reklama

jak spędzać czas z pięciomiesięcznym dzieckiem?

Temat na forum 'W co się bawić?' rozpoczęty przez fazerkamm, 7 Czerwiec 2012.

1. fazerkamm

fazerkamm Moderator

jestem mamą pięciomiesięcznego chłopczyka i od kilku dni zastanawiam się w jaki sposób się z nim bawić by rozwijał się prawidłowo. Czytam mu książeczki, bawimy się w "idzie rak.." gilgoczę, całuję, opowiadam co w danej chwili robię.. ale cały czas mam wrażenie że to za mało i mój Szkrab wolniej się przez to będzie rozwijał w przyszłości.. macie jakieś propozycje?

2. martela

martela Fanka BB :)

To bardzo dobrze,że chcesz rozwijać synka,myślę,że to co robisz jest bardzo dobre,dziecko musi czuć,że w każdej chwili jesteś do jego dyspozycji bo przez to ma poczucie bezpieczeństwa i nie boi się nowych wyzwań:-)
    Kiedy mój synek był w wieku Twojego kładłam go jak najczęściej na podłogę (dziecko od 4-m.ż staje się "istotą podłogową")nie brzmi to może zbyt ładnie,ale nie o to chodzi.Dziecko będąc na podłodze poznaje świat najlepiej,poza tym jest bezpieczne,bo już niżej nie spadnie:-)Mojego małego kładłam na matę edukacyjną,zawieszałam na niej różne zabawki,a nawet światełka choinkowe-co przykuwało jego uwagę i rozbudzało ciekawość a przy tym-ruch celowy.Poza tym zachęcałam do pełzania,nęcąc go różnymi przedmiotami.Dzięki temu nauczył się szybko i bardzo sprawnie czołgać.Pokazywałam mu też lusterko a w nim jego odbicie.Można ćwiczyć z malcem,np.ruch naprzemienny kończyn górnych i dolnych lub kłaść go na dużej piłce (wiesz takiej dla dorosłych),możesz też pokulać go trochę po dywanie,raz w jedną stronę powolutku raz w drugą...poza tym zawiesić karuzelkę nad łóżeczkiem,puszczać muzykę poważną i piosenki dla dzieci.Pokaż mu,że różne przedmioty wydają różne dźwięki-butelki z wodą(1 butelka z czystą wodą,druga z zabarwioną,3-z ryżem,4-z kamykami)...Co jeszcze...delikatne masaże po kąpieli...nauka jedzenia-przyzwyczajaj go nowych smaków a jest tego mnóstwo na rynku-kaszki o różnych smakach,deserki itd.Możesz też bawić się latarką z nim.Zgaś światło i niech śledzi na ścianie poruszające się światełko latarki.Jak będzie miał jakieś 6 miesięcy zrozumie zabawę w "akuku".Poźniej jak będzie miał 7,8 m.możesz nauczyć go zgaszać i zapalać światło,9-m:.kosi-kosi,papa,kuchenna perkusja -czyli granie na garnkach i pokrywkach:-)właśnie to przerabiamy z synkiem.Generalnie bardzo dobrze,że chcesz rozwijać synka,czytaj,opowiadaj,śpiewaj-to zainwestuje w przyszłości.Powodzenia:-)

3. reklama
  4. fazerkamm

fazerkamm Moderator

suuper! podsunęłaś mi dużo nowych pomysłów w co się z nim bawić :-)

5. Justyś88

Justyś88 Początkująca w BB

Z malutkim dzieckiem warto bawić się w zabawy ruchowe, np. robić mu z nóżek rowerek, opowiadają przy tym wymyślone historię. Najważniejsze jest łączenie rozwoju fizycznego z umysłowym.

Poleć forum