reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

HSG czy laparoskopia ?

MartaS89

Fanka BB :)
Dołączył(a)
29 Marzec 2022
Postów
470
Dziewczyny powiedzcie czy lepiej zrobić od razu laparoskopię czy HSG? Mój ginekolog jest ordynatorem w szpitalu,ale tu laparoskopii nie robią,ale za to HSG robi. Jak załatwić laparoskopię na NFZ ? Wyniki wszystko ok,ja podejrzewam u siebie niedrożność jajowodów lub zrosty, jestem po dwóch poronieniach i od ostatniego nie mogę zajść w ciążę, miałam też dwa razy łyżeczkowanie.
 
reklama
Jeśli miałbyś zrosty to zapewniam Cię ze byś to czuła. Ja mam zrosty i zwykle badanie ginekologiczne sprawiało ze wyłam na fotelu. Ból przy chodzeniu, ból miesiączkowy ( gdy jeszcze ją miałam ;) ) cos strasznego.
 
Dziewczyny powiedzcie czy lepiej zrobić od razu laparoskopię czy HSG? Mój ginekolog jest ordynatorem w szpitalu,ale tu laparoskopii nie robią,ale za to HSG robi. Jak załatwić laparoskopię na NFZ ? Wyniki wszystko ok,ja podejrzewam u siebie niedrożność jajowodów lub zrosty, jestem po dwóch poronieniach i od ostatniego nie mogę zajść w ciążę, miałam też dwa razy łyżeczkowanie.
A co sugeruje Twój lekarz ? Ja bym się zdała na zdanie lekarza jeśli mu ufasz. Myślę że nie masz niedroznych jajowodów bo nie zaszłabys w ciążę 2 razy (tak mi się wydaje przynajmniej)
 
A co sugeruje Twój lekarz ? Ja bym się zdała na zdanie lekarza jeśli mu ufasz. Myślę że nie masz niedroznych jajowodów bo nie zaszłabys w ciążę 2 razy (tak mi się wydaje przynajmniej)
Kochana teraz to już w ogóle gorzej,bo jestem po operacji trachelektomii ze względu na raka szyjki macicy i to była laparotomia. Miesiączki przed operacją miałam bolesne a teraz są już w ogóle nie do wytrzymania bez silnych leków przeciwbólowych. Ostatnia ciąża wiek 19 lat i od tamtej pory nic. Nie zabezpieczam się od tamtej pory i nic jakoś w ciążę nie zaszłam. Z obecnym partnerem zbliżenia bez zabezpieczenia od 10 lat ( owszem nie były to żadne starania,bo nie myśleliśmy o dzieciach,ale chyba przez tyle lat to bym wpadła ). Wiem,że coś tu nie gra.
 
Jeśli miałbyś zrosty to zapewniam Cię ze byś to czuła. Ja mam zrosty i zwykle badanie ginekologiczne sprawiało ze wyłam na fotelu. Ból przy chodzeniu, ból miesiączkowy ( gdy jeszcze ją miałam ;) ) cos strasznego.
Może zrosty nie,ale ja podejrzewam,że coś blokuje i,że to są jajowody. Takie mam przeczucie.
 
Dziewczyny powiedzcie czy lepiej zrobić od razu laparoskopię czy HSG? Mój ginekolog jest ordynatorem w szpitalu,ale tu laparoskopii nie robią,ale za to HSG robi. Jak załatwić laparoskopię na NFZ ? Wyniki wszystko ok,ja podejrzewam u siebie niedrożność jajowodów lub zrosty, jestem po dwóch poronieniach i od ostatniego nie mogę zajść w ciążę, miałam też dwa razy łyżeczkowanie.
Ja polecam duzo mniej inwazyjne badanie drożności jajowodów HyCoSy. Półtora roku bezskutecznych prób zajścia w druga ciaze, zakończone ciaza ektopowa w jajowodzie i usunięciem jajowodu. Poniewaz został mi tylko jeden zdecydowałam sie sprawdzic drożność, ale nie chcialam ani kolejnej laparoskopi (trzeba czekac 3 miesiace z zajściem w ciaze), ani podobno potwornie bolesnego HSG i to jeszcze ze szkodliwym kontrastem, wiec zaplacilam za HyCoSy – metoda przy użyciu kontrastu Exem foam (nowoczesny, bezpieczny, najbardziej wydajny kontrast do oceny drożności jajowodów). Kontrast utrzymuje się na tyle długo, że można przeprowadzić badanie także w technikach trójwymiarowych. Technika polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika (o średnicy porównywalnej z naturalną szerokością kanału szyjki macicy) do kanału szyjki i jamy macicy. Następnie poprzez cewnik podajemy kontrast lub niewielką ilość soli fizjologicznej mediowanej z powietrzem. Nie boli, nie jedt inwazyjne, ocenia drożność, a w przypadku zatkania jajowodu śluzem, co prawdopodobnie bylo u mnie powodem niezachodzenie, przepycha. W pierwszym cyklu po badaniu zaszłam w ciaze. Teraz 6 miesiac.
 
A co sugeruje Twój lekarz ? Ja bym się zdała na zdanie lekarza jeśli mu ufasz. Myślę że nie masz niedroznych jajowodów bo nie zaszłabys w ciążę 2 razy (tak mi się wydaje przynajmniej)
Teraz czekam na wyniki cytologi płynnej. Jeśli będzie wszystko w porządku to można zrobić u mnie HSG,bo jeśli byłyby komórki nowotworowe to wykluczone,bo pod ciśnieniem kontrastu te komórki mogłyby się przedostać do brzucha.
 
Czytałam właśnie przypadki,że po poronieniach robią się nie drożne jajowody i przy użyciu laparoskopii udało się udrożnić i kobiety zachodzą w ciążę. U mnie i tak jest skomplikowana sprawa,bo jeśli uda mi się zajść w ciążę, będę potrzebowała taśmy TAC,żeby utrzymać ciążę i rozwiązanie tylko przez CC.
 
Czytałam właśnie przypadki,że po poronieniach robią się nie drożne jajowody i przy użyciu laparoskopii udało się udrożnić i kobiety zachodzą w ciążę. U mnie i tak jest skomplikowana sprawa,bo jeśli uda mi się zajść w ciążę, będę potrzebowała taśmy TAC,żeby utrzymać ciążę i rozwiązanie tylko przez CC.
Zalezy z czego wynika niedrożność. Jesli jest spowodowana bliznami czyli zrostami np po przebytym zapaleniu przydatkow, to blizny nalezy usunac laparoskopowo i wtedy laparoskopia to dobra opcja. Jesli niedrożność jest spowodowana zaczopowaniem śluzem, ktory normalnie występuje w jajowodach, ale czasami cos mu sie dzieje, ze robi sie za gesty i utrudnia lub uniemożliwia transport w jajowodzie HSG i HyCoSy jako jego mniej inwazyjna i mniej bolesna opcja to bardzo dobre rozwiazanie. Jesli nie wiadomo co moze powodować niedrożność jajowodów, najlepiej zaczac od najmniej inwazyjnych badan i w razie braku ich skuteczności kierować sie na te bardziej drastyczne
 
reklama
Czytałam właśnie przypadki,że po poronieniach robią się nie drożne jajowody i przy użyciu laparoskopii udało się udrożnić i kobiety zachodzą w ciążę. U mnie i tak jest skomplikowana sprawa,bo jeśli uda mi się zajść w ciążę, będę potrzebowała taśmy TAC,żeby utrzymać ciążę i rozwiązanie tylko przez CC.
Witaj

Ja również przez 4 latanie nie zachodziłam w ciążę . Przeszłam szereg badań . Miałam Hsg i oba jajowody niedrożne i rzeczywiście mega ból lekarz zrobił mi laparoskopię i za jednym "zamachem " plastykę jajowodów . Zaszłam w ciążę po chyba 2 miesiącach od zabiegu. Niestety ja straciłam ale później znów była ciąża urodziłam córkę przez CC . Po 2 latach kolejna ciąża zrobiłam przed nią Hsg jajowody drożne zero bólu nawet nie wiedziałam kiedy lekarz zaczął wprowadzać kontrast robiłam to badanie prywatnie na fotelu ginekologicznym cena ok 3 lata temu 500 zł woj. Śląskie zaszłam od pstryknięcia palcem.

Nie wiem co lepsze u mnie było trochę szkoda czasu i kasy bo jajowody były niedrożne mega zrosty tylko operacyjnie mogli to usunąć . Mimo zrostów bólu nie czułam miesiączki regularne wszystko niby ok a ciąży nie było .

Zrób jak Ci proponuje lekarz on zna twój przypadek na pewno cię dobrze pokieruje . Trzymam mocno kciuki
 
Do góry