm coraz blizej swieta;)
U mnie na Wigilie:
-Karpik musi byc
-Pierogi z kapusta i grzybami
-Barszcz czerwony
-Uszka z kapusta i grzybami
-Kutia( jakby zupa z makiem i orzechami)
-sok z suszek
Kurcze i nie pamietam co dalej;P
Reszta dan salatki bigos itd na pierwszy dzien swiat i drugi;)
Ja znowu na swieta mandarynki i kiwi mmm juz sie nie moge doczekac;)
 
u mnie święta całe u teściowej zabieramy też moich rodziców żeby nie czuli się samotnie choć i tak bedzie momentami smutno nie będzie z nami babuni
[*] i mojego braciszka
[*] (nawet już teraz wyje) a z drugiej strony bedzie bąbelek w brzuszku.
dla mnie święta bez makowca to nie święta dzięki mamuś za tak wyśmienity wypiek , karpik smażony najlepiej taty :-) ,kutia , zupa owocowa i masę innych smakołyków hmm..no i te święta jak dla nas będą bez karne hi hi
Co do prezentów to w tym roku było losowanko kto komu
No i musi być śnieg który doda tej magii
 
My w tym roku na wigilii mamy teściów. Ja nigdy nie robiłam 12 potraw, tylko te, które najbardziej lubimy. Na pewno Będą:
- smażony karp;
- zupa grzybowa;
- kluski z makiem;
- kapusta z grzybami;
- kompot z suszu;

czy coś jeszcze z potraw, to się okaże. Sama muszę to zrobić z pomocą M, więc nie będę za dużo wymyślać. Poza tym oczywiście upiekę makocza, teściowa pewnie przyniesie piernika, może sernik się zrobi lub kupi kawałek i krajankę piernikową. Oczywiście cytrusy i cukierki czekoladowe.
Na pewno zrobimy tez bigos, ale to nie na wigilię.
poza tym nie ma co robić za dużo jedzonka, bo na resztę świąt jedziemy do moich rodziców i reszty rodzinki.

Jeśli chodzi o prezenty, to robimy tym, z którymi spędzamy wigilię i zawsze rodzicom i mojej siostrze (mieszka z rodzicami). W zeszłym roku robiliśmy też dzieciakom, ale jest ich sporo, więc w tym roku pewnie tylko damy każdemu jakiś słodyczowy drobiazg, bo każde z dzieci i tak będzie obsypane prezentami, a ja wolę teraz pomyśleć o moim maleństwie...
 
My też sami Wigilii nie robiliśmy jeszcze zawsze jesteśmy u moich rodziców a potem u teściów albo nie raz wyjeżdżamy do moich sióstr jedna jest w Bieszczadach a druga nie daleko Milicza, a czasami spotykamy się wszyscy razem różnie to wygląda. :-)

W tym roku jeszcze nie mamy sprecyzowanych planów :-p
Ale zawsze na stole wigilijnym gości:
-zupka grzybowa
- barszczyk z uszkami
- pierożki z kapustą i grzybami
- karpik smażony
- sałatka tradycyjna
- bigosik
-kutia
-kompot z suszu
-ciasta ( piernik, makowiec , sernik)

Nad prezentami jeszcze nie myślałam i czasami dogadujemy się kto komu kupuje a jak lepszy rok to kupujemy każdy każdemu też różnie to jest.

Jak będą wyglądały Święta w tym roku okaże się początku grudnia :tak: ale na pewno bardzo ale to bardzo lubimy ten okres a zwłaszcza ubieranie choinki :-D
 
U Nas też żywa duża i pachnąca. I też ubrana tradycyjnie włącznie z anielskim włosiem i watą imitującą śnieg :-D a jak Szymcio podrośnie to będziemy robić kolorowe łańcuchy z papieru :tak::tak:
 
reklama
Do góry