reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak to jest z szyjka macicy w ciazy

chelsea22

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
20 Listopad 2020
Postów
64
Cześć wszystkim,

To moja pierwsza ciaza, wiec proszę o wyrozumialosc.
Jestem w 21 tc. wszystkie badanie usg super, ale jedyne waginalne usg miałam w 8tyg ciazy. Dużo czytam o problemach z szyjka macicy w ciazy, ani w szpitalu ani w prywatnych wizytach nikt nie wspomniał o tym.
Wybaczcie pewnie brak podstawowej wiedzy, ale czy USG przez brzuch może tez określić w jakim stanie jest szyjka macicy, w sensie czy jest z nie wszystko ok ?
Żyje normalnie, pracuje, sprzątam, uprawiam seks, chodze wszędzie i żyje jakby normalnie a nie chciałabym sobie a szczególnie dziecku zrobić krzywdy.
Prywatna wizytę mam dopiero za 3 tyg, a teraz mnie olśniło.
 
reklama
Cześć wszystkim,

To moja pierwsza ciaza, wiec proszę o wyrozumialosc.
Jestem w 21 tc. wszystkie badanie usg super, ale jedyne waginalne usg miałam w 8tyg ciazy. Dużo czytam o problemach z szyjka macicy w ciazy, ani w szpitalu ani w prywatnych wizytach nikt nie wspomniał o tym.
Wybaczcie pewnie brak podstawowej wiedzy, ale czy USG przez brzuch może tez określić w jakim stanie jest szyjka macicy, w sensie czy jest z nie wszystko ok ?
Żyje normalnie, pracuje, sprzątam, uprawiam seks, chodze wszędzie i żyje jakby normalnie a nie chciałabym sobie a szczególnie dziecku zrobić krzywdy.
Prywatna wizytę mam dopiero za 3 tyg, a teraz mnie olśniło.
Szyjkę zmierzysz tylko przy USG dopochwowym. Moja gin co wizytę robi badanie palpacyjnie, a jak raz jej się nie spodobało i miała wrażenie, że się skraca. Zrobiła dopochwowo pomiar.
 
Cześć wszystkim,

To moja pierwsza ciaza, wiec proszę o wyrozumialosc.
Jestem w 21 tc. wszystkie badanie usg super, ale jedyne waginalne usg miałam w 8tyg ciazy. Dużo czytam o problemach z szyjka macicy w ciazy, ani w szpitalu ani w prywatnych wizytach nikt nie wspomniał o tym.
Wybaczcie pewnie brak podstawowej wiedzy, ale czy USG przez brzuch może tez określić w jakim stanie jest szyjka macicy, w sensie czy jest z nie wszystko ok ?
Żyje normalnie, pracuje, sprzątam, uprawiam seks, chodze wszędzie i żyje jakby normalnie a nie chciałabym sobie a szczególnie dziecku zrobić krzywdy.
Prywatna wizytę mam dopiero za 3 tyg, a teraz mnie olśniło.

Szyjkę sprawdza się na 2 sposoby. Palpacyjnie na fotelu, jej konsystencję, czyli czy jest twarda i zamknięta. Na USG dopochwowym mierzy się jej długość. By wiedzieć czy jest ok są określone normy. Jednak jak to ciało ma swoje standardy. Na USG przez brzuch jeśli masz dobrego lekarza można również ocenić, czy od wewnątrz nic się nie dzieje. Jednak lepiej to robić przez USG dopochwowe.
Lekarze lubią pomijać mierzenie długości szyjki i nie ma znaczenia czy NFZ czy prywata, zwłaszcza w pierwszej ciazy. Z góry zakładają, że nic się nie wydarzy, co niestety wiele kobiet zawodzi. Warto samemu upominać się o te pomiary na wizycie. Zwłaszcza, że szyjka skraca się często bezobjawowo. To, co w ciąży najważniejsze to działanie i pozytywne myślenie.
 
Do góry