reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Immunoglobulina Rhophylac 300 w 29 tc - potrzebna czy nie?

Slivka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
4 Październik 2016
Postów
229
Miasto
Mielec
Witam,
Proszę o poradę mamusie RhD-

Jestem w pierwszej ciąży i mam konflikt serologiczny. Jako, że to pierwsze dziecko, odczyn Coombsa do tej pory nie wykazuje przeciwciał. Lekarz polecił mi zastrzyk z immunoglobuliny Rhophylac 300 w 28-30 tc jako ochrona na kolejne ewentualne ciąże. Zawsze myślałam, że immunoglobulinę podaje się w szpitalu po porodzie... Czy podanie jej już teraz sprawia, że jest skuteczniejsza? Czy jest to w jakikolwiek sposób ryzykowne dla dziecka? Gin mi tego nie wyjaśnił i teraz mam wątpliwości...
 
reklama
Mam rh-, ale nie słyszałam by się podawało antyglobulinę w ciąży jeśli nic się nie dzieje.
Po żadnym z porodów antyglobuliny nie dostałam, gdyż najpierw sprawdzają krew pępowinową i dopiero po sprawdzeniu czy są przeciwciała - podają ją albo nie.
Dostałam jedynie zastrzyk po poronieniu, gdyż nie mieli co badać...
 
Witaj ja dostałam antyglobuline w pierwszej ciazy ok 30tc, po porodzie, po poronieniu drugiej ciazy i w tej ciazy ok 28 tc i pewnie dostanę znowu po porodzie. Nie martw sie nie zaszkodzi to Twojemu dziecku.
 
Ja też z mężem mam konflikt. W ciąży i po porodzie nie dostałam zastrzyku, bo synek ma moja krew. Natomiast po poronieniu już konieczny był zastrzyk..
 
A lekarz nie powiedział Ci że ta szczepionka w 29tc jest odpłatna? Ja immunoglobuliny dostałam i po porodzie i po poronieniu.
 
Akurat parę dni temu czytałam, że coraz częściej immunoglobulinę podaje się również w 28-30 tc. Ja dostałam dopiero po obu porodach i nie było problemu w następnej ciąży
 
Dzięki za wszystkie odpowiedzi.
Tak, wiem że nie jest to szczepionka refundowana i kosztuje ok. 500 złotych. :)
Tylko nie rozumiem różnicy między tą w 29 tc a po porodzie. Czy jeżeli dziecko ma moją grupę czyli Rh- i nie dostanę szczepionki po porodzie to kolejnemu dziecku grozi konflikt?
 
Jeżeli Twoje dziecko będzie miało Rh- to nie będzie konfliktu serologicznego. Po porodzie, poronieniu itp. Robi się tzw. odczyn Coombsa jak jest ujemny to imunoglobuliny się nie podaje i nie ma to wpływu na następną ciążę.
 
Hej,Slivka,witaj w tym temacie :) ja rh- mąż rh+. U moich rodzicow uklad krwi ten sam,wiec bylam swiecie przekonana,ze skoro nosze corke,to ta Jak ja-odziedziczy grupe krwi po mamie. Ale,na wszelki wypadek,dostalam immunoglobuline w 30 tyg., koszt -340 zl w aptece. Po porodzie okazalo sie,ze córeczka ma grupe krwi po tacie, takze druga dawkę immunoglobuliny dostałam po porodzie. W tej ciazy dwukrotnie juz badalam przeciwciala-szczesliwie brak. Takze mysle,ze i te pierwsza dawkę warto strzelic,dla spokojnosci. Moze uda Ci sie znalezc apteke,gdzie kosztuje mniej niz 500 zl?
 
reklama
Katierinka mam nadzieję, że w ogóle to znajdę w mojej mieścinie :) tzn. mąż znajdzie, bo ja zdeka uziemiona.
Doczytałam troszkę w necie, że podwójna dawka immunoglobuliny, tj. w ciąży i po porodzie zmniejsza ryzyko powikłań hemolitycznych w razie przyszłych ciąż skonfliktowanych z 2% do 0,1 %. Tak, że chyba się zdecyduję, bo mam pecha do nietypowych przypadków, więc ostrożności nigdy za wiele :happy:
 
Do góry