reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak przygotować się do ciąży?

Juliaf20

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
1 Wrzesień 2023
Postów
39
Cześć dziewczyny, mam 21 lat w grudniu chcemy z partnerem zacząć starać się o dziecko. Chciałabym się was poradzić jak się przygotowałyście do ciąży ? Jakie suplementy brałyście itp. Będę wdzięczna za każdą radę.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Cześć dziewczyny, mam 21 lat w grudniu chcemy z partnerem zacząć starać się o dziecko. Chciałabym się was poradzić jak się przygotowałyście do ciąży ? Jakie suplementy brałyście itp. Będę wdzięczna za każdą radę.
Na początek wizyta u ginekologa, żeby wszystko sprawdził, pobrał cytologię i już możesz zacząć brać kwas foliowy - na sam początek w zupełności wystarczy 🙂
 
Na początek wizyta u ginekologa, żeby wszystko sprawdził, pobrał cytologię i już możesz zacząć brać kwas foliowy - na sam początek w zupełności wystarczy 🙂
Podpisuję się i dodam: zalecz wszystko co niezaleczone. Zęby, zatoki, kregosłup... Co tam zaniedbane trzeba podreperować przed ciązą, bo potem conajwyzej paracetamol i zgrzytanie zębami🙂
 
Ja bym jeszcze dodała (w oparcie o własne doświadczenie, gdzie delikatnie mówiąc, zdupiłam), że warto mieć ogarnięte sprawy własnej wagi/kondycji, bo zaczęcie intensywnych ćwiczeń w ciąży odpada, a ze zbyt wysokiego BMI mogą się brać komplikacje i niepotrzebne nerwy.
 
Zaczynamy od:
- wizyta u ginekologa, wykonujemy badania: cytologia, usg piersi, usg dopochwowe
- wizyta u lekarzy jeżeli leczysz się przewlekle (kardiolog, endokrynolog itp)
- wizyta stomatologiczna! Według mnie to must have. Trzeba wyleczyć każdego zęba, jeżeli jest to konieczne aby zminimalizować ryzyko stanów zapalnych w organizmie przed zajściem w ciąże.
- suplementacja kwas foliowy 0,4-0,8 mg/doba, witamina d3 1500-2000 iu (ale najlepiej zbadać poziom i dostosować dawkę), DHA 200 mg - 3 miesiące przed planowanym zajściem w ciąże
- sprawdzić kartę szczepień na różyczkę, wirusowe zapalenie wątroby typu b, ospę lub wykonać badania z krwi
- podstawowe badania laboratoryjne: morfologia, aptt, inr, próby wątrobowe (alt, ast, ggtp, bilirubina całkowita), mocznik, kreatynina, lipidogram, glukoza na czczo, insulina na czczo, tsh
- rozszerzone badania: cała piątka tarczycowa, według mnie bardzo warto, tsh, ft3, ft4, anty tpo, anty tg.
Toksoplazmoza

Zmiana stylu życia, również partnera!
- rezygnacja z używek
- dbanie o jakościowy sen 7-8h
- bogata i odżywcza dieta
- ruch (głównie ćwiczenia aerobowe)


 
Ja powiem ze swojego doświadczenia, przygotowując się do ciąży schudłam, trzymałam sie diety śródziemnomorskiej prawie zero alkoholu, z supli wit d3, kwas foliowy witamina b12 i b6 i omega 3,6,9 w pierwszym cyklu starań zaszlam w ciaze
 
reklama
A ja powiem od drugiej strony. Przygotowując się do ciąży... Odstawiłam tabletki antykoncepcyjne. Ogólnie prowadziłam raczej zdrowy tryb życia (alkohol okazjonalnie w małych ilościach, w diecie dużo warzyw i owoców, codzienna joga i bieganie kilka razy w tygodniu), którego nie zmieniłam. Nie przyjmowałam żadnych suplementów przed ciążą, w jej trakcie jedynie kwas foliowy na początku. Nie zrobiłam właściwie nic, w ciążę zaszłam w pierwszym cyklu starań, nie było żadnych powikłań w ciąży, urodziłam bez problemu zdrowe dziecko. A później drugie. Oczywiście jeśli teraz masz jakieś problemy ze zdrowiem, @Lilka92, to warto o to zadbać, bo w ciąży są mocno ograniczone sposoby leczenia, ale poza tym nie stresuj się.
 
Do góry