reklama

Jak nauczyć małe dzieci porządku?

Temat na forum 'Rodzeństwo' rozpoczęty przez Mia20, 3 Listopad 2015.

 1. Mia20

  Mia20 Początkująca w BB

  Mia20: Mama dwójki dzieci: dziewczynka 5,5 lat, chłopiec 2,5
  Nie wiem, jak to jest u Was, ale ja mam ciągły problem z utrzymaniem porządku w domu. Dzieciaki wyciągają dosłownie wszystko, z szafy, półek kuchennych, tną nożyczkami, rozciągają ubrania, buty, chlapią się wodą w łazience, przynoszą zabawki do kuchni, mogłabym mnożyć ich pomysły w nieskończoność.... Kosztuje mnie to wiele nerwów, choć staram się nie krzyczeć i przypominać o sprzątaniu, robią to niestety z niechęcią i nie pamiętają żeby posprzątać po skończonej zabawie. Zwykle ja to robię, ale przyznam że jest mi coraz ciężej bo mam chory kręgosłup i po całodziennym sprzątaniu zabawek po całym domu i chodzeniu jak kura, która podnosi to i owo, bolą mnie zwyczajnie plecy. Bawią się chwilę, nie potrafią zająć się na dłużej jednym zajęciem. Wiadomo ja w tym czasie muszę coś ugotować, uprasować, czasem też pracuję w domu na komputerze. Nie wiem jak to ogarnąć, mamy w domu ciągły Sajgon!!! aż wstyd kogoś zaprosić bo się potknąć można o coś i wyłożyć. Jak zorganizować się z taką dwójką żwawych dzieciaków, których wszędzie pełno. Dać sobie spokój i przeczekać to bałaganiarstwo czy walczyć z tym i tracić nerwy. Dodam, że mąż jest pedantem i mam niezłe kłótnie z tego powodu.
   
 2. itasia129

  itasia129 Początkująca w BB

  Opiekowałam się kiedyś dwójką rodzeństwa, 2 letnią Hanią i 3,5 letnią Madzią, zanim jeszcze sama dowiedziałam się, że będę mamą. U nas sprawdził się tzn system nagród, tzn jeśli dziecko ładnie posprząta to dam jej batonika musli (sama robiłam, nie kupowałam w sklepie bo nie wiadomo co w nich jest) lub będzie mogło obejrzeć jedną bajkę więcej, lub wybrać bajkę na dobranoc. Gdy to wprowadziłam, dziewczynki, wręcz się paliły do sprzątania, bo każda chciała wygrać i o dziwo nie było pomiędzy nimi kłótni :) Porozmawiaj też z mężem, czy mógłby Ci trochę pomóc przemówić dzieciom do główki, niekiedy właśnie ojciec ma większy autorytet i bardziej się Go słuchają :) Powodzenia
   
 3. reklama
 4. witch84

  witch84 Fanka BB :)

  Skąd ja to znam ;-) U mnie obecnie sprawdza się przedszkole - w godzinach 8-16.30 dzieci są poza domem. Jest zdecydowanie łatwiej, choć jeszcze wciąż nie jest idealnie. Sama z chęcią posłucham dobrych rad w tej kwestii :)
   
 5. Nika_Mild

  Nika_Mild Początkująca w BB

  Witaj Mia20. Dzieci same z siebie nie nauczą się sprzątania. Możliwe, że kojarzy im się ta czynność
  z czymś niemiłym, nieprzyjemnym. Można to zmienić, sprawiając by sprzątanie stało się elementem zabawy.
  W przypadku dzieci w wieku przedszkolnym doskonale sprawdzają się zabawy tematyczne. Może warto byłoby podjąć razem z nimi zabawę np. w firmę sprzątającą, aby przekonały się, że to sprzątanie nie jest takie straszne,
  a nawet przynosi korzyści.
  Warto jest też w ich obecności przeprowadzić „demonstrację/ prezentację” sprzątania podkreślając, jak ważne jest odkładanie rzeczy na swoje miejsca, co ułatwia ich znajdowanie, a tym samym ułatwia życie codzienne.
   

Poleć forum