reklama

Jak rozszerzyć dietę u 14-miesięcznego wcześniaka?

Temat na forum 'Żywienie dzieci - porady' rozpoczęty przez mamaPaulinki, 7 Czerwiec 2011.

1. mamaPaulinki

mamaPaulinki mama kochanego śmieszka

Witam, jestem mamą skrajnego wcześniaka, 27 hbd, wiek korygowany jak na suwaczku. Do tej pory córka nie dostawała glutenu, jajek, ani nabiału. Po wizycie u gastroenterologa mamy zielone światło na podawanie tych produktów ale delikatnie. Jak mam to rozumieć? Czy nie mogę podać jednego dnia np kanapki na śniadanie a twarożku na kolację? Co ile dni podawać jajko? czy mogę robić tak, że jednego dnia dam coś z glutenem, drugiego nabiał a trzeciego jajko? Czy najpierw przez jakiś czas jedno, a jak bedzie ok to wprowadzać następne? Dałam córce do posmakowania omleta, kanapki, twarożku z owocami i wcinała aż miło, poza tym ma duży apetyt a do tej pory była na słoiczkach. Waży niecałe 7kg i mierzy 73 cm, jest intensywnie rehabilitowana z powodu wzmożonego napięcia w kończynach, obnizonego w osi ciała i asymetrii, wiem, że to też wyciąga z niej kalorie, do tego jest bardzo ruchliwa. Nie chodzi mi o spektakularne przyrosty masy ciała ale dobrze zbilansowaną dietę dla dziecka z problemami (po NEC 1 stopnia), z zaparciami i bólami brzuszka.
    teraz jemy tak:

8 rano- mm 140ml z kaszką ryżową
    12- zupka duzy słoik 190g + popija mlekiem z kaszką
    15- obiad z mięskiem duży słoik 190g + popija mlekiem
    18- duży deser 190g z kaszką sinlac lub bez
    20- mleczko z kaszką ryżową i idzie spać.

W nocy nie je, nie pije, przesypia 10 godzin.
    Przez jakiś czas podawałam kaszki, pięknie jadła ale były problemy z kupką. Do obiadków dodaję oliwę z oliwek lub zamiennie masło, mleko pije tylko z kaszką, bo samo zwraca (ma zaleconą ph-metrię aby sprawdzić czy to nie reflux). Od tygodnia zaczęła pić ze szklanki rozrzedzone deserki, soków nie pije bo są za rzadkie i zwraca. Od tygodnia, po 4 miesiącach nauki gryzie kawałki, wcześniej tylko miksowane. Jesteśmy pod opieką neurologopedy z powodu wiotkości krtani i innych pamiątek po ciężkim porodzie.
    Proszę o pomoc i propozycję menu u takiego dziecka.
    Z góry dziękuję :-)

Dodam jeszcze, że chcę już sama gotować córeczce, też jestem na diecie, więc obie skorzystamy na tym.

Ostatnia edycja: 7 Czerwiec 2011
  2. reklama

Poleć forum