reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak uzyskać należne świadectwo pracy?

dawna cloe

Mamy lutowe'08
Dołączył(a)
16 Czerwiec 2007
Postów
1 580
Witam Do 19.11.1011 r jestem na urlopie wychowawczym Firma w której jestem oficjalnie zatrudniona, już nie funkcjonuje tzn nie ma siedziby ,nie są realizowane zobowiązania ,szefowie nie odpowiadają na telefony. Firma w dalszym ciągu jest wpisana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Pracownicy którzy dostali wypowiedzenia pół roku temu ,otrzymali swoje świadectwa pracy, natomiast pojedyncze osoby,które w owym czasie przebywały na zwolnieniach lekarskich do dzisiaj mają problemy z uzyskaniem swoich świadectw.
Co w takim wypadku powinnam zrobić? Czy już teraz powinnam poczynić starania w celu uzyskania świadectwa pracy ? Czy poczekać aż mój urlop wychowawczy dobiegnie końca? Dodam że reprezentanci firmy nie stawili się jeszcze na żadną z dotychczasowych rozpraw sądowych.
Jakie działania należałoby podjąć w tym wypadku by działać skutecznie?
 
reklama
Przede wszystkim nalezy ustalić czy firma istnieje jeszcze czy nie. Jesli nie, nie jest Pani już na urlopie, co ma poważne skutki.

Prosze napisać w jakiej formie prowadzona była działalność (jednoosobowo, jakaś spółka itp.) to postaram się Pani podpowiedzieć jak to sprawdzić.
 
Witam. Jest to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Właścicielami firmy są Holendrzy cały czas nieuchwytni
 
Problem wg mnie jest następujący:
1. jesli firm funcjonuje nadal, jest Pani na urlopie wychowawczym i nie ma podstaw do wystawiania Pani świadectwa pracy
2. jeśli firma ne funkcjonuje nie jst Pani na urlopie i tym samym nie ma Pani na przykład ubezpieczenia. W takim przypadku powinna była Pani dostać wypowiedzenia a po rozwiązaniu umowy świadectwo pracy.
 
Likwidacja spółki z o.o. zgodnie z kodeksem powinna zakończyć sie wpisem do KRS o zakończeniu działalnosci.
Zaczęłabym na Pani miejscu od dowiedzenia się w ZUS czy przysyłane są co miesiąc deklaracje ZUS świadczące o tym, że przebywa Pani na urlopie wychowawczym. OD 2004 roku urlop taki jest okresem składkowym. Pracodawca co prawda nie opłaca składek (czyni to państwo) ale ma obowiązek przesyłać druk ZUS RCA i RSA, w którym uwzględnia powód nieobecności pracownika jakim jest urlop (odpowiednie kody).
 
Zus sprawdziłam Za m-c czerwiec jest wszystko w porządku Tyle że do teraz tych spraw pilnowało biuro rozrachunkowe ,niestety zapowiedzieli że więcej nie będą zajmować się firmą. Nie pozostanie mi nic innego jak sprawdzić Zus za 2 m-ce.
Co powinnam zrobić jeśli takowe druki nie będą przesyłane?
 
reklama
Rozumiem, że nie mówi Pani o ubezpieczeniu, bo takowego pracodawca nie odprowadza za pracownicę na wychowawczym, ale o deklaracji. Ja bym napisała pismo do ZUS z informacją, że pracodawca nie dostarczył informacji oraz skargę do Państwowej Inspekcji Pracy.
 
Do góry