reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Jak wcześniak przybiera na wadze

Ja jestem dość zaniepokojona wagą mojego dziecka.

Na 8 miesięcy było 6 kilo, na 9 - 6500, na 10-6800, a teraz na 11,5 mies. ok. 7000....

Dziś lekarka (nie jest naszą pediatrą, ale musieliśmy iść do kogoś) stwierdziła, że je za mało. Tzn, że 5 posiłków to mało, bo są tylko 3 duże i 2 małe. Stwierdziła, żeby jej więcej mleka dawać, a ja dązyłam do podawania innych posiłków łyżeczką.
 
reklama
Ja już cuda czyniłam. Poza tym- moja panna pije tylko gęste mleko. Na noc nawet 250 ml, w nocy ok 200 ml Sinlacu, ale chyba wrócę do mleka, zupkę zjada dużą. Poza tym zjada jogurcik z bułeczką na śniadanie i trochę deserku pod wieczór. w międzyczasie jakiś chrupek, biszkopt, ewentulanie kartofel z mojego talerza.
 
Mogę Ci napisać co ja usłyszałam w poradni gastroenterologicznej jak byłam z Adasiem kiedy miał nieco ponad roczek i też ważył 7 kilo.
Otóż jeśli chodzi o dietę usłyszałam właśnie, że mam mu dawać 5, maksymalnie 6 posiłków dziennie, 3 duże i 2 małe: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, drugi obiad (to w naszym przypadku, ja zawsze myślałam że to ma być podwieczorek, no ale pono jak słabo przybiera to ma jeść drugi obiad) i kolację. Żadnych przekąsek pomiędzy posiłkami (biszkopty, chrupki; ja też wcześniej dawałam myśląc o nauce gryzienia i dodatkowych kaloriach, ale wtedy dziecko "się zapcha" i mniej zje konkretnyh posiłków). Miałam ograniczyć nocne karmienie - roczne dziecko ponoć już go nie potrzebuje, a jedząc w nocy mniej zje na śniadanie. U nas to nie zadziałało, bo jak nie dostawał piersi nocą to rano i tak jadł tyle samo. Do obiadów miałam dodawać oliwę z oliwek a do kaszki masło.
Szczerze - u nas efekt zerowy. Też Adaś je po pełnej porcji kaszki rano i wieczorem, na obiad potrafi zjeść talerz makaronu a waga ostatnio 8,4 kg (może na wakacjach coś przybrał :-))
 
Ale u nas to zazwyczaj jeden chrupek lub jeden biszkopt dziennie. Nam dr Ł. kazała oduczac karmienia nocnego, pediatra zaś, że dziecko jeszcze potzrebuje...
 
Sinlac robi się na gęsto zazwyczaj. jest dość kaloryczny i dobry szczególnie dla alergików, bo nie ma białka krowiego i glutenu. Jak dla mnie ma smak słodkiego chrupka kukurydzianego, Tosia lubi.
 
Ola wychodzi na to, że tylko w sporadycznych przypadkach wcześniaki ładnie przybierają. Większość z nas boryka się z tym samym problemem, niską masą ciała. Odebrałam wyniki, są wręcz książkowe, lekarz jeszcze ich nie widział. I już się chyba poddam, widać taka uroda Domiego, że zajmie mu więcej czasu wskoczenie w siatkę centylową. Jest zdrowy, ruchliwy masakryczne (jak każdy wcześniak, nie wiem czemu tak mają :-)), gęba mu się śmieje od ucha do ucha z przerwami na gadanie. Jeżeli jednak się martwisz to poproś o skierowanie na badania i do poradni gastrologicznej.
 
Ponoć wcześniaki urodzone z hipotrofią gorzej nadrabiają zaległości wagowe, a czasem ich nie nadrabiają wcale.
 
reklama
Dziewczyny mój Szymon nie jest hipotrofikiem, ale za to ze skrajna masą urodzeniową (700g).
Obecnie ma 17 m-cy (korygowanych 13,5) i waży...7800 :szok::szok::szok:.
Od 3-4 m-cy stoi w miejscu albo przybiera śladowe gramy.

Jego pediatra i inni specjaliści na kontrolach nie widzą z tym problemu :baffled:, a ja widzę.
 
Do góry