reklama

Ile muszę przepracować, aby iść płatne L4?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez GRYZONKA, 2 Lipiec 2011.

 1. GRYZONKA

  GRYZONKA

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,

  mam pewien problem. Pracowałam przez 3 lata w firmie na pełny etat, następnie gdy skończyła mi się umowa byłam bezrobotna przez 4 miesiące. 3 tygodnie temu znalazłam sobie nową pracę, ale okazało się, że jestem w ciąży i lekarz poinformował mnie, że będę musiał iść na zwolnienie...

  Jak długo muszę pracować w obecnej firmie, aby mieć płatne chorobowe? I czy wysokość chorobowego zależy tylko od mojej obecnej pensji czy też liczona jest średnia wynagrodzenia za ostatni rok?

  Z góry dziękuje za odpowiedź
  Pozdrawiam
  Gryzonka
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Co do zasady 30 dni. Są jednak sytuacje gdy zasiłek przysługuje wcześniej. Nie znam przebiegu Pani edukacji i pracy zawodowej, więc nie wiem czy taka sytuacja zachodzi.

  Z obecnej.
   
 3. reklama
 4. malamii06

  malamii06 Fanka BB :)

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  Pani E. Słotwińska-Rosłanowska - będę wdzięczna za informację w jakiej wysokości będzie wypłacana pensja na L4 w ciąży, jeśli na L4 pójdę po 1 przepracowanym miesiącu? Czyli obrazowo: przez ostatni rok nie otrzymywałam wynagrodzenia bo byłam na urlopie wychowawczym, potem byłam bezrobotna przez 3 miesiące, aż znalazłam pracę i po miesiącu okazało się, że jestem w ciąży i z powodów zdrowotnych muszę iść na L4. Słyszałam, że wynagrodzenie obliczane jest jako średnia z ostatnich 12 miesięcy. Czy to prawda? Jeśli tak to czy dostanę na L4 1/12 mojej jedynej pensji z nowej pracy?
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Świadczenie będzie liczone na podstawie Pani obecnej pensji. Dostanie Pani 100% podstawy wymiaru, czyli mniej więcej tyle ile wynosi pani pensja.
   
 6. Aaniula

  Aaniula

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Dzień dobry,

  proszę o pomoc eksperta w mojej sprawie. dziękuję.

  Mam podobne pytanie, ale odpowiedź powyżej jest z 2012roku, więc chce się upewnić.

  Jestem obecnie zatrudniona na umowę o pracę na okres 6 miesięcy. Umowa świeża od 3 listopada 2014r. Okazało się, że jestem w ciąży. Ze względów zdrowotnych jak i ze specyfiki dosyć ciężkiej pracy muszę pójść na L4.

  Moje pytanie:
  Po jakim przepracowanym okresie będzie mi się należał zasiłek macierzyński? czytałam, że po 30 dniach, ale jak mam to rozumieć? 30 dni kalendarzowe czy przepracowane?

  bardzo dziękuję za odpowiedź.
   

Poleć forum