reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Hipotrofia - za mały obwod brzucha

Domka, ja mam dwójkę dzieci które urodziły się z hipotrofią. Generalnie bardzo polecam ci grupę na fb "Hipotrofia" i "nieWIELCY -> Hipotrofia" (zwłaszcza tę drugą grupę).
Generalnie jeśli masz podejrzenie hipotrofii to powinnaś być pod stałą kontrolą i ciąża powinna być rozwiązana (czy to przez cc jeśli są wskazania lub wywołana) najpóźniej w 38tc. Niestety nie każdy lekarz o tym wie i zdaje sobie sprawę z zagrożeń jakie niesie ze sobą hipo (że to nie tylko niska masa urodzeniowa).
I nie chcę cię absolutnie straszyć! Chcę tylko byś była bardziej świadoma. Pamiętaj - 90% hipotrofików po urodzeniu nadrabia i dogania lub przegania nawet rówieśników :)
 
reklama
Caltha ja mam prawie dwu latka. Urodził się w 38+5dni z wagą 2200g. Teraz waży 9,5kg strasznie słabo je, ma wzrostu około 80cm. Jest poniżej centylu ale lekarz nigdy nie kazał robić badań. Tylko czy nie ma anemii i wyszło że ma. Trochę zaniepokoił mnie Twój wpis, widzę dzieci na placu zabaw które są o pół roku młodsze i mój wogole od nich nie odstaje wygląda właśnie jakby miał 1,5 roku.. .może powinnam na własną rękę jakieś badania porobic? Pomożesz? Może być wiadomość prywatna jeśli wolisz
Badania poza morfologią z żelazem i ferrytyną, to do sprawdzenia TSH+ft4, Wit D z wapniem (dokładnie metabolit 25oh)- poziom najlepiej między 50 a 100 Wit D powinien być, transglutaminaza tkankowa (w celu wykluczenia celiakii). Jeśli tu wszystko jest ok, alergii brak, migdałki ok a wzrost poniżej 3c to weź skierowanie od pediatry do poradni endokrynologicznej przy szpitalu, który ma kontrakt z NFZ na leczenie hormonem wzrostu. Dalsza diagnostyka to już tylko w szpitalu i trwa 1-2lata w zależności od placówki. Ile dokładnie ma lat i miesięcy syn, gdy zmierzony miał te 80cm?
Polecam aplikacje moje dziecko medycyna praktyczna- zielona ikonka- tam samo rysuje siatkę na podstawie wszystkich pomiarów i widać czy dziecko nadrabia ale jeszcze jest pod siatką czy nie nadrabia i trzeba dokładnie zbadać. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania pisz śmiało tu lub ma priv
 
Pamiętasz może jaka miała rozbieżność w 35 tc? U nas wychodzi 4/5 tygodni. W poradni szpitalnej powiedzieli, ze nie maja miejsca na usg co tydzień i będą robili mi je co dwa, wiec uznałam, ze to jest jakiś zart..
Musiałabym poszukać, bo to ponad 5lat temu było. Jeśli masz FB to na priv na bb napisz mi swoje imię i nazwisko, dołącz do grup hipotrofia i nieWielcy a ja Cię od razu dołączę
 
Mój synek przestał rosnąć jakoś w okolicach 30-32 tc. Późniejsze pomiary coraz więcej zaczęły odbiegać od wieku płodu. W 37 tc trafiłam do szpitala ze skierowaniem na natychmiastowe CC, ale czekałam jeszcze prawie dwie doby. U mnie hipotrofia wywołana była przez nadciśnienie ciążowe - a dokładniej skoki, których ja nie czułam, a które niszczyły łożysko i zaburzały przepływy. Synek urodził się 49 cm i 2450 g, w 37+4 tc. Miał tylko 5 pkt i trafił do inkubatora. Po tym incydencie był badany przez neurologa i zostaliśmy objęci opieką na oddziale patologii noworodka. Nie ma żadnych komplikacji poporodowych, pomimo tego, że był mocno niedotleniony. Teraz ma prawie 17 miesięcy. Rozwija się szybciej niż rówieśnicy, ale jest dość niski. Szybko zaczął siadać, na roczek już biegał, właśnie zaczyna mówić.
Ufaj swojej intuicji, dopytuj o badania i domagaj się CC jeśli czujesz że coś jest nie tak! Ja zaufałam lekarzowi w szpitalu, który prawie zabił moje dziecko...
 
28.08 mam kolejna kontrole - na dzisiejszej okazało się, ze mała od 14 sierpnia nie przybrała nic wagowo, a brzuszek nadal jest za mały, tak jak był. Już sama nie wiem czy to normalne, ze oni nie kładą mnie do szpitala?
 
28.08 mam kolejna kontrole - na dzisiejszej okazało się, ze mała od 14 sierpnia nie przybrała nic wagowo, a brzuszek nadal jest za mały, tak jak był. Już sama nie wiem czy to normalne, ze oni nie kładą mnie do szpitala?
Nie jest normalne. Powinnaś być już stale monitorowana. Ja bym codziennie na ip chodziła na ktg i każda zmiana aktywności dziecka w brzuchu powinna Cię niepokoić
 
reklama
28.08 mam kolejna kontrole - na dzisiejszej okazało się, ze mała od 14 sierpnia nie przybrała nic wagowo, a brzuszek nadal jest za mały, tak jak był. Już sama nie wiem czy to normalne, ze oni nie kładą mnie do szpitala?
A ktg masz robione? Jeśli zapis na ktg jest dobry, to nie masz się czym przejmować. Poczekają pewnie do 38 tc i wtedy podejmą decyzję o wywołaniu porodu lub cięcia.
Który masz tydzień ciąży?
 
Do góry