reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak aktywować Nasze Dziecko do mówienia ?

Droga Agnieszko!
Bardzo się cieszę,że Twoje Dziecko tak dużo mówi.
Jednak problem ,o którym piszesz,nie starałabym się bagatelizować.Obserwuj twoje dziecko,a jeśli do trzeciego roku przeciągnie się wymienianie głoski L na głoskę J wybrałabym się do logopedy, aby dał tobie wskazówki,jak prawidłowo wywołać głoskę L .Dlaczego?
Od momentu,kiedy dziecko zaczyna komunikację werbalną, pierwsze pojawiają się samogłoski. Ze spółgłosek pierwsze spółgłoski ,to:
p,pi,b,bi,m,mi,f,fi,w,wi,t,d,n,ń,L,Li,h,hi oraz ś,ź,ć,dź.
W czwartym roku życia k,ki,g,gi oraz s,z,c,dz.
Sz,ż,cz,dż oraz gł. r pojawiają się najpóźniej-około 5 roku życia.
Dlaczego o tym piszę.
Twój Synek nie powinien mieć większych problemów z głoską L,a co za tym idzie, głoska r też jest wymieniana przez głoskę J. Z wywołaniem głoski L nie powinnaś mieć większych problemów.Jednak ,gdy ten proces przeciągnie się,to w dalszej konsekwencji możesz mieć ciężką pracę nad gł. r.Im szybciej rozpoczyna się proces terapii,tym dużo szybciej i łatwiej można osiągnąć oczekiwany efekt.
Serdecznie pozdrawiam
HANNA OWIEŚNA
LOGOPEDA DUBLIN
 
reklama
Witam Cię Mamo Amelki!
Uważam,że wiek 1-roku jest jak najbardziej odpowiedni na podcięcie wędzidełka i wydaje się mi , że w tym momencie ,ten czas nie ma wpływu na wymowę Twojego dziecka. Amelka jest na etapie mowy dziecięcej i nie przejmowałabym się zbytnio.Zarysuję Tobie po wkrótce, kiedy i jakie głoski powinny się pojawić u Twojej córki.
Od momentu,kiedy dziecko zaczyna komunikację werbalną, pierwsze pojawiają się samogłoski. Ze spółgłosek pierwsze spółgłoski ,to:
p,pi,b,bi,m,mi,f,fi,w,wi,t,d,n,ń,L,Li,h,hi oraz ś,ź,ć,dź.
W czwartym roku życia k,ki,g,gi oraz s,z,c,dz.
Sz,ż,cz,dż oraz gł. r pojawiają się najpóźniej-około 5 roku życia.
Jednak ćwiczenia, które robisz z Amelką,dalej bym kontynuowała,tylko w formie zabawy,najlepiej przed lustrem i jednorazowo nie dłużej niż 15-20 minut.
Pozdrawiam
Hanna Owieśna
LOGOPEDA DUBLIN
 
Witam! :-)
Ja tez mam pytanko, moja córka ma 2 lata i 2 m-ce i nic nie mówi, jakiś miesiąc temu zaczeła po nas powtarzać jak jej powiemy "mama, tata", ale sama nie powie.
Pediatra na bilansie dwulatka mówiła że na razie mamy się nie martwic, że do 3 lat może tak być. Ale mi się wydaje że powinna już chociaż pojedyncze słowa mówić:confused:
Słyszy i rozumie wszystko co do niej mówimy, pokazuje paluszkiem jak coś chce.
Czy powinnam się już zacząć martwić jej niemówieniem czy poczekać aż skończy 3 lata?
 
Droga Tysiu!!!
Witam Cię gorąco na tym forum.
Odnośnie Twojego pytania, potrzebowałabym więcej informacji tj. jak przebiegała ciąża i poród( naturalny czy też przez Cesarskie Cięcie oraz czy nie było wspomagaczy np. kleszcze ). Dalej kiedy Twoje dziecko zaczęło siadać,raczkować-czy ten proces miał miejsce oraz kiedy zaczęło chodzić.
Odnośnie słuchu, zapewniasz, że jest wszystko w porządku, jednak dla pewności zbadałabym go ponownie tj. słyszenie dźwięków o różnej częstotliwości.
Te wszystkie czynniki mają wpływ na rozwój wymowy.
Zastanów się także,czy Ty albo Twój mąż też późno zaczęliście mówić - ponieważ może to być ukształtowane genetycznie.
Jeśli dasz mi trochę informacji , to postaram się Tobie odpowiedzieć na to pytanie i doradzić,w którym kierunku masz podążać.

Serdecznie pozdrawiam
Hanna Owieśna
logopeda Dublin
 
Dziękuje za zainteresowanie:happy2:
Jeśli chodzi o ciąże to do połowy było wszystko ok, a od 28 tygodnia leżałam w szpitalu (potem w domku) bo miałam małe rozwacie i skurcze, w 30 tygodniu zakładany szew, potem do końca ciąży leżałam, urodziłam w 37 tygodniu naturalnie, bez wspomagaczy. no i po porodzie została uznana za wcześniaka.
Oleńka zaczeła siedzieć jak miala jakieś pół roku, raczkować 9m-cy, a chodzić niecałe 13m-cy.
Odnośnie słuchu, myśle że słyszy dobrze, bo jak leci jakaś jej ulubiona piosenka, reklama, bajka nawet po cichu, to potrafi przybiec z drugiego pokoju. wykonuje proste polecenia, np. pokaże jaka jest duża, pokazuje rączkami przy różnych wierszykach, rymowankach, nie raz poda coś jak ją się poprosi, ale oczywiście jak chce:-) Ogólnie jest bardzo żywym i ruchliwym dzieckiem. Jedynie co to jak się do niej mówi to ona na nas nie patrzy (albo rzadko) tylko zawsze jest zajęta czym innym.
a mam jeszcze pytanko, w razie czego gdzie takie badanie słuchu można zrobić?
 
Ostatnia edycja:
u Mojego syna Milosza jest taki problem ze malo mowi w zrozumialym jezyku.. kiedys mowil tata... teraz nie mowi. jak tylko cos chce mowi mama. oprocz tego mowi jesc. daj. oddaj. babunia.. nie , trzy, szesc. pisi to jest pic.. psi... to jest siku, czesc.
Milosza trudno cokolwiek nauczyc... nie umie sie z koncentrowac.. a jesli to robi to po jakims czasie sie wygłupia.
ostatnio na wizyce u lekarza az sie przestraszyla pediatra ze on takk mowi... !! a ja nie wiem co robic czy szukac gdzies jakies pomocy porady.. czy czekac...
 
Hej!Mój synek-18-maja skończy 3latka.Też mało mówi.Właśnie wszyscy mówią zeby czekac do trzech lat a jak nie zacznie mówic to co mam zacząc robic!Do kogo można najpierw się zgłosic!!!!!!:-)
 
reklama
Witaj ponownie Tysiu!
Napisałaś, że Twoja córka była wcześniakiem,a to może być jedną z przyczyn opóźnienia mowy. Na pocieszenie dodam, że moja córka też zaczęła późno mówić, bo dopiero po drugim roku życia i też muszę dodać, byłam trochę przerażona. Myślę, że wynikało to z jej wcześniactwa i sposobu przyjścia na świat ( 37 tydzień poprzez Cesarskie Cięcie ).Jednak teraz buzia jej się nie zamyka.
Wspaniałym sposobem na rozwój mowy dziecka jest mówienie do niego i opowiadanie ,co się wokół niego dzieje.
Mowa powinna być prosta,nieskomplikowana(proste zdania),a twarz zwrócona w stronę dziecka.
Serdecznie pozdrawiam!!!
LOGOPEDA DUBLIN
HANNA OWIEŚNA
 
Do góry