reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

jak to jest z mową u waszych dzieci???

Mamusia Blaneczki, dzieci w rodzinach dwujęzycznych zaczynają mówić później, to normalne, więc nie masz co się martwić. Mała ma dopiero 20 miesięcy, więc ma spokojnie czas.

Mamabartusia, poczekaj do 3 rż, jak się nic nie ruszy, to trzeba będzie odwiedzić specjalistę. Ale pewnie się ruszy :tak:

Moja Oli zaczęła mówić bardzo szybko, pierwsze słowa już mówiła przed skończeniem półtora roczku, a teraz to już rozmawia pełnymi zdaniami, zupełnie spokojnie można się z nią dogadać. Ale np mój najstarszy do skończenia 2 lat wypowiadał raptem kilka słów. Także każde dziecko inaczej się rozwija i nie ma co porównywać.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Mamusia Blaneczki, dzieci w rodzinach dwujęzycznych zaczynają mówić później, to normalne, więc nie masz co się martwić. Mała ma dopiero 20 miesięcy, więc ma spokojnie czas.
Ja wiem ze po angielsku by bylo jej latwiej mowic niz po polsku ale chce by sie uczyla dwoch jezykow..:tak:noi chyba mam tego efekty ze mowi polangielsku polpolsku razem wymieszane :confused::-Di tworzy jej jezyk:sorry2:a czy jej to minie??
Czy bedzie dalej ksztalcic swoj wlasny jezyk:sorry2::confused::baffled::zawstydzona/y:
No wlasnie tym sie pocieszam ze ma 20 miesiecy dopiero i ma czas do 3 latek :blink:

Ps. Ale powiem Wam ze ostatnio na placu widzialm mame z chlopcem anglicy i maly zasuwal do 10 po angielsku :szok:i mowil juz rozne slowka, jak pink, spots:szok:baby, girl, jacket:sorry2:itp. i Mi sie troszke glupio zrobilo...:sorry2:ze Moja mowi nie zrozumiale...ehhh:blink:
 
Witam serdecznie!
Jestem mamą aktualnie 2,5 letniej dziewczynki.. Córeczka mówi dużo, wyraźnie, składa całe długie zdania, od jakiegoś czasu także złożone... ostatnio zaczyna śpiewać piosenki typu "stary niedzwiedź mocno śpi", "idzie niebo ciemną nocą" i inne kołysanki. Powtarza tez całą serię różnych wierszyków, niektóre całkiem długie. Uważam, że to bardzo dobrze jak na ten wiek i nie ukrywam, że bardzo jestem dumna:zawstydzona/y::-D
Ale wiem, że dzieci rozwijają się w różnym tempie i mają różne talenty. Jeśli bym miała powód do niepokoju, to nie porównywałabym z innymi dziećmi, ale udałabym się do doświadczonego pediatry lub logopedy:tak: W końcu co specjalista, to specjalista- wie najlepiej:blink:

Ja probuje moja 2,5 letnia Natale piosenki nauczyc czy cos.. i konczy sie na tym,ze ja spiewam sama hahaa... Zadowolona jestem,z tego jak mowi, ale Twoja corcia to bardzo madra dziewczynka, nic dziwnego,ze mamunia taka dumna chodzi ;-)
 
Mamusia Blaneczki ja tez mam problem z jezykami, ja mowie tylko po polsku, z mezem rozmawiamy po angielsku, a w przedszkolu slyszy norweski. jeszcze w zeszlym tygodniu mowila dosc ladnie po polsku i nawet 3 wyrazowe zdania, a teraz co dzien mowi mniej, ja mowie po polsku a ona odpowiada po norwesku i wyrazy ktore znala po polsku tlumaczy. z tego co widze to rozumie wszystkie trzy jezyki. mam swiadomosc ze polski nie bedzie jej pierwszym jezykiem, ale mam nadzieje, ze jak bedziemy w PL to nadrobi zaleglosci
 
hej! Moja córcia ma 21 miesięcy i też nie mówi jeszcze zdaniami ; rozumie bardzo dużo :-) ale mówi póki co tylko pojedyńczymi wyrazami np. mama, tata, baba. daj, nie, tak itd. Aha mam pytanie czy waszym dzieciom zdarza się mylić i mówić na tatę mama , na babcię też mama itp ????;-)
 
hej! Moja córcia ma 21 miesięcy i też nie mówi jeszcze zdaniami ; rozumie bardzo dużo :-) ale mówi póki co tylko pojedyńczymi wyrazami np. mama, tata, baba. daj, nie, tak itd. Aha mam pytanie czy waszym dzieciom zdarza się mylić i mówić na tatę mama , na babcię też mama itp ????;-)
Moja Blanka nie powie do Taty tato chodz ze Mna :no:
Tylko mowi mama na tate i na babcie :-Dnie rozroznia jeszcze jakby roznicy miedzy nazwami:confused::sorry2:
 
Aha mam pytanie czy waszym dzieciom zdarza się mylić i mówić na tatę mama , na babcię też mama itp ????;-)

Hi hi, Fifka czasami w biegu czymś tam zainrygowany ciągnie mnie za rękę i mwói "tata", a po chwili kręci energicznie główką mówiąc "nie nie! mama, mama". Bardzo zabawnie to wygląda.

zresztą śmiechawy mamy ostatnio częściej, bo właśnie przeżywamy :-D wysyp nowych słów.

Np. Fifka siadzi w swoim krzesełku i pokazuje na plamę, którą właśnie zrobił jedzonkiem na gazecie i mówi:
"mama, be be".
Ja na to: "no tak - plamka".
A on: "pamka? hi hi babka! pamka-babka, pamka-babka".
Ja: "a to kalmka" (pokazując klamkę)
On: "kamka? hi hi! kamka babka pamka!!!"


Poza tymi słówkami które "umie" ma jeszcze kilka swoich neologizmów :-)
dydeń to ogień :confused:
kanp to śróbokręt :confused:
buka to... wszystko, co jest fajne, a nie wiadomo jak to nazwać :cool2:
 
Mój młody ma skończone 3 latka i też ma ciężką mowę dużo mówi po swojemu i zaczyna od miesiąca powtarzać co mnie strasznie cieszy czasem śmieszne słowa mu wychodzą :tak:liter brakuje ale alfabet umie cały tylko ze składaniem liter jest problem byłam z nim u logopedy sprawdzić czy wszystko ok ale Pani powiedziała ćwiczyć ćwiczyć dała nam kilka ćwiczeń, masaż buzi, masaż w środku buzi, kazała dużo lizać (lody, lizaki nawet talerz ) i ćwiczenia oddechowe (banki mydlane, dmuchanie na piórko) i za bardzo w to nie wierzyłam że to pomoże ale o dziwo zaczęło przynosić rezultaty :-):-):-) Ja osobiście wychodzę z założenia ze każde dziecko jest inne i na wszystko przychodzi odpowiedni moment
 
Witam, moja Kinia dużo mówi ale po swojemu. Oczywiście mie mówi mama , tata, koko (na kure), jajo, am itd. czyli te najprostsze wyrazy natmoast reszty musimy sie domyslac :)
 
reklama
View My Videoto jest filmik jak mały miał 1,5 roku a teraz to całkiem buzia mu się nie zamyka i ciągle nawija, z każdym się dogada a najlepsze to że umie odmieniać wyrazy i wie kiedy
 
Do góry