reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak przeliczyć kwotę macoerzynskiego

Staraczkaaaa

Początkująca w BB
Dołączył(a)
10 Czerwiec 2020
Postów
22
Hej. W styczniu dostałam sporą podwyzke a teraz okazało się że jestem w ciąży.


Jak określa się kwotę L4 w ciąży a później macierzynskiego?


Czuję się dobrze i nie planuje iść na zwolnienie pewnie aż do jesieni/zimy ale chcę wiedzieć czy od brania nawet pojedynczych dni L4 w trakcie ciąży będzie zależeć moj macierzyński? Czy w ty przypadku lepiej sobie wziąć urlop?

Termin porodu to połowa lutego

Przykład:
Od 2017 do 12.19 3.5tys brutto
01.20 5tys brutto
02.20 5.2tys brutto
03.20 5.2tys brutto
04.20 5.2tys brutto
05.20 5.2tys brutto

W tym okresie nie byłam ani razu na L4. Więc gdy już pójdę to będzie średnia z ostatnich 12miesiecy. (Np jeżeli bym poszla październiku to (3*3.5+5+8*5.2)/12=4.76
a w grudniu to już (3.5+5+10*5.2)/12=5.04
.A jak będzie liczony macierzyński??


Dzięki za pomoc.
 
reklama
Hej. W styczniu dostałam sporą podwyzke a teraz okazało się że jestem w ciąży.


Jak określa się kwotę L4 w ciąży a później macierzynskiego?


Czuję się dobrze i nie planuje iść na zwolnienie pewnie aż do jesieni/zimy ale chcę wiedzieć czy od brania nawet pojedynczych dni L4 w trakcie ciąży będzie zależeć moj macierzyński? Czy w ty przypadku lepiej sobie wziąć urlop?

Termin porodu to połowa lutego

Przykład:
Od 2017 do 12.19 3.5tys brutto
01.20 5tys brutto
02.20 5.2tys brutto
03.20 5.2tys brutto
04.20 5.2tys brutto
05.20 5.2tys brutto

W tym okresie nie byłam ani razu na L4. Więc gdy już pójdę to będzie średnia z ostatnich 12miesiecy. (Np jeżeli bym poszla październiku to (3*3.5+5+8*5.2)/12=4.76
a w grudniu to już (3.5+5+10*5.2)/12=5.04
.A jak będzie liczony macierzyński??


Dzięki za pomoc.
Witaj będzie liczony tak jak pisałaś tzn 12 miesięcy do tyłu czyli jak pójdziesz we wrześniu to od września 2019. Jeśli weźmiesz chodź jeden dzień l4 to od tego dnia l4 będzie Ci naliczane l4 czyli np idziesz w lipcu to l4 będzie naliczane od lipca do lipca.
 
Podepnę się jak jest z premiami? Wchodzą do macierzyńskiego i zasiłku? Ja mam w ogóle jakiś bajzel bo premia we wrześniu, podwyżka w październiku, potem premia w listopadzie, grudniu, styczniu, od stycznia kolejna podwyżka. Od początku czerwca jestem na zwolnieniu i w sumie nie wiem jaka jest podstawa i jak to sprawdzić?
 
Czuję się dobrze i nie planuje iść na zwolnienie pewnie aż do jesieni/zimy ale chcę wiedzieć czy od brania nawet pojedynczych dni L4 w trakcie ciąży będzie zależeć moj macierzyński? Czy w ty przypadku lepiej sobie wziąć urlop?

Tak, opłaca ci się jak najdłużej być w pracy i nie korzystać z dni zasiłkowych, w tym z chorobowego.

Nowa podstawa zasiłku (100%) jest obliczana po przepracowaniu 3 msc kalendarzowy pod rząd bez korzystania z chorobowego i innych świadczeń.

Ostatnio nie korzystałaś, więc już pierwsze miesiące nowej, wyższej pensji "wypierają" ci najstarsze starej, niższej. Z każdym przepracowanym tak miesiącem podstawa zasiłku będzie ci się zwiększać.

W najlepszym wypadku, jeśli przepracujesz na nowej pensji 12 miesięcy, korzystając tylko z urlopu, to ona będzie twoją podstawą zasiłku.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy ZUS nie zakwestionuje twojej nagłej skokowej zwyżki pensji tuż przed ciążą, bo lubi to robić.
 
Hej. W styczniu dostałam sporą podwyzke a teraz okazało się że jestem w ciąży.


Jak określa się kwotę L4 w ciąży a później macierzynskiego?


Czuję się dobrze i nie planuje iść na zwolnienie pewnie aż do jesieni/zimy ale chcę wiedzieć czy od brania nawet pojedynczych dni L4 w trakcie ciąży będzie zależeć moj macierzyński? Czy w ty przypadku lepiej sobie wziąć urlop?

Termin porodu to połowa lutego

Przykład:
Od 2017 do 12.19 3.5tys brutto
01.20 5tys brutto
02.20 5.2tys brutto
03.20 5.2tys brutto
04.20 5.2tys brutto
05.20 5.2tys brutto

W tym okresie nie byłam ani razu na L4. Więc gdy już pójdę to będzie średnia z ostatnich 12miesiecy. (Np jeżeli bym poszla październiku to (3*3.5+5+8*5.2)/12=4.76
a w grudniu to już (3.5+5+10*5.2)/12=5.04
.A jak będzie liczony macierzyński??


Dzięki za pomoc.
Podstawa od której będzie wypłacany macierzyński będzie ta sama, tylko zależy czy weźmiesz od razu sobie „całoroczny macierzynski” (macierzyński + rodzicielski), tj 80% od tej podstawy czy tylko macierzyński (100%), a później ewentualnie rodzicielski (60%).
Co do l4, w Twoim przypadku bardziej opłaca się póki co urlop. Bo jak pójdziesz chociaż na jeden dzień na l4 to wyliczą Ci średnią z ost 12 m-cy, więc będą brali pod uwagę też te gorsze zarobki. Później, żeby na nowo średnią Ci przeliczyli musiałyby minąć 3 pełne miesiące kalendarzowe.
 
Podepnę się jak jest z premiami? Wchodzą do macierzyńskiego i zasiłku? Ja mam w ogóle jakiś bajzel bo premia we wrześniu, podwyżka w październiku, potem premia w listopadzie, grudniu, styczniu, od stycznia kolejna podwyżka. Od początku czerwca jestem na zwolnieniu i w sumie nie wiem jaka jest podstawa i jak to sprawdzić?
Premie wchodzą do podstawy jak każdy opodatkowany składnik wynagrodzenia, np. wynagrodzenie za nadgodziny. Ale pod warunkiem, że jest ona wynikiem twojej pracy, a nie zespołu.
Najprościej spytać w kadrach i wtedy ewentualnie sprawdzić, czy się z tym zgadzamy.
 
Podepnę się jak jest z premiami? Wchodzą do macierzyńskiego i zasiłku? Ja mam w ogóle jakiś bajzel bo premia we wrześniu, podwyżka w październiku, potem premia w listopadzie, grudniu, styczniu, od stycznia kolejna podwyżka. Od początku czerwca jestem na zwolnieniu i w sumie nie wiem jaka jest podstawa i jak to sprawdzić?
Najlepiej to sprawdzić z rmua rocznego, ktore otrzymujesz od pracodawcy i tam zobaczyć jakie miałaś wypłaty ze wszystkimi dodatkami. Premie się wliczają tak jak wyżej dziewczyna napisala, o ile normalnie były składki od nich odprowadzane, ale rozumiem, ze tak było. Średnią liczą Ci od czerwca 2019 do maja 2020, o ile w III-V nie byłaś w ogóle na l4. Bo jeżeli byłaś np marcu to średnią będą Ci liczyć od marca 2019 do lutego 2020.
 
reklama
Najlepiej to sprawdzić z rmua rocznego, ktore otrzymujesz od pracodawcy i tam zobaczyć jakie miałaś wypłaty ze wszystkimi dodatkami. Premie się wliczają tak jak wyżej dziewczyna napisala, o ile normalnie były składki od nich odprowadzane, ale rozumiem, ze tak było. Średnią liczą Ci od czerwca 2019 do maja 2020, o ile w III-V nie byłaś w ogóle na l4. Bo jeżeli byłaś np marcu to średnią będą Ci liczyć od marca 2019 do lutego 2020.
Nie byłam na l4 ale byłam na tej opiece na covid kilka dni, to też się liczy?
 
reklama
To jeszcze jedno pytanie. Jeżeli ja mam podwyższone koszty uzyskania przychodu i u mnie to jest spora różnica no około 300zl miesięcznie netto mam wyższe wynagrodzenie, czy będzie to się wliczalo to macierzyńskiego? L4?
 
Do góry