reklama

Jak uzyskać należne świadectwo pracy?

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez dawna cloe, 16 Lipiec 2010.

1. dawna cloe

dawna cloe Mamy lutowe'08

Witam Do 19.11.1011 r jestem na urlopie wychowawczym Firma w której jestem oficjalnie zatrudniona, już nie funkcjonuje tzn nie ma siedziby ,nie są realizowane zobowiązania ,szefowie nie odpowiadają na telefony. Firma w dalszym ciągu jest wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pracownicy którzy dostali wypowiedzenia pół roku temu ,otrzymali swoje świadectwa pracy, natomiast pojedyncze osoby,które w owym czasie przebywały na zwolnieniach lekarskich do dzisiaj mają problemy z uzyskaniem swoich świadectw.
    Co w takim wypadku powinnam zrobić? Czy już teraz powinnam poczynić starania w celu uzyskania świadectwa pracy ? Czy poczekać aż mój urlop wychowawczy dobiegnie końca? Dodam że reprezentanci firmy nie stawili się jeszcze na żadną z dotychczasowych rozpraw sądowych.
    Jakie działania należałoby podjąć w tym wypadku by działać skutecznie?

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Przede wszystkim nalezy ustalić czy firma istnieje jeszcze czy nie. Jesli nie, nie jest Pani już na urlopie, co ma poważne skutki.

Prosze napisać w jakiej formie prowadzona była działalność (jednoosobowo, jakaś spółka itp.) to postaram się Pani podpowiedzieć jak to sprawdzić.

3. reklama
  4. dawna cloe

Witam. Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Właścicielami firmy są Holendrzy cały czas nieuchwytni

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

Problem wg mnie jest następujący:
    1. jesli firm funcjonuje nadal, jest Pani na urlopie wychowawczym i nie ma podstaw do wystawiania Pani świadectwa pracy
    2. jeśli firma ne funkcjonuje nie jst Pani na urlopie i tym samym nie ma Pani na przykład ubezpieczenia. W takim przypadku powinna była Pani dostać wypowiedzenia a po rozwiązaniu umowy świadectwo pracy.

6. dawna cloe

Czy wpis do KRS jest jednoznaczny z funkcjonowaniem firmy? Takowy widnieje

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Likwidacja spółki z o.o. zgodnie z kodeksem powinna zakończyć sie wpisem do KRS o zakończeniu działalnosci.
    Zaczęłabym na Pani miejscu od dowiedzenia się w ZUS czy przysyłane są co miesiąc deklaracje ZUS świadczące o tym, że przebywa Pani na urlopie wychowawczym. OD 2004 roku urlop taki jest okresem składkowym. Pracodawca co prawda nie opłaca składek (czyni to państwo) ale ma obowiązek przesyłać druk ZUS RCA i RSA, w którym uwzględnia powód nieobecności pracownika jakim jest urlop (odpowiednie kody).

8. dawna cloe

Zus sprawdziłam Za m-c czerwiec jest wszystko w porządku Tyle że do teraz tych spraw pilnowało biuro rozrachunkowe ,niestety zapowiedzieli że więcej nie będą zajmować się firmą. Nie pozostanie mi nic innego jak sprawdzić Zus za 2 m-ce.
    Co powinnam zrobić jeśli takowe druki nie będą przesyłane?

9. E. Słotwińska-Rosłanowska

Czyli jak do tej pory nie może Pani nic zarzucić pracodawcy. Jak dowie się Pani czwgos niepokojącego (np. z ZUS) proszę napisać to podpowiem co z tym zrobic.

10. reklama
  11. dawna cloe

Wznawiam temat. Przez ostatnie dwa m-ce w Zusie nie wpłynęło moje ubezpieczenie Co teraz powinnam zrobić?

12. E. Słotwińska-Rosłanowska

Rozumiem, że nie mówi Pani o ubezpieczeniu, bo takowego pracodawca nie odprowadza za pracownicę na wychowawczym, ale o deklaracji. Ja bym napisała pismo do ZUS z informacją, że pracodawca nie dostarczył informacji oraz skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.

Poleć forum