reklama

Jak umilić dziecku podróż - propozycje zabaw

Temat na forum 'Niezbędnik podróżnika' rozpoczęty przez ewell, 9 Lipiec 2009.

1. ewell

ewell Początkująca w BB

Zbliżają się wakacje a wraz z nimi długo wyczekiwane wyjazdy z rodzinką na wczasy. Wiążą się one często z długą i męczącą podróżą. Z doświadczenia wiem, że jeśli wybieramy się na wyjazd z dziećmi to lepiej przygotować sobie w zanadrzu kilka zabaw na czas jazdy samochodem lub innym środkiem transportu, aby dzieci nie uprzykrzyły podróży lecz żeby stała się ona częścią wypoczynku i dobrej zabawy dla wszystkich:-)

Przykładowe zabawy z dziećmi podczas podróży:
    • układanie rymów: stołek – fiołek,
    • wymyślanie wyrazów na ostanią literę poprzedniego: mama - arbuz - zegar,
    • odgadywanie rzeczy z krajobrazu widzianego zza okna na daną literę - "coś w pobliżu na literę..."
    Więcej ciekawych i pomysłowych zabaw można znaleźć na stronie:
    http://www.dla-dzieci.com.pl/porady_wychowawcze,82.html

Ostatnia edycja: 9 Lipiec 2009
  2. PieknaKajol

PieknaKajol Początkująca w BB

wspólne śpiewanie zawsze się sprawdza, ale zależy jeszcze od wieku dzieciaczków.

3. reklama
  4. Zuzu

Zuzu Zaciekawiona BB

Witam,

jestem mamą rocznej Zuzii czeka nas ok 4 godzinna podróż samochodem. Na rymowanki i wsolne śpiewanie jeszcze za wcześnie więc jak zwykle zaopatrzę się w zabawki grające , smycze, telefony. Niedawno zmieniliśmy fotelik, więc licze że bedzie zainteresowana nowymi widokami,

5. mamakubusia85

mamakubusia85 Fanka BB :)

ewell, pamietam te zabawy, moj Kuba jest co prawda za maly na nie jeszcze niestety, pozostaja nam piosenki i ksiazeczki do ogladania i czytania. A ja pamietam jeszcze takie zabawy z moja mama:
    - jedna osoba zapisuje jakis dlugi wyraz np. KRASNOLUDEK, zadanie polega na stworzeniu z liter tego wyrazu jak najwiekszej liczby nowych wyrazow np. kora, nosek, dno itd. , literki nie moga sie powtarzac.
    - jedna osoba wybiera litere i kategorie np. zwierzeta, przedmioty, przyroda a nastepnie po kolei wymienia sie wyrazy na ta litere az do wyczerpania tematu - mozna podawac trudniejsze, nie znane dziecku wyrazy i przy okazji tlumaczyc ich znaczenie, wzbogaca slownictwo.
    - jedna osoba zapisuje na kartce jakas liczbe od 1 do 100. Zawodnicy probuja odgadnac jaka to liczba podajac kolejne propozycje a naprowadzani sa stwierdzeniami: wiecej lub mniej.
    - zabawa w "co wolisz", kolejno zadaje sie pytanie: Co wolisz- psa czy kota/lato czy zime/pomidorowa czy ogorkowa itd. Odpowiadajacy musi podac krotkie uzasadnienie, swietna zabawa, dzieki niej mozna sie blizej poznac.

6. Muszelka05

Muszelka05 Fanka BB :)

Wszystko nalezy dostosowac do wieku i srodka transportu. Ja mam glownie doswiadczenia z pordozy samolotem i tym sie moge podzielic:
    - zawsze miec cos nowego, co maluch dostaje dopiero po ulokowaniu sie na miejscu. Dobrze aby to nie bylo nic glosnego i ni skladalo sie z malych kawalkow (np. puzzle), bo albo moze przeszkadzac innym podrozujacym, albo rozsypac sie po podlodze (nie zawsze ma sie mozliwosc zebrania a maluch moze o to zrobic cyrk!)
    - pozwolic dziecku spakowac swoj "bagaz podreczny" (oczywiscie pod naszym okiem) i pozwolic wziasc odpowiedzialnosc za niego w czassie podrozy;
    - dla maluchow, ktore juz ogladaja tv bardzo dobre jest przenosne dvd ze sluchawkami;
    - pozwolic maluchowi na troche swobody; (plusy sa wieksze od ryzyka)
    - standartem dla roznego wieku sa kredki i blok czy kolorowanki, ale warto aby wszystko trzymalo sie kupy - kartki w bloku a kredki w piorniku;

Poleć forum