reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jadłospis dla rocznego dziecka

BŁAGAM WAS Mamy nie dawajcie swoim pociechom dań ze słoiczków!!! Czy to aż tak wielki wysiłęk dziecku podać świezy owoc lub zrobić samej deserek? nie stać was na nic więcej tylko wyreczanie sie słoiczkami od producentów co niezłą kasę na tym trzepią? Ale nie chodzi juz o to że nieźle na was z tym zarabiają,tylko o to że podajecie dzieciom konserwanty,bo nikt Mnie nie przekona że tam ich nie ma!!!
 
reklama
Droga Pani Agnieszko,
proszę o pomoc w ułożeniu odpowiedniego jadłospisu dla mojego 13 miesięcznego synka.

Mój synek Ignacy przez 11,5 miesiąca był karmiony piersią, niestety musiałam go drastycznie odstawić ze względów zdrowotnych. Na szczęście odstawienie przyjął całkiem spokojnie. Podczas pierwszego karmienia mlekiem modyfikowanym marudził, ale już za parę godzin pił mleko z butelki z apetytem (za namową pediatry wybraliśmy mleko aptamil 2 (odpowiednik bebilonu)).

Gdy Ignacy był na piersi niechętnie jadł cokolwiek innego. Karmienie go łyżeczką to był horror. Dziennie poza mlekiem zjadał 100 g obiadku (nie zawsze), 100 g owocków i 50 g jogurtu naturalnego, kaszek, chleba, przekąsek w ogóle nie chciał ruszyć. jak miał 11 miesięcy ważył 11,5 kg i lekarze w Niemczech (gdzie mieszkamy) twierdzili, że nie ma go co zmuszać do jedzenia.

W tej chwili, czyli miesiąc po przejściu na mleko modyfikowane chętniej zjada pokarmy stałe, a szczególnie jak może sam trzymać jedzenie rączką. Jego jadłospis wygląda tak:

około 4 -5 - 120 ml mleka
około 8 - 1. płatki owsiane na wodzie lub musli (gotowy słoiczek dla niemowląt powyżej 10 mies.) z owocami ok 80 g i z dodatkiem 50 g jogurtu naturalnego
2. 100 g kaszkę mleczno - ryżową lub kleik kukurydziany na mleku z 80 g owocków
3. 60 g jogurtu naturalnego ze 80 g owocków + ciastko pełnoziarniste (specjalne dla niemowląt produkt Niemiecki, w Polsce ich nie widziałam)
(to są 3 opcje wymienne zależy co akurat mam)
następnie 9 - 11 spacer - kilka chrupek kukurydzianych, kilka paluszków juniorków lub kilka malutkich krążków ryżowych naturalnych (około 3 - 5 szt zależy od humorku)
około 12 - 1/3 bułki, lub mała kromka chleba z masełkiem lub twarożkiem
około 13 - 150 ml mleka
drzemka 13 - 14.30
około 15
- obiad ze słoika różne opcje,, 1 raz w tyg ryba (dania od po 8 miesiącu do po 1 roku życia, zależy czy akurat przebijają mu się ząbki - woli wtedy bardziej zmielone)
następnie spacer 15.30 - 17 - batonik owocowo zbożowy bez cukru (w Polsce dostępny jest chyba tylko Owocowy Przyjaciel firmy hipp, w Niemczech jest szeroki wybór smaków i rodzaju zboża) lub jeden biszkopt
około 18.30 - 100 g kaszka mleczno - ryżowa lub kleik kukurydziany na mleku z 80g owocków
około 19.30 - 150 ml mleka
śpi od 19.30 do 7.30 z przerwą na mleko około 4 -5, czasem jak się przebudzi wcześniej dostaje wodę
W ciągu dnia piję wodę z sokiem dla niemowląt (50 ml soczku na 150 ml wody), niestety nie chce pić samej wody
Wszędzie gdzie piszę o owockach to mam na myśli surowe starte owoce typu banan, maliny, jabłka, gruszki lub gotowe słoiczki dla niemowląt lub dżemik domowy niskosłodzony

Proszę o poradę czy taki jadłospis jest doby i pomoc u ulepszeniu go. Lub jakieś pomysły na inne dania bo trochę mi ich brakuje. W tym wątku czytałam ze mogę robić niektóre potrawy na mleku, ale jakim? ile procent tłuszczu?
A co do jajek synek nie chce ich jeść w żadnej postaci.
Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam
Mama Ignacego
 
Ostatnia edycja:
zapomniałam dodać, że synek nie zawsze zjada całość porcji jaką dostaje
jak zje ładnie śniadanko to np obiadu zje mniej, a czasami przez cały dzień żadnego posiłku nie dokończy
 
Daję mu owoce świeże, ale tylko z własnej działki. Z tego co wiem, to jabłka są najbardziej "pestycydożerne". Najwięcej chemii dostaje się przez skórkę. Wyszłam z założenia, że na słoiczkach przynajmniej są certyfikaty, a na jabłkach ze sklepu nie ma żadnych. Dostaje wszystkie owoce sezonowe z działki, czyli maliny, jeżyny, agrest, winogrona, śliwki, wiśnie. Ze sklepu - banany. Jak dostałam jabłka czy gruszki ze sprawdzonego źródła, syn dostawał starte, a resztę zrobiłam na zimę do słoiczków.
 
Dziewczyny co robić... Mój Michasiek od trzech dni nie chce pić mleka.. Ma 13miesięcy. Co robić?? Czym to może być spowodowane? W ogóle wszedł w taki etap odmawiania.. Za dużo go karmię czy co? Je 5 posiłków dziennie. O ile z jedzeniem jak mniej zje to aż tak się nie martwię, ale z tym mlekiem dziwna sprawa.. :(
 
Witam.
Mam ogromną prośbe kto mi doradzi co moge zrobić zeby moja 12 miesięczna córka mogła spokojnie przesypiac noce:( problem jest w tym że ona prwie każdej nocy je "nocna flache" bo inaczej placze i kreci sie strasznie. najgorsze jest to ze te pory jedzenia nie są niestety regularne. Ogólnie ma straszne problemy ze spaniem i nigdy nie chodzi spac o tych samych porach i nie moge jej tego nauczyć:( prosze pomóżcie mi jak moge to wszystko uregulować. Czy to jest zależne od jadłospisu?
Jej jadłospis dnia:
pierwsze snieadanie - kaszka mleczna
drugie sniadanie - jajecznica lub parówki z bółeczką
obiad - zupka z mieskiem
podwieczorek - jogurt, albo chlebek z szynką
kolacja - kaszka

dodam tylko ze ona równiez ze wieczorne spanie tez ma o róznych porach
Dziękuje i pozdrawiam
 
Moja córka odrzuciłam mi mleko jak miała 9 miesięcy i pani doktor powiedziała ze trzeba to poprostu zastąpic innymi mlecznymi produktami. Ja jej podaje kaszki mleczno ryżowe i do zupki dodaje jej łyżeczke oliwy z oliwek to zasępuje kwasy omega3:)
 
Mleka dalej moje dziecko nie pije, ale za to rozsmakował się w ince i kakao. Dosypię do tego dwie miarki mleka i wypija wszystko. Trzeba pokombinować trochę.
 
reklama
Zwracam się z ogromną prośbą do Eksperta w sprawie żywienia o sprawdzenie czy jadłospis mojej 14 miesięcznej córeczki jest odpowiedni???
Jeśli trzeba coś zmienić to bardzo proszę o poradę i z góry serdecznie dziękuję. Moja córeczka w wieku 12 miesięcy ważyła 11 kg, ostatnio nie byłyśmy u pediatry, więc nie wiem, ale wygląda dobrze.

6:30 – Pierś (pije około 7 minut cały czas połykając)
8:20 – śniadanie:
· Jajecznica na parze/jajko gotowane (co drugi dzień) + chlebek z masełkiem+ pomidor bez skórki
· lub parówka + chlebek/bułeczka z masełkiem +świeży ogórek
· lub twarożek wymieszany z pomidorem i ogórkiem (pokrojone w kostkę)
10:20 – (około) pierś (4 minuty) przed snem
13:00 – obiad
około 200 gram gęstej wielowarzywnej zupki z mięskiem (ziemniaczki/makaron/ryż,marchew, seler, pietruszka, groszek, brokuł, kalafior, pomidor, czasem burak,szpinak, kasza gryczana/jaglana/jęczmienna, mięsko z piersi indyka/kurczaka lub schab wp., oliwa z oliwek, przyprawy: majeranek,pieprz ziołowy, bazylia, koperek) Gotuję różne zupki. Jednorazowe gotowanie wystarcza na 3 dni, bo córka czasem mało zjada. Najczęściej dodaję i ziemniaczki, jak również jakąś kaszę (3 łyżeczki), 50 gram mięska (na 3-dniową zupkę), różne warzywa i zawsze 2 łyżeczki oliwy z oliwek do wystudzonej zupki. Aha, do zupki dodaję jeszcze posiekany ząbek czosnku lub kawałek cebuli.
15:00 – przekąska
Mleczna kanapka lub wafle ryżowe, lub serek Danonek
17:30 – kolacja
Przeważnie owoce + około 80 ml kaszki mleczno-ryżowej na rzadko (więcej nie chce)
A owoce to najczęściej banan, winogrona, kiwi
19:30 – pierś (7 minut)

W ciągu dnia popija wodę, bo za herbatkami nie przepada. Jeszcze 2 pytania: Czy pierś w jej wieku należy traktować jako posiłek, czy raczej picie?? Bo córeczka rano godzinę po spożyciu mleczka z piersi, krzyczy: am am. II pytanie: Jak długo podawać jej witaminę D ?? ( czytałam że do końca 3 roku, ale moja bratowa ma 2-letnią córeczkę i już nie podaje jej tej witaminy.
 
Ostatnia edycja:
Do góry