reklama

Ile posiłków mlecznych dla 5 miesięczniaka?

Temat na forum 'Żywienie dzieci - porady' rozpoczęty przez karolaola, 27 Styczeń 2012.

 1. karolaola

  karolaola sierpień'11 luty'13

  Witam!

  Boję się, że mój maluch je za mało posiłków mlecznych w ciągu dnia. W nocy jest na piersi i tu różnie od 2-4 karmień o 8.00 jest pierś, koło 11.00 pierś (ale tu kilka łyczków jest) koło 13 obiadek+ woda, woda z sokiem, o 16 łyżka kaszki jaglanej ze słoiczkiem owoców i ok. 19.00-20.00 120-150ml mleka bebilon pepti. Czy w dzień nie je za mało posiłków mlecznych?

  Dodam, że w ostatnie 2 tygodnie przybrał 150g i nie wiem czy nie powinnam się martwić. Urodził się z wagą 3370, a obecnie waży 7800.

  Z góry dziękuję za odpowiedź
   
 2. Agnieszka Kozioł-Kozakowska

  Agnieszka Kozioł-Kozakowska Ekspert BB. Specjalista żywienia

  Witam jeśli karmi Pani głównie piersią to ilość posiłków, które Pani dziecko już w tym wiekuj je jest duża, zaczęła Pani widać zbyt wcześnie wprowadzać dodatkowe posiłki. W jakim celu podawany jest Bebilon? Dziecko w tym wieku powinno z kasz dostawać jedynie kaszę manną w ekspozycji na gluten ( o tym dużo w poprzednich wątkach) w Pani przypadku dziecka alergicznego być może lekarz zalecił poczekać z wprowadzeniem glutenu, tak przypuszczam. Trudno w karmieniu mieszanym ocenić czy dziecko je odpowiednią ilość bo nie wiemy ile zjada z piersi, ale patrząc na masę ciała i ilość jaką dziecko przybrało to jest ona prawidłowa, nawet większa niż norma. Proszę pamiętać, że mleko jest najważniejszym produktem w pierwszym półroczu życia.
   
 3. reklama
 4. karolaola

  karolaola sierpień'11 luty'13

  Posiłki dodatkowe wprowadziłam gdyż wracam do pracy za 3 tygodnie. Bebilon podajemy, bo mały z piersi nie wyciągnie na wieczór tyle ile potrzebuje. Niestety, ale ilość pokarmu spadła i zdaję sobie sprawę, że z powodu wprowadzenia posiłków, a te wydawały mi się rozsądniejszym rozwiązaniem po powrocie do pracy niż mm. I koło się zamyka:confused2: Gluten wprowadziłam w 4m. za radą pediatry.

  O te posiłki mleczne pytam, bo czytam, że dzieci na mm wypijają ok 4,5 razy po 180/210ml, a u nas z pewnością tyle mały nie wypija z piersi- krótko ciągnie, ale może nocne posiłki mu wystarczają ...
   
 5. Agnieszka Kozioł-Kozakowska

  Agnieszka Kozioł-Kozakowska Ekspert BB. Specjalista żywienia

  Zalecenia ze schematu są orientacyjne, w nocy mleko jest bardziej sycące więc na pewno mu wystarcza.
  Pytałam o Bebilon pepti bo to mleko podawane w alergiach czy dziecko ma alergię na białko mleka lub nietolerancję laktozy?
  Mniejszym złem było podanie mleka MM.
   
 6. karolaola

  karolaola sierpień'11 luty'13

  Tak mały ma alergię na mleko krowie.
  Chciałam się poradzić odnośnie nocnego karmienia, bo pomimo przejścia na butlę mały budzi się często i zjada spore (jak na swoje możliwości) porcje mleka:  19.00
  - 120-210ml i jak zje 120 to po ok 30-1h budzi się dojeść
  22.30 - 120ml
  2 - 120ml
  4 - 4.30 - 120ml
  7- 60 -120ml
  10-11 90 -120ml
  12.30 - 13.30 obiadek
  sporadycznie mleko o 15 (jak obiadek jest o 12.30)
  16 owoce z kaszką

  Nie wiem jak oduczyć małego nocnego jedzenia tak dużej ilości porcji. Woda nie pomaga, a wody z sokiem nie chcę podawać. Dziś o 4. 30 nie podałam mleka to obudził się o 5.30 i już nie było szans nie podać. Proszę o wskazówki.
   
 7. Agnieszka Kozioł-Kozakowska

  Agnieszka Kozioł-Kozakowska Ekspert BB. Specjalista żywienia

  Zdecydowanie za długa jest przerwa między godz 16 a 19, być może lepiej aby owoce były o 15 a następnie porcja mleka o 17.00-18.00 a o 19 kaszka (jeśli pani podaje -nie wiem co ma Pani na myśłi pisząc owoce z kaszką jaką kaszka?).
  5-miesięczne dziecko ma prawo jeść w nocy pisałam o tym wielokrotnie, ja nie widzę potrzeby oduczania dziecka, skąd Pani ma pewność że budzenie się w nocy to zachowanie wyuczone a nie konsekwencja fizjologicznego uczucie głodu.
   
 8. karolaola

  karolaola sierpień'11 luty'13

  Bardzo dziękuję za uświadomienie. Ja naczytałam się, że jak dziecko jest na butli to nie powinno jeść w nocy. I na mleku- opakowaniu- są wyznaczone tylko 3 karmienia butlą. Stąd moje obawy. Absolutnie nie chcę nic na siłę robić i cieszę się, że zachowanie synka nie jest 'nienormalne' i to, że jest karmiony butlą nie przeszkadza w tym, aby mógł podjadać nocną porą.
  Co do modyfikacji por karmienia to już nad tym myślałam tylko nie wiedziałam jak to zorganizować, ale Pani pomysł wydaje mi się do zorganizowania.
  Owoce z kaszką- słoiczek owoców i 2,3 łyżki kaszki jaglane bądź orkiszowej bezmlecznej.

  Dziękuję za pomoc i Pozdrawiam!
   

Poleć forum